Cena elektřiny roste rekordním tempem. Jak se zdražení vyhnout?

Elektřina je na burze nejdražší od roku 2008. Je jen otázka času, kdy začnou dodavatelé také zdražovat. Nepropásněte šanci a zafixujte si nízkou cenu elektřiny dřív, než ji zdraží.

Pokračovat do kalkulačky

Ve srovnání najdete 196 nabídek 56 dodavatelů elektřiny

BOHEMIA ENERGY MND EON CEZ

Porovnání cen elektřiny od dodavatelů zvládnete za pár minut

 • Stačí párkrát
  kliknout myší

 • Z pohodlí gauče si porovnáte nabídky dodavatelů a zkontrolujete, jestli za elektřinu zbytečně nepřeplácíte.

 • S papírováním
  rádi pomůžeme

 • Připravíme vám nové smlouvy, zařídíme výpovědi a další formality. Zkrátka vše, co bude potřeba.

 • K ruce jsou vám
  specialisté

 • Všichni nám je chválí. Po telefonu vám odpoví na otázky a pomohou s výběrem i sjednáním.

Elektřina je na burze nejdražší od roku 2008

V listopadu roku 2020 se cena elektřiny na burze, kde dodavatelé nakupují energie, pohybovala kolem 1 100 Kč za MWh. Letos v květnu se ale vyšplhala nad 1 800 Kč za MWh. Naposled byla elektřina tak drahá před 13 lety – v roce 2008.

Dodavatelé ale obvykle nakupují elektřinu na burze s předstihem, proto se zdražování promítne do ceníků s určitým zpožděním. Během tohoto krátkého období, kdy cena elektřiny na burze roste, ale dodavatelé ještě nestihli zdražit, se vyplatí porovnat si aktuální nabídky, vybrat si tu nejvýhodnější a cenu si zafixovat.

Jak funguje fixace ceny elektřiny?

Když elektřina na burze zdražuje, zvýší dodavatelé obvykle ceny a domácnosti si připlatí. Aby vám nemohl dodavatel cenu elektřiny libovolně měnit, můžete si sjednat tarif s fixací (garancí) ceny. Pokud si zafixujete cenu elektřiny například na 2 roky, pak máte jistotu, že vám dodavatel po dobu 2 let nezdraží

Dodavatel se tedy zaváže, že vám po určitou dobu nebude zdražovat. To pro něj ale představuje riziko. Co když elektřina na trhu výrazně zdraží a vy od něj budete odebírat energie pod cenou? Jestliže vám má dodavatel zafixovat cenu na 2 roky, vy musíte slíbit, že u něj po tyto 2 roky zůstanete.

Fixace tedy představuje takovou pojistku. Zatímco vy si pojistíte, že vám dodavatel nezdraží, dodavatel si pojistí, že zůstanete jeho klientem.

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Nenašli jste odpověď?
Napište nám – a my hned odpovíme.

Poslat zprávu

Ostatní často hledají

Kalkulačka cen elektřiny Srovnání cen elektřiny Srovnání cen energie Ceník elektřiny 2021 Srovnání půjček od různých dodavatelů Ceník plynu 2021 Srovnání hypoték Regulovaná cena energií 2021