Pokud máte za to, že světla pro denní svícení jsou automaticky rozsvícená běžná tlumená světla, pak vězte, že tomu tak není – tato světla musí svítit v kombinaci s dalším osvětlením.
Jestliže vlastníte novější typ vozu, pak můžete být v klidu. Ty totiž už bývají vybavené světly pro denní svícení, netýká se to ale zadních světel.
Pokud váš vůz nedisponuje automatickým denním svícením, můžete denní světla nainstalovat dodatečně. Musíte se však řídit homologačním předpisem EHK/OSN č. 48 a vyhláškou, která jasně udává všechna pravidla a technické parametry těchto světel.
Kdy je nutné používat denní světla?
Povinnost mít rozsvícená světla na svém autě byla v České republice zavedena od 1. 7. 2006, nicméně dodnes se můžeme na silnici potkat s řidiči, kteří tuto vyhlášku nerespektují, nebo prostě rozsvítit stále zapomínají.
Novelu zákona č. 361/2000 Sb. O provozu na pozemních komunikacích stanovuje, že vozidlo musí mít za jízdy rozsvícena obrysová a potkávací světla, nebo obrysová světla pro denní svícení.
Rozhodně zapomeňte na dálková světla – ta smíte použít pouze na neosvětlené komunikaci a pouze za předpokladu, že neoslníte ostatní řidiče.
Denní světla musíte použít i za hezkého slunečného počasí. Ačkoli se vám to může zdát zbytečné, můžete si všimnout, že mezi protijedoucími auty se zapnutými světly bývá to jedno nerozsvícené auto hůře viditelné. Navíc při ignorování nařízení se vystavujete riziku pokuty ve výši až 2 000 Kč.