Je klimatizace žrout energie?

 

Tropické teploty si žádají leda tak odpočívat u bazénu a pojídat osvěžující meloun. Co ale my, kteří jsme odkázáni na své domovy, kde je horko jako v sauně? Čím dál více z nás sahá po  klimatizaci. Jenže její použití zvyšuje letní spotřebu energie a připraví nejedno překvapení při vyúčtování. Víte, jakou klimatizaci vybrat a na kolik vás vyjde?

klimatizaceLétají s klimatizací peníze vzduchem? 

Vyhřátá místnost nedělá našemu organismu dobře. Jsme unavení, podrážděni, špatně se soustředíme a spánku taky moc nedáme. Způsobů, jak udělat z vašeho bytu obyvatelnou zónu, je několik. Spoustu z nás dává přednost obyčejným větrákům, které přináší chvilkovou úlevu. Další možností jsou poměrně laciné mobilní klimatizace, nebo klasické klimatizační jednotky typu split. Zvláště v podkrovních bytech, které se v létě stávají doslova horkou lázní, se stávají naprostou nezbytností.

Větráky jako rychlá úleva

Jakmile se teploty pohybují nebezpečně nad 30°C, berou lidé útokem supermarkety i speciální prodejny s elektronikou a ve velkém kupují větráky. Ty se k  vytvoření příjemnějšího prostředí v místnosti používají nejčastěji, a to hlavně díky své nízké pořizovací ceně.  Oproti klasickým klimatizacím mají i další výhody – jejich provoz je ekonomičtější a ekologičtější, výhodná je také možnost snadné manipulace. Vybrat si můžete z několika typů.   

Ušetřete za elektřinu v průměru 1 795 Kč ročně
 

Nejlevnější a nejužívanější jsou stolní a stojanové ventilátory, pořídíte je už od několika stovek. Počítejte ale s tím, že levnější modely bývají hlučné, málo výkonné a nestabilní. Nevýhodou je i velké riziko nachlazení způsobené teplotními přechody a nevhodnému umístění větráku (nikdy by neměl mířit přímo na vaši hlavu). A není nic nepříjemnějšího než angína nebo zánět středního ucha v období, kdy si ostatní užívají letního počasí třeba na koupalištích.

Klimatizace

Jestliže jste se větráků už nabažili a chcete si koupit pořádnou klimatizaci, máte na výběr ze dvou možností. Buď si můžete vybrat mobilní klimatizaci, nebo sáhnout po dvojité klimatizace typu split nebo multisplit .Obecně je nejlepší vybírat si několik variant a porovnat jejich reálnou spotřebu energie. Možná budete překvapení zjištěním, že levnější varianta vás nakonec bude stát mnohem více, než když si za klimatizaci připlatíte. A to díky vysoké spotřebě, se kterou se levné klimatizační jednotky pojí.

TIPPři koupi klimatizace se raději vyhněte supermarketům a obchodním řetězcům. Možná najdete cenově neodolatelnou nabídku, zaplatíte ale velkou hlučností zařízení a hlavně obrovskou energetickou náročností.
 
.

Mobilní klimatizace – spíše nouzové osvěžení

Mobilní klimatizace je levnější než klasická klimatizace. Seženete ji od 10 000 Kč. Výhodou je kromě pořizovací ceny i snadná montáž. Nákladnému montování a propojování vnitřní a venkovní jednotky se v tomto případě vyhnete. Stinnou stránkou je vysoká hlučnost. Mobilní klimatizace může vyrušovat u práce, příjemná nebude ani při odpočinku.  

Další nepříjemností je odvod horkého vzduchu, o který se musíte postarat sami. V praxi to znamená, že hadici o průměru přibližně 15 cm, kterou se teplo odvádí, musíte vysunout ven z místnosti. Nejčastěji se to děje pootevřeným oknem nebo speciálním otvorem ve zdi či stoupačkách. Nelibě hodnotí někteří i poměrně velké rozměry.

Dvojitá klimatizace typu Split

Mnohem praktičtějším řešením jsou klimatizace typu split. Oproti mobilní klimatizaci je poměrně tichá a v místnosti působí mnohem přirozeněji. V případě, že budete chtít příjemný chládek ve více pokojích, hodí se varianta multisplit. Na jednu kompresorovou jednotku (vnější část) je napojeno několik vnitřních jednotek. I pevná klimatizace s sebou přináší nevýhody. Těmi jsou složitější montáž (a s ní spojené náklady), vysoká pořizovací cena i vysoká spotřeba energie.

Na kolik vás klimatizace vyjde?

Klimatizace patří mezi spotřebiče náročnější na spotřebu. V následující tabulce se můžete přesvědčit, jak snadno lze ovlivnit cenu za elektřinu vhodným výběrem samotné klimatizace i dodavatele elektřiny. Za 5 let průměrného používání můžete ušetřit až 11 700,-Kč!

Kolik můžete ušetřit změnou dodavatele při používání klimatizace 600 h za rok?

Klimatizace energetická třída A, cena 10000 Kč energetická třída C, cena 6000 Kč
Hodinová spotřeba 0,9 kWh 1,5 kWh
Dodavatel Alternativní dodavatel Dominantní dodavatel Alternativní dodavatel Dominantní dodavatel
Cena za 1 kWh 4,5 Kč 5,3 Kč 4,5 Kč 5,3 Kč
Roční spotřeba energie 2 430 Kč 2 862 Kč 4 050 Kč 4 770 Kč
Za 5 let zaplatíte 12 150 Kč 14 310 Kč 20 250 Kč 23 850 Kč
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 14