Variabilní hypotéka

Tento pojem patří do kategorie: Hypotéky, Finance

Zobrazeno: 1682x owl small
 

 

Variabilní hypotéka je jedním z typů hypotečního úvěru. Vyznačuje se plovoucí, tedy variabilní, úrokovou sazbou, která je v tuzemsku nejčastěji odvozená od pražské mezibankovní nabídkové sazby (tzv. PRIBOR sazba) a většinou pevně stanovené procentní marže. Výše úrokové sazby se v případě variabilní hypotéky mění každý měsíc v závislosti na aktuálním dění na finančních trzích. S výší úrokové sazby se zpravidla mění i měsíční splátka. Opakem variabilní hypotéky je hypotéka s fixovanou úrokovou sazbou.

Hypotéky s variabilní sazbou nejsou vhodné pro všechny klienty. Variabilní sazba sice bývá zpravidla nižší než sazba fixovaná, je ovšem třeba počítat s výkyvy v měsíčních splátkách. Kdo má rodinný rozpočet už tak napnutý, měl by sáhnout raději po hypotéce s fixací.

Přechod mezi variabilní hypotékou a tou s fixací bývá zpravidla možný. V takovém případě je nicméně nutné počítat s poplatkem za změnu smlouvy, který si účtuje většina bank při změně hypotéky z fixované na variabilní a naopak.

 
Přejít na slovník pojmů 
 
https://adfdata.cz/img/Bannery/hypoteky.png
50 rad a tipů jak ušetřit na energiích
ebook
Chcete zjistit, jak doma ušetřit na energiích? Zadejte do políčka níže svou emailovou adresu a my vám eknihu ZDARMA zašleme.
Děkujeme za zájem o náš e-book.
Vyskytla se neočekávaná chyba, zkuste to prosím později.