Existuje taková pomůcka. Když obrátíte svoji nemovitost vzhůru nohama, tak vše, co vypadne, kryje pojištění domácnosti a zbytek pojištění nemovitosti. Pojištění domácnosti se tedy vztahuje na vybavení vašeho domu či bytu. Využít jej můžete, když vám například vyteče pračka, vyhoříte, zabouchnete si klíče, nebo když k vám zavítají lupiči. Pojištění nemovitosti naopak chrání jen byt či dům, nikoliv jeho vybavení.
Povodeň a záplava
Počasí nám v posledních letech přináší čím dál větší výkyvy, stejně jako události v podobě povodní a záplav. I pro ně bychom tedy měli svůj domov a majetek ochránit správným pojištěním majetku.
Jak si pojistit domov online?
Pomůže vám kalkulačka
Zabere vám to jen pár minut a s konkrétní nabídkou se vám následně ozve náš specialista.
Žádné zbytečné papírování
Smlouvu uzavřete jednoduše po telefonu a zaplatíte online nebo převodem. Pojištění platí následující den.
Sleva na pojištění
Na pojištění majetku u nás můžete získat slevu až 50 %.
Povodeň a záplava: Jaký je v nich rozdíl?
V případě povodně se jedná o zaplavení vodou, která se vylila z břehů vodních toků, nádrží nebo jejich břehy protrhla. Toto riziko vám tedy hrozí, pokud bydlíte poblíž řeky, potoka, rybníka nebo přehrady.
U záplavy se jedná o vytvoření souvislé vodní plochy, která po určitý čas stojí nebo proudí v místě pojištění. Kromě vody z vodních toků může být způsobena i dešťovými srážkami nebo táním sněhu. Záplava tedy může postihnout opravdu každého, proto je dobré toto riziko do pojištění majetku také zahrnout.
Pojištění domova pro případ povodně nebo záplavy
Pojištění majetku slouží ke komplexnímu zabezpečení vašeho domova – jak jeho vybavení, tak stavby jako takové (bytu nebo domu).
Odpovídající pojištění se tedy skládá ze dvou pojistek, a to z pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti.
Pojištění domácnosti ochrání vybavení domova, pojištění nemovitosti pak kryje stěny, podlahy a další součástky samotné stavby.
Pojištění povodně a záplavy je u některých pojišťoven součástí základního balíčku. U jiných pojišťoven je nutné si ho dokoupit.
Povodňové zóny
Při sjednávání pojištění majetku se zahrnutým rizikem povodně pojišťovny posuzují také to, v jaké povodňové zóně se váš domov nachází.
Tyto zóny jsou definované na základě povodňových map, které zaznamenávají místa, ve kterých už k povodni v minulosti došlo, nebo zde toto riziko reálně hrozí.
Můžete se tedy setkat s tím, že kvůli zařazení do vyšší povodňové zóny si připlatíte na pojistném, případně váš domov bude pro riziko povodně nepojistitelný.
Často zde existuje ale možnost individuálního řešení, např. pokud je byt ve vyšším patře nebo se dům nachází na vyvýšeném místě apod.
Povodňová zóna | Popis |
---|---|
Zóna 1 | Zóna se zanedbatelným nebezpečím výskytu povodně/záplavy |
Zóna 2 | Zóna s nízkým nebezpečím výskytu povodně/záplavy |
Zóna 3 | Zóna se středním nebezpečím výskytu povodně/záplavy |
Zóna 4 | Zóna s vysokým nebezpečím výskytu povodně/záplavy |
Podívejte se taky na záplavové oblasti.
Rozdíl mezi pojištěním domácnosti a nemovitosti
Rozdíl mezi těmito dvěma pojistkami je poměrně jednoduchý.
Pojištění nemovitosti se vztahuje na stavbu jako takovou. Tedy na pevné stavební součásti domu nebo bytu, jako jsou stropy, zdi, podlahy, okna, střecha atd.
Pojištění domácnosti pak ochrání veškeré hmotné vybavení vašeho domova. Tedy vše, co byste mohli zabalit do krabic nebo odvézt pryč. Spadá sem tedy elektronika, nábytek, spotřebiče, věci osobní potřeby, cennosti apod.
Je tedy jasné, že pokud chcete mít váš domov chráněný komplexně, je třeba mít sjednané obě tyto pojistky.
Srovnání pojištění majetku
Chcete se podívat na aktuální srovnání pojištění majetku? Stačí použít online kalkulačku, se kterou to zvládnete levou zadní. Stačí do ní zadat údaje o vašem domově:
- úroveň vybavení,
- plošnou výměru,
- lokalitu, ve které se nachází.
A během pár minut uvidíte nabídky hned od několika pojišťoven, včetně pojistných limitů u jednotlivých položek a ceny pojistného.
Jestli si něčím u nastavování pojištění majetku nebude jistí, bez váhání kontaktujte naše specialisty, kteří vám rádi poradí. Stačí se ozvat přes telefon, e-mail nebo chat. Vše s vámi proberou, vysvětlí, nastaví a pomohou i s uzavřením pojistné smlouvy.
Ptáte se nás
Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.
Jaký je rozdíl mezi pojištěním domácnosti a nemovitosti?
Na jak dlouho se pojištění domácnosti obvykle sjednává?
Pojištění domácnosti se většinou uzavírá na 1 rok s automatickým prodlužováním (prolongací). To znamená, že pokud smlouvu nevypovíte, vždy se vám o další rok prodlouží. Některé pojišťovny vám také za každý rok připočítají bonus za bezeškodný průběh.
Nezapomeňte ale, že smlouvu je v průběhu trvání pojištění potřeba aktualizovat. Hlavně v případě, kdy si pořídíte nějakou novou věc do domácnosti.
Bydlím v pronájmu. Stačí, že má pojištění domácnosti sjednané pronajímatel?
To záleží na pojišťovně. Lepší je ale mít pojištění domácnosti vlastní a ideálně v kombinaci s pojištěním odpovědnosti občana. Díky tomu budete mít jistotu, že vám pojišťovna proplatí poškození či zničení vašich věcí v domácnosti (celé vaší rodiny), vybavení a součásti bytu patřící majiteli bytu (pronajímateli) i škody, které způsobíte dalším lidem (sousedům).
Jak je to u pojištění domácnosti se spoluúčastí?
Pojištění domácnosti se vždy sjednává se spoluúčastí. To znamená, že se podílíte s pojišťovnou na náhradě poměrné části škody. Konkrétní výši spoluúčasti si sami určíte při uzavírání smlouvy. Zpravidla platí, že čím vyšší spoluúčast zvolíte, tím větší vám pojišťovna poskytne slevu.
Nenašli jste odpověď?
Napište nám – a my hned odpovíme.