Srovnání: Je výhodnější topit elektřinou, nebo plynem?

 

Key Holder Manager božího computeru, který ovládá počasí, buď frčí na vtipné kaši, nebo nepozorovaně odjel do lázní a pustil automat. Jinak si totiž to letošní střídaní teplot, fujavic s mrazem, deštěm a sněhem během zimního období nejde vysvětlit. Člověk aby byl pořád ve střehu a přenastavoval termostat, pokud tedy nechce dopadnout jako Ötzi, mumifikovaný ledový muž z období 3350 až 3100 před naším letopočtem, který se našel před několika lety v Alpách, nebo se doma naopak nechce koupat ve svém potu. A divoké vytápění se vám navíc může pěkně prodražit. Komu nejvíce? Tomu, kdo topí plynem, nebo elektřinou? Počítejte s námi.

topení v domácnosti 

Není žádným tajemstvím, že cena kWh elektřiny je o poznání vyšší než stejné množství zemního plynu. I přesto se však mezi zastánci topení výhradně elektrickou energií a jejich plynovými oponenty již věky vedou spory. Pojďme je společně rozhřešit a uvolnit tak tenzi mezi nepřátelskými tábory. 

Pro začátek je třeba říct, že na otázku, jestli je levnější vytápět elektřinou nebo plynem, neexistuje pouze jedna správná odpověď. Záleží totiž na celé řadě okolností. Když vybíráte vhodný typ vytápění, musíte zohlednit rozdílné pořizovací náklady technologií a návratnost investice. Navíc, co je vhodné pro pasivní dům s minimální spotřebou, nemusí být ideální pro energeticky náročné bydlení. Atakdále, atakdále...

Topit plynem je levné a ekologické 

Jako první si vezmeme na paškál zemní plyn. Jeho asi největším plusem je cena, m³ plynu je, jak už jsme zmínili, výrazně levnější než totožný objem spotřebované elektřiny. Co vás ale levně nevyjde, to je prvotní investice. Pokud chcete topit plynem, potřebujete vybudovat všemožné rozvody, postavit komín, nakoupit radiátory a samozřejmě kotel. To máte, sečteno, podtrženo, několik desítek tisíc korun. A k tomu si připočtěte ještě pravidelnou údržbu. I návštěvy revizního technika totiž něco stojí.   

Pokud jste ale srdcem i duší ekolog a nepříliš movitý na to, abyste si mohli zbudovat vlastní sluneční elektrárnu, která bude zásobovat potřebnou energií celé vaše obydlí a nejlépe i menší domek souseda Venci, je plyn jasnou volbou. Elektřina se totiž vyrábí velmi neekologickým způsobem v jaderných a tepelných elektrárnách.

 
 

Kotlíková dotace

Na pořízení kotle můžete získat dotaci až ve výši 127 500 Kč. Jak na to?

 

WAVky versus plynový kotel 

Máte v bytě nainstalované zánovní WAVky a přemýšlíte, jestli je do budoucna vyměnit za plynový kotel? Shrňte si pro a proti. WAVky jsou méně poruchové a mají levnější servis, to je dané jejich konstrukční jednoduchostí, další výhodou je, že pokud jich máte více, pak při poruše jedněch můžete topit ostatními. Pokud máte kotel, tak při poruše netopí nic. Výhodou kotle je ovšem velmi snadná regulace termostatem, také můžete mít přes radiátor záclony až k zemi, radiátor je často tenčí a na pohled hezčí než wavky a úplně tichý. WAVky tiše syčí, stává se, že v nich nepříjemně cvaká a také mohou přenášet přes odkouření hluk zvenku. 

Při výběru kotle je však také třeba sledovat, jak je na tom s odkouřením. Kominické práce by mohly pořizovací cenu vytápěcího zařízení značně navýšit. Pro představu, vložkování komínu vyjde na něco kolem 1 000 Kč za metr. Také je potřeba zvažovat vše komplexně – ohřev vody: boiler je komfortnější než průtoková plynová karma, ale můžete mít plynový kotel se zásobníkem – mít doma elektrický bojler a plynový kotel je trochu netypické, většinou se to řeší jedním spotřebičem.

Elektřina proudí do každého „zapadákova“

Zní to možná kapánek divně, ale pokud vezmete v úvahu, že byste bydleli kdesi v horní dolní a k prvnímu plynovodu to měli 20 km daleko, asi nebudete chtít platit za to, aby vám ho dostavěli. V tomto ohledu má elektřina jasně navrch. Navíc, pokud si pořídíte elektrické vytápění, můžete požádat o zvýhodněnou distribuční sazbu D45d, při které 20 hodin odebíráte tzv. noční proud, a ušetřit. Ceny sazby D45 pro rok 2018 si můžete porovnat v přehledné tabulce na tzb-info.cz.

radiator v domácnosti 

Například v moderních dřevostavbách je proto mnohem výhodnější topit elektřinou. Prvotní náklady nejsou vysoké, díky perfektnímu řešení zateplení příliš energií nespálíte, a se správně nastaveným tarifem navíc ušetříte také za běžný provoz domácnosti (bojler, pračka, lednice a další spotřebiče).

adaptér Jaké druhy vytápění elektřinou můžete využít?

Přímotopy mají nízké pořizovací náklady, lehce se ovládají, udržují a opravují. Navíc téměř nezatěžují distribuční síť. Všechna pozitiva jsou však vykoupena suverénně nejvyšší spotřebou. Pokud by se rozdávaly medaile za největšího energetického upíra, přímotop by jistě získal nejcennější kov.

Provoz akumulačních kamen vyjde o poznání levněji. Téměř po celou dobu, kdy běží, totiž odebírají elektřinu v nízkém tarifu. Na druhou stranu vyžadují vysoké nároky na dimenzování distribuční sítě a přípojky. Nevýhodou jsou také vysoké teploty na povrchu kamen, jejich hmotnost a velikost. 

Tepelná čerpadla stáhnou vaše poplatky za teplo na minimum. Můžete využívat téměř celodenní nízký tarif. Jenže vysoká pořizovací cena prodlužuje návratnost investice natolik, že se v některých případech nemusí vůbec vyplatit.

 • Komu se vyplatí tepelné čerpadlo?

  Pořizovací cena tepelného čerpadla se pohybuje okolo 350 000 Kč (dle typu). Vaše náklady na energie se tím sníží na cca 9 500 Kč/rok při dané úspoře 8 500 Kč/rok. Kdy se vám ale pořizovací náklad vrátí? Pojďte si to spočítat. Vezměte si, že za elektrické vytápění zaplatíte něco kolem 80 000 Kč, čerpadlo vás stojí 350 000 Kč. To je celkem 270 000 Kč rozdíl. Když pořizovací cenu čerpadla vydělíte úsporou 8 500 Kč, zjistíte, že návratnost je 41 let. To už je docela dost. Navíc je třeba brát v úvahu životnost čerpadla a náklady na údržbu. 

 

Co zohlednit při výběru:

 • investiční náklady
 • nároky na obsluhu
 • zátěž životního prostředí
 • komfort ovládání
 • dostupnost paliva
 • skladování paliva
 

Finální verdikt

Pokud stavíte energeticky šetrný dům a rozhodujete se, jaký typ vytápění, zvolte elektrické. S plynovým kotlem nebo tepelným čerpadlem byste jen vyhazovali peníze z okna. Ovšem, ve všech ostatních případech se vyplatí spíše plyn.

Modelové propočty 

Dva zrealizované rodinné domy stejných rozměrů, stejně velké vytápěné plochy (113 m²), zastavěné plochy (72 m²), se stejnými tepelnými ztrátami (5,5 kW) v klimatické oblasti Benešova, ve kterém bydlí bězdětné osoby pracující mimo domov.

 • Dům „A“ je vytápěn elektrickou energií (akumulační kamna), celkové pořizovací náklady za vytápění se pohybují průměrně kolem 80 000 Kč. Za rok v domě „A“ zaplatíte za elektrickou energii cca 5 808 Kč za elektro, 7 547 Kč za teplou vodu, 5 736 Kč za poplatky a 14 497 kč za vytápění (+ 6 233 Kč za údržbu a investice). Dohromady 39 821 Kč ročně.
 • Dům „B“ je vytápěn plynem (kondenzační kotel). Pořizovací náklady na plynové topení byly 200 000 Kč (plynovodní přípojka a vnitřní rozvody plynu, kotel, rozvody, otopná tělesa). V domě „B“ zaplatíte za rok cca 8 278 Kč za vytápění, 4 789 Kč za teplou vodu, 6 828 Kč za poplatky k tomu je třeba připočíst dalších 5 808 Kč za elektro + 16 083 Kč za údržbu a investice. Dohromady tedy 41 785 Kč ročně. 

Zdroj výpočtů je tzb-info.cz. Pokud chcete znát hodnoty přímo pro váš dům, využijte online kalkulačku.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 58
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/plyn.png
Oblíbení dodavatelé