Průkaz energetické náročnosti budov

Tento pojem patří do kategorie: Energie

Zobrazeno: 3846x owl small
 

 

Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB) slouží k vyhodnocení energetické náročnosti provozu nemovitosti a je součástí energetického posudku. Od 1.1.2009 je povinný pro všechny nově stavěné budovy a pro rekonstrukce větších budov. Od 1.1.2013 navíc vznikla povinnost přikládat tento průkaz i při prodeji budovy, její ucelené části či pronájmu.

Průkaz energetické náročnosti budovy hodnotí veškeré energie potřebné pro provoz budovy, a to energie na vytápění, přípravu teplé vody, chlazení, úpravu vzduchu větráním a klimatizací a energie na osvětlení. V rámci průkazu je budova zařazena do jedné ze sedmi kategorií značených písmeny A až G. Písmeno A znamená budovu mimořádně úspornou, G mimořádně nehospodárnou. Pouze budovy z tříd A až C splňují požadavky na energetickou náročnost. Budovy z ostatních kategorií jsou řazeny mezi energeticky nevyhovující.

Průkaz udává přehled o celkové spotřebě energií, objektivně hodnotí stav nemovitosti a lze s jeho pomocí odhalit nadměrnou spotřebu. Dále slouží k lepšímu porovnávání budov při prodeji, koupi či pronájmu. Jeho obsah je dán zákonem o hospodaření energií.

 
Přejít na slovník pojmů 
 
https://adfdata.cz/img/Bannery/plyn.png