3/29/2020, Michaela Šámalová, Ušetřeno.cz

Co ovlivňuje úrok u hypotéky?

Účel úvěru

Hypotéky, u kterých nedokládáte, na co jste peníze využili, mají obvykle vyšší úrok. Stejně tak pokud bydlení financované hypotékou hodláte pronajímat nebo využívat k podnikání.

 Porovnejte si hypotéky v jednoduché kalkulačce

Typ úvěru

Některé typy hypoték se vyznačují vyšší základní úrokovou mírou (například hypotéky se započtením úspor). 

Výše úvěru a LTV

Pokud hodláte velkou část z kupní ceny platit z vlastní kapsy, pak si můžete vyjednat mnohem nižší úrok. 

Doba fixace

Délka fixace má na stanovení výše úroku velký vliv. Zásadní roli zde ale hraje strategie banky. Například v případě, že banka očekává v dohledné době růst úroků na trhu, bude chtít, aby si klienti brali krátkodobou fixaci. Proto jim na těchto úvěrech nabídne nejnižší úrok. Kvůli konkurenčnímu trhu se ale banky vždy budou snažit nabídnout nejvýhodnější úrok na nejvyhledávanějším produktu, tedy na aktuálně nejžádanější délce fixace.

Jak vysokou hypotéku vám dají? Zjistíte jednoduše.

Míra inflace a aktuální ekonomická situace

Není nad to zažádat si o hypotéku, když je zrovna období nízkých sazeb. 

Tajné bankovní algoritmy

Každá banka má svůj vlastní způsob, jak určuje výši úroku. Na základě zkušeností vyhodnocuje dokonce i klientovu adresu bydliště, dosažené vzdělání atd.  

Marže poskytovatele

Aby byly banky životaschopné, musí na svých produktech něco vydělat. Velkou revoluci v cenách přinesly před pár lety internetové banky, které měly nízké provozní náklady, tudíž si mohly nastavit nižší marži na svých produktech. Nyní se rozdíly mezi bankami ale postupně smývají.

 Hledáte hypotéku a nevíte, kde začít?

Další produkty

Banky často poskytují slevy na úrocích v případě, že si u nich sjednáte i další produkty. 

Bonita klienta

Výše vašich příjmů, pozitivní a negativní záznamy v registrech, typ zaměstnání, měsíční výdaje, věk, pohlaví, vzdělání, atd. 

Zprostředkovatel úvěru

Zprostředkovatel může mít s bankou dohodu a vyjednat vám díky tomu lepší podmínky. Někteří zprostředkovatelé jsou však známí tím, že vodí do banky rizikovější klienty. Pak vám může zprostředkovatel naopak při žádosti přitížit. 

„Obrátíte-li se na zkušeného hypotečního poradce, ušetří vám to spousty času. A čas jsou peníze.“– Petra Macáková, hypoteční specialistka srovnávacího portálu Ušetřeno.cz

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2023 Ušetřeno.cz s.r.o.