ŠETŘÍME DOMA: Jak nastavit topení? Máme účinné tipy

 

Už teď se při myšlence na zimní mrazy děsíte vyúčtování za energie? Víme, jak ušetřit za teplo. Správnou regulací teploty místností snížíte své náklady na vytápění až o 20 %. Jak na to?

jak šetřit za topení 

Většina domácností používá k regulaci teploty v místnosti buď termostatické ventily s hlavicemi, či termostaty. Díky nim lze snadno předcházet přetápění prostoru, které vám zbytečně navyšuje účty. Stačí snížit teplotu v místnosti o 1 °C a účty vám poklesnou o 6 %.

Co takhle ušetřit třeba 4 564 Kč ročně? Najít výhodného dodavatele

Termostatické hlavice: Stačí jen otáčet správným směrem

Stále oblíbeným a asi nejčastějším řešením regulace vytápění je termostatická hlavice, která bývá nainstalovaná na termostatický ventil radiátoru. Při vhodném využívání dokáže snížit náklady na vytápění místnosti až o 20 %.

Na trhu jsou jednoduché manuální termostatické hlavice i moderní digitalizované typy, díky kterým si můžete přesně nastavit teplotu v místnosti a určit i časový harmonogram vytápění.  Některé hlavice lze navíc regulovat dálkovým ovládáním.

Orientační hodnoty na termostatické hlavici
Stupeň 1 14 až 16 °C
Stupeň 2 16 až 20 °C
Stupeň 3 20 až 23 °C
Stupeň 4 23 až 25 °C
Stupeň 5 26 až 29 °C

Samotná hlavice obvykle mívá stupnici s čísly od 1 do 5. Přibližně odpovídá rozmezí teplot 14 – 29 °C. Jednoduchým otáčením hlavice tak máte spotřebu za vytápění ve svých rukou. S digitalizovanými typy je regulace ještě jednodušší.

Zbytečně nepřetápějte. Pokud delší dobu větráte, snižte stupeň hlavice na minimum a po zavření okna ho vraťte do původní podoby. Některé moderní termostatické hlavice mají speciální funkci „otevřené okno“, která se pro tyto chvíle využívá. Pokud jste dlouhodobě mimo byt, vyberte symbol hvězdičky (bývá i vločka). Radiátor v takovém případě netopí až do té chvíle, kdy klesne teplota v místnosti přibližně pod 7 °C. Zcela vypnuté topení nejenže těžce nesou pokojové kytky, navíc by vám při velkých mrazech mohla zamrznout voda v potrubí a způsobit velké škody.

TIP

Jak odvzdušnit topení? Máme podrobný návod

Nezapomeňte připravit topení na zimu. Zavzdušněné radiátory zvyšují spotřebu tepla až o 25 %. Naštěstí víme, co s tím. Přečtěte si náš článek, jak odvzdušnit topení.

 

Prostorový termostat: Naplánujte si, kdy chcete topit

 

Jak funguje termostat?

Termostat zapne vytápění, když teplota v místnosti klesne pod stanovenou teplotu. A naopak ho vypne, když ji překročí.

 

V případě, že využíváte k regulaci topení prostorový termostat, přizpůsobte jeho nastavení chodu vaší domácnosti. Moderní digitální přístroje umožňují plánovat odlišné teploty v místnosti na základě času. Můžete tak snadno načasovat vytápění zvlášť na pracovní dny a na víkend. K dobru je i denní a noční režim vytápění. Večer se obecně doporučuje snížit teploty až o 3 °C, bude se vám lépe spát.

Sami se zamyslete, kdy obvykle vstáváte či kdy se děti vrací ze školy a vy z práce. Je vhodné udržovat místnosti temperované a teplotu zvýšit až chvíli před obvyklým příchodem. Samozřejmě svou roli hraje i typ místnosti. V obývacím pokoji se hodí 22 °C, naopak v ložnici můžete teplotu o pár stupňů snížit. Pokoje, které neobýváte, se vyplatí jen temperovat.

Víte, jaká je ideální teplota v jednotlivých místnostech?

  • Obývací pokoj: 20 - 22 °C
  • Ložnice:  18 - 22 °C
  • Kuchyně: 18 °C
  • Koupelna: 24 °C
  • Chodby, schodiště: 10 – 15 °C

Moderní termostaty můžete řídit na dálku

Některé moderní termostaty můžete jednoduše ovládat pomocí telefonu. Stačí si například odeslat SMS zprávu a zapnete topení třeba na chalupě, případně můžete dostat informaci o aktuální teplotě v místnosti a podle toho se rozhodnout, jestli ještě přitopit. Existují i speciální aplikace v chytrých telefonech, které vám umožní držet ochrannou ruku nad teplem rodinného krbu.

TIP

Šetřit není žádná věda

Toto je jen jedna z desítek možností, jak jednoduše a bez námahy ušetřit.

Přečtěte si další supersnadné tipy z našeho seriálu ŠETŘÍME DOMA.

 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 14