Kreditní karta

Tento pojem patří do kategorie: Platební karta, Finance

Zobrazeno: 5223x owl small
 

 

Platební karta umožňující čerpání úvěru. Většinou se jedná o speciální bankovní účet. Klient může čerpat do mínusu a půjčené finanční prostředky splácí později. Tím se liší od běžné platební karty (správné označení je debetní karta), ačkoliv se označení „kreditka“ či kreditní karta obvykle používá i pro klasické platební karty. Celková částka je samozřejmě limitovaná. Vyšší sumy jsou často podmíněny stálým příjmem klienta.

Kreditní karta se používá stejně jako debetní karta. Rozdíl je v tom, že peníze z kreditní karty nejsou v danou chvíli vaše, ale banky či jiné finanční instituce, která kreditní karty vydává. Jestliže půjčené peníze vrátíte v tzv. bezúročném období (běžně 40 – 70 dnů), neplatíte za jejich půjčení nic navíc. Pokud to ale nestihnete včas, platíte za tento úvěr úroky, které se mohou vyšplhat až na 20 % ročně.

V případě, že kreditní kartu používáte zodpovědně, může vám přinést užitek. Kromě výhody v podobě bezúročného období banky nabízí i vrácení 0,5 – 2 % z částky, kterou kreditní kartou zaplatíte, a řadu slev a bonusů u obchodníků.

 
Přejít na slovník pojmů 
 
https://adfdata.cz/img/Bannery/pujcky.png