Denní svícení

Ať už prší, nebo je krásně slunečno, denní svícení je u nás v ČR zkrátka povinné a světla na svém voze mít zapnutá musíte. Možná se ptáte, jaký to má význam. Vysvětlíme, kdy byla povinnost denního svícení zavedena, co jsou světla pro denní svícení i jak se to má s denním svícením v zahraničí.

Srovnat povinné ručení

Co jsou světla pro denní svícení?

Pokud máte za to, že světla pro denní svícení jsou automaticky rozsvícená běžná tlumená světla, pak vězte, že tomu tak není – tato světla musí svítit v kombinaci s dalším osvětlením. 

Jestliže vlastníte novější typ vozu, pak můžete být v klidu. Ty totiž už bývají vybavené světly pro denní svícení, netýká se to ale zadních světel. 

Pokud váš vůz nedisponuje automatickým denním svícením, můžete denní světla nainstalovat dodatečně. Musíte se však řídit homologačním předpisem EHK/OSN č. 48 a vyhláškou, která jasně udává všechna pravidla a technické parametry těchto světel. 

Kdy je nutné používat denní světla?

Povinnost mít rozsvícená světla na svém autě byla v České republice zavedena od 1. 7. 2006, nicméně dodnes se můžeme na silnici potkat s řidiči, kteří tuto vyhlášku nerespektují, nebo prostě rozsvítit stále zapomínají. 

Novelu zákona č. 361/2000 Sb. O provozu na pozemních komunikacích stanovuje, že vozidlo musí mít za jízdy rozsvícena obrysová a potkávací světla, nebo obrysová světla pro denní svícení. 

Rozhodně zapomeňte na dálková světla – ta smíte použít pouze na neosvětlené komunikaci a pouze za předpokladu, že neoslníte ostatní řidiče. 

Denní světla musíte použít i za hezkého slunečného počasí. Ačkoli se vám to může zdát zbytečné, můžete si všimnout, že mezi protijedoucími auty se zapnutými světly bývá to jedno nerozsvícené auto hůře viditelné. Navíc při ignorování nařízení se vystavujete riziku pokuty ve výši až 2 000 Kč. 

Denní svícení

Jak funguje denní svícení?

Novější vozidla s už zabudovaným denním svícením mají jistou výhodu. Při vjezdu do tunelu nebo při setmění se denní světla automaticky přepnou na obrysová světla a vaše auto tedy bude vždy svítit správně. 

Někdy ale může systém selhat, například za deště nebo při vjezdu do mlhy, v tom případě musíte obrysová světla zapnout manuálně. 

Srovnat povinné ručení

Denní svícení v zahraničí

Než vyjedete na zahraniční cestu, doporučujeme si nastudovat dopravní předpisy zemí, kterými budete projíždět. Vyhnete se tak nepříjemnostem a pokutám, které bývají leckde mnohem vyšší, než jsme zvyklí v ČR. 

Ve většině zemí EU je stejná povinnost denního svícení jako u nás, přeci jen se ale najdou výjimky. Státy, kde přes den svítit nemusíte, jsou:

  • Albánie, 
  • Belgie, 
  • Bělorusko, 
  • Řecko, 
  • Nizozemsko, 
  • Irsko, 
  • Lucembursko, 
  • Španělsko, 
  • Moldavsko, 
  • Malta, 
  • Turecko 
  • a Velká Británie. 

Ostatní země denní svícení vyžadují, lišit se však může doba a úseky, kdy je povinné. Zatímco v některých státech musíte stejně jako u nás svítit celoročně a všude, například v Itálii, Rumunsku nebo Maďarsku musíte světla zapnout pouze mimo obce a na dálnicích

Francie, Německo, Rakousko a Švýcarsko celoroční denní svícení pouze doporučují, zatímco v Bulharsku a Chorvatsku budete muset svítit pouze od 1. listopadu do 31. března.

Snížená viditelnost a riziko nehody

Samozřejmě že snížená viditelnost rapidně zvyšuje riziko dopravní nehody. Proto pokud se rozhodnete světla nezapínat, mohou vám hrozit daleko větší problémy než pokuta. 

Navíc ohrožujete nejen sebe, ale také ostatní řidiče, kteří vás se zhasnutými světly mohou snadno přehlédnout. Případná nehoda je pak dílem okamžiku, a pokud jste ji zavinili vy, pak se může prodražit

Jako každý majitel vozidla byste měli mít ze zákona z sjednané povinné ručení. To pokryje škody, které způsobíte na majetku a zdraví ostatních, už vás ale nepodrží při řešení poškození vašeho vozu. 

Od toho je tu havarijní pojištění, které sice není povinné, může vám ale zachránit nemalou sumu na vašem účtu.

Povinné ručení mít musíte, ale rozhodně na něm nemusíte platit víc, než je nutné. Stačí si srovnat nabídky povinného ručení v naší kalkulačce a třeba zjistíte, že můžete platit daleko méně než dosud.

Srovnat ceny autopojištění

Nepodceňujte havarijní pojištění

Jak už jsme psali, havarijní pojištění vám zaplatí újmu na vašem vozidle – ať už se jedná o následky dopravní nehody, nebo třeba střetu se zvěří, kterou jste kvůli zhasnutým denním svícení přehlédli. 

Je ale třeba si ho správně nastavit, případně zvolit vhodná doplňková pojištění, například: 

Pojištění navíc uzavřete z pohodlí domova, bez nutnosti dojít do nejbližší pojišťovny. V naší online kalkulačce ho sjednáte během chvilky, navíc vám kalkulačka přehledně srovná různé nabídky od více pojišťoven. Díky tomu si můžete vybrat tu nejlepší právě pro vás.

Srovnat havarijní pojištění

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Uzavřít povinné ručení musí každý majitel vozidla, kterému byla přidělena registrační značka nebo technický průkaz a vůz je používán na veřejných komunikacích.

V opačném případě vám hrozí pokuta, a to i v řádech desetitisíců korun. Ideální je tedy ihned potom, co vám pojištění vyprší, sjednat pojištění nové, nebo odevzdat značky od vozidla do depozitu.

Asistenční služba je výpomoc při nehodě nebo poruše vozidla. Mezi základní nabízené služby, které by se měly vztahovat ke každé pojistce povinného ručení, patří příjezd asistenčního vozidla k porouchanému vozidlu a jeho odtažení. U komplexnějších pojistek vám pojišťovna poskytne náhradní vozidlo.

Pokud by se vám asistenční služby, které jsou součástí vašeho povinného ručení, zdály nedostatečné, můžete si u většiny pojišťoven sjednat asistenční služby navíc.

Ano, ale abyste mohli uzavřít nové povinné ručení, musíte mít nejdříve ukončené pojištění u současné pojišťovny. Novou pojišťovnu si snadno vyhledáte pomocí online kalkulačky, která vám porovná téměř všechny produkty na trhu a přehledně je seřadí podle výhodnosti a vašich požadavků.

Jednotlivé nabídky pojišťoven si mezi sebou porovnáte pomocí online kalkulačky. Tak zjistíte, jak se pohybují ceny povinného ručení, a snadno najdete to nejlevnější.

Ano. K tomu slouží kalkulačka havarijního pojištění. V ní vyplníte pár údajů o vás a vašem vozidle – tovární značku, model a aktuální tržní hodnotu vozu. Ihned se vám zobrazí přehledné srovnání nabídek havarijního pojištění.

Pro objednání stačí kliknout na tlačítko „Koupit“ a vyplnit krátký formulář. Obratem vám přijdou všechny potřebné dokumenty na e-mail.

Ano, vozidlo si můžete pojistit už ode dneška. Stačí si srovnat povinné ručení. Obratem vám zavolá specialista na autopojištění a vše s vámi probere.

Ano. Firemní auto si můžete jednoduše a rychle pojistit online.

Klidně si můžete pojistit i firemní flotilu. Jde ale o trochu složitější proces. V případě firemní flotily je totiž nutné každou pojišťovnu požádat o individuální nabídku. To může chvilku trvat. Budete mít ale jasno, kde vám všechna auta pojistí skutečně nejvýhodněji.

Zaplatit povinné ručení můžete hned několika způsoby:

  • kartou online prostřednictvím platební brány GoPay,
  • bankovním převodem na účet Top-Pojištění.cz,
  • vkladem hotovosti na přepážce Fio banky,
  • složenkou na České poště.

Veškeré podrobnosti k platbě najdete přehledně v průvodním e-mailu.

Pojišťovny obvykle umožňují platit povinné ručení jednou, dvakrát nebo čtyřikrát ročně. Většinou se ale vyplatí zaplatit najednou pojistné na celý rok. Některé pojišťovny totiž nabízí slevy za roční platbu pojištění. Které pojišťovny slevy nabízí, zjistíte v porovnání.

Na výši vašeho bonusu má vliv hned několik faktorů. Největší roli ale hraje délka předchozího pojištění a počet vámi zaviněných nehod. Čím déle jste tedy pojištění a řídíte bez nehod, tím vyšší máte bonus. 

Každá pojišťovna má vlastní tabulky a pravidla pro udělení bonusu. Zpravidla ale za každých 12 měsíců bez nehody dostanete přibližně 5% bonus, tedy 5% slevu na pojistném. Maximálně pak můžete získat bonus až 60 %.    

Rádi vám pomůžeme zjistit, jak vysoký je váš bonus. V kalkulačce povinného ručení stačí vyplnit rodné číslo, nebo nám na sebe zanechat kontakt a vše potom probereme po telefonu.  

Až se na to přijde, bude mu vyměřena pokuta, a to i v řádech desetitisíců korun. To není vše. Navíc bude muset uhradit finanční příspěvek České kanceláři pojistitelů (ČKP) za celé období, kdy vozidlo využíval nepojištěné.  

Vybrali jste si ve srovnání povinné ručení a všechny důležité dokumenty už vám přišly na e-mail? Skvělé, teď už stačí jen zaplatit pojistné. Pojištění totiž začne platit až v den, kdy bude připsána platba na bankovní účet.  

Pojišťovny obvykle umožňují platit povinné ručení jednou, dvakrát nebo čtyřikrát ročně. Některé pojišťovny nabízí slevy za roční platbu pojištění. Které pojišťovny slevy nabízí, zjistíte v našem porovnání. 

Stačí občanský průkaz a velký technický průkaz vozidla, případně osvědčení o registraci vozidla, které velký technický průkaz nahrazuje u vozů zakoupených po 1. 1. 2024.  

Nenašli jste odpověď?

Napište nám – a my hned odpovíme.

Poslat zprávu

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.