1/6/2023, Sandra Skorkovská, Ušetřeno.cz

Cestování s dětmi: Kdy potřebujete jaké cestovní doklady?

Ačkoli na hranicích svou totožnost už prokazovat standardně nemusíte, pokud necestujete letadlem, namátkové kontroly probíhají pořád. A když nebudete moci dokázat, že dítě, s kterým cestujete, patří vám, může se stát, že vám bude odebráno. Bez přehánění. Přečtěte si, kam jaké cestovní doklady pro dítě potřebujete, jak je vyřídit i kolik stojí, a ušetřete si tak infarktovou situaci.

cestovní doklady pro děti

Rádi byste se svými dítky letos podnikli dobrodružnou cestu do Evropy, nebo dokonce na jiný kontinent? Nic vám nebrání, stačí obětovat stokorunu, něco málo svého času, vystát si frontu u přepážky na úřadě a lehce znuděnou pracovnici požádat o vystavení dětského cestovního dokladu.

Najdete si nejvýhodnější cestovní pojištění

Jaký je rozdíl mezi pasem a občanským průkazem pro děti? 

Poměrně podstatným rozdílem je platnost dokladu v jednotlivých zemích. S dětským občanským průkazem můžete vycestovat pouze do zemí Evropské unie, Norska, Albánské republiky, Lichtenštenska, Švýcarska, Makedonie, Bosny a Hercegoviny, Černé hory, Srbska, Gruzie a na Island.

Cestovní pas je univerzálním dokladem pro cestování do všech zemí světa. S pasem se tak nemusíte bát, že vás u hranic pošlou zpět.

TIP: Zejména v létě se to na úřadech žadateli o pas jen hemží. Vyzkoušejte možnost online objednání na úřad, ušetříte si čekání ve frontě, což by zejména s dítětem mohlo být nepříjemné. Nebo své ratolesti alespoň přibalte na čekání do fronty oblíbené hračky, aby se při čekání nenudila.

cestovní pas pro dítě

Cestovní pas pro dítě

Jak vyřídit cestovní pas pro dítě? 

O vydání cestovního pasu je třeba zažádat na příslušném úřadě obce s rozšířenou působností. Raději si informace, že na vašem úřadě pasy vystavují, předem ověřte, ne každý obecní úřad, kde máte například vedené trvalé bydliště, takové věci obstarává. 

S sebou pak nezapomeňte vzít: 

  • rodný list dítěte,
  • občanský průkaz zákonného zástupce (např. rodiče),
  • případný další doklad, který vás opravňuje o doklad zažádat (např. rozhodnutí soudu o svěření do péče),

Samozřejmě nezapomeňte vzít i svého potomka. Na úřadě jej totiž budou fotit. Kromě toho vyplníte krátký formulář a za dítě se podepíšete, větší děti se podepisují samy

Kolik stojí cestovní pas pro dítě?

Za vydání cestovního pasu ve standardní lhůtě 30 dnů dáte 100 Kč. Zažádat si můžete i o urychlené vydání. Cestovní pas tak můžete mít za 5 pracovních dní nebo do 24 hodin. Rychlost ale něco stojí. Nejrychlejší vydání pasu vás vyjde až na 2 000 Kč.

TIP: Za příplatek 100 Kč si pas můžete vyzvednout na jakémkoli úřadě v ČR, který si vyberete? To se může hodit, pokud víte, že před dovolenou už nebude doma, ale například u babičky atd.. 

Občanský průkaz pro dítě

Jak vyřídit občanský průkaz pro dítě? 

Vyřízení občanského průkazu pro dítě se od vyřízení cestovního pasu vesměs neliší. Opět je třeba zajít na úřad s rozšířenou působností s rodným listem dítěte, vaším platným občanským průkazem a dítětem. 

Kolik stojí občanský průkaz pro dítě?

Za vydání ve standardní lhůtě dáte 100 Kč. Za urychlené vydání za 5 pracovních dní si připlatíte ale jen pár stovek.

Najděte si nejvýhodnější pojištění

Jak obléct dítě na focení na pas či občanský průkaz? 

S oblečením si před návštěvou úřadu prakticky nemusíte dělat hlavu. Pro focení na pas ani občanský průkaz není předepsané žádné specifické. Samozřejmě bude vypadat lépe, když svému dítku vyberete top, tričko nebo košili spíše z komínku pro svátečnější příležitosti, nicméně ani když bude mít na sobě teplákovou soupravu, úřednice vás rozhodně nevyhodí. 

Kdy cestovní doklady nestačí?

V případě, že vaše malé rošťáky bere na dovolenou místo vás babička, doporučujeme, abyste ji na cestu vyzbrojili vaším písemným souhlasem s konkrétní cestou, ve kterém dostatečně identifikujete dítě i jeho doprovázející osobu, místo a termín cesty. Nezapomeňte připojit úředně ověřený podpis. Souhlas je ideální připravit jak v češtině, tak v cizím jazyce použitelném v destinaci, pro kterou je určený. 

Stejně tak, pokud cestujete bez doprovodu druhého rodiče dítěte, je vhodné si opatřit souhlas s vycestováním, zejména pro delší pobyty v cizině, kdy by mohlo hrozit nebezpečí, že druhý rodič označí vycestování jako únos dítěte. 

Neprohloupíte ale ani, když jej budete mít s sebou na kratších pobytech v zahraničí. V některých státech, obzvláště mimo EU, ho po vás mohou vyžadovat, obzvláště pokud jste s druhým rodičem nesezdaní a vaše příjmení se neshoduje s příjmením dítěte. Toto opatření by mělo zamezit doprovázejícímu rodiči, aby bez vědomí/souhlasu druhého rodiče přemístil dítě mimo jeho obvyklé bydliště. 

Srovnání cestovního pojištění pro děti

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2023 Ušetřeno.cz s.r.o.