Co je lepší, vytápění elektřinou nebo plynem?

 

Topná sezona v našich klimatických podmínkách trvá půl roku. Během sychravého období a zimních plískanic prudce rostou náklady za vytápění. Nabízí se klasická otázka, je levnější topit elektřinou nebo plynem?

Pohodlí domova si vychutnáte jedině v teple.  

Není žádným tajemstvím, že cena elektřiny za kilowatthodinu je o poznání vyšší než u zemního plynu. Přesto rozřešení sporu mezi zastánci elektřiny a jejich plynovými oponenty není jednoznačné. Jaký typ vytápění zvolit? Záleží na celé řadě okolností. Zohlednit se musí rozdílné pořizovací náklady technologií a návratnost investice. Co je vhodné pro pasivní dům s minimální spotřebou, nemusí být ideální řešení pro energeticky náročné bydlení.

Neplaťte za plyn víc, než musíte. Správnou volbou dodavatele můžete ušetřit tisíce korun ročně!

Topení elektřinou

Přestože řadu lidí odrazuje elektřina svou cenou, má tento typ vytápění mnohé přednosti. Elektřina proudí i do nejzapadlejších obcí, což se o plynu říct nedá. Při výpočtu výhodnosti se nesmí zapomínat na investice do vybavení. Pořízení elektrických přímotopů nebo akumulačních kamen vyjde na zlomek ceny plynového kotle. Navíc kdo topí elektřinou, má nárok na dvoutarifní sazbu. Během dne se střídá levný nízký tarif s vysokým tarifem. Ušetříte tak nejen za teplo. Když budete v čase levného proudu pouštět pračku, myčku, sušičku, žehlit nebo vysávat, ušetříte na běžném provozu domácnosti nezanedbatelné částky. Například v sazbě D45d trvá nízký tarif dvacet hodin denně.

TIP

Elektřina nabízí různé způsoby topení

 • Přímotopy  mají nízké pořizovací náklady. Lehce se ovládají, udržují a opravují. Nezatěžují distribuční síť tolik jako akumulační kamna. Všechny pozitiva jsou však vykoupena suverénně nejvyššími účty za elektřinu.
 • Akumulační kamna – jejich provoz je o poznání levnější než přímotopů. Nízký tarif běží většinu dne. Na druhou stranu akumulační kamna vyžadují vysoké nároky na dimenzování distribuční sítě a přípojky. Nevýhodou jsou také vysoké teploty na povrchu kamen, jejich hmotnost a velikost.
 • Tepelná čerpadla  stáhnou vaše poplatky za teplo na minimum. Můžete využívat téměř celodenní nízký tarif. Jenže vysoká pořizovací cena prodlužuje návratnost investice natolik, že se v některých případech nemusí vyplatit.
 

Výhody a nevýhody vytápění elektřinou:

 • elektřina je snadno dostupná všude
 • je pohodlným způsobem topení s minimálním úsilím
 • můžete využít speciální sazby
 • topení tepelným čerpadlem má sice vyšší pořizovací náklady, ale patří k nejlevnějším způsobům vytápění
 • elektrické kotle lze regulovat z dálky, mají tichý provoz a rychle vyhřejí prostor
 • vysoká cena elektrické energie 
 • elektřina se vyrábí poměrně neekologicky v jaderných a tepelných elektrárnách.
 

 

Vyplatí se tepelné čerpadlo?

Pořizovací cena tepelného čerpadla se pohybuje okolo 350 000 Kč (dle typu). Vaše náklady na energie se tím sníží na cca 9 500 Kč/rok při dané úspoře 8 500 Kč/rok. Kdy se vám ale pořizovací náklad vrátí? Pojďte si to spočítat. Vezměte si, že za elektrické vytápení zaplatíte něco kolem 80 000 Kč, čerpadlo vás stojí 350 000 Kč. To je celkem 270 000 K rozdíl. Když tuto částku vydělíte úsporou 8 500 Kč, zjistíte, že návratnost je 31 let. To už je docela dost. Navíc je třeba brát v úvahu životnost čerpadla a náklady na údržbu.

Levný plyn, ale vysoké počáteční náklady

Poplatky za plyn sice pravidelně rostou a rozdíl oproti cenám elektřiny se zmenšuje, přesto se stále jedná o levnější variantu. Pro plyn hovoří též ekologické hledisko. Při jeho spalování dochází k minimální produkci škodlivin. Z hlediska ovládání a regulace výkonu topení se plyn v ničem neliší od elektřiny. Problém nastává, když musíte vybudovat celý vytápěcí systém. Připravte si několik desítek tisíc korun, které spolkne vybudování rozvodů, komína, nákup radiátorů a kotle. O vytápěcí systém se musí pečovat. Nevyhnete se pravidelné údržbě plynového kotle a návštěvám revizního technika.

Který dodavatel plynu je nejlevnější?Srovnat ceny

Jaký typ vytápění je pro mě ideální?

Ačkoli je topení plynem levnější, nevyplatí se automaticky vždy. Vysoké pořizovací ceny kotlů a stavba rozvodů představuje značnou investici, která se u domovů s nízkou spotřebou nemusí nikdy vrátit. Jestli žijete v energeticky šetrném domě, využijte jeden ze způsobů elektrického vytápění. Ve starých nezateplených budovách, členitých prostorech nebo novostavbách s vysokou spotřebou, je rozhodně výhodnější zvolit zemní plyn.

Příklady s konkrétními propočty

Dva zrealizované rodinné domy stejných rozměrů, stejně velké vytápěné plochy (113 m2), zastavěné plochy (72 m2), se stejnými tepelnými ztrátami (5,5 kW).

 • Dům "A" je vytápěn elektrickou energií, celkové pořizovací náklady za vytápění byly 80 000 Kč (topné kabely, termostaty). Za rok v domě "A" zaplatíte za elektrickou energii cca 18 000 Kč (z toho přibližně 11 000 Kč/rok za vytápění elektřinou).
 • Dům "B" je vytápen plynem. Pořizovací náklady na plynové topení byly 150 000 Kč (plynovodní přípojka a vnitřní rozvody plynu, kotel, rozvody, otopná tělesa). Za dodávku plynu v domě "B" zaplatíte za rok cca 18 000 Kč (z toho je přibližně 11 500 Kč za vytápění plynem) a k tomu je třeba připočíst cca dalších 12 000 Kč za elektrickou energii.

Když porovnáme tyto hodnoty, tak je zřejmé, co je výhodnější. Nehledě na komfort, údržbu apod.

Zdroj: www.ekolid.cz

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 20