9/29/2023, Jakub Strnad, Ušetřeno.cz

Komu patří telefonní číslo?

Telefonní operátoři dokáží být pěkně dotěrní. Volají ráno, večer i o víkendech. Ignorace nezabírá. Nedovolaný kontakt totiž vypadne z databáze až po neuvěřitelně velkém množství neúspěšných pokusů. Ale to je pořád ten lepší případ. Výrazně horší je, když vám někdo volá, ale než zareagujete, hovor ukončí. Vy instinktivně zavoláte zpět a puf, jste v tom za několik stovek korun z vašeho mobilního tarifu. Dovolali jste se totiž kamsi do Alžíru. Jak telemarketingové společnosti a podvodníky odhalit ihned podle čísla?

Komu patří telefonní číslo?

Pokud narazíte na předvolbu začínající na číslo 90, obzvláště zbystřete. Jedná se o placené linky (předvolby 900, 905, 906, 908, 909). Pouhé spojení hovoru vás může vyjít až na 990 korun. Cenu vyčtete ze 4. a 5. číslice telefonního čísla. Od placení vás nezachrání, ani když máte neomezený tarif nebo volné minuty. Operátoři tyto hovory účtují zvlášť. Nepleťte si to ovšem s mezinárodní předvolbou, pro ČR například +420, podle +90 poznáte, že volaný má turecké číslo. Takový hovor bude zpoplatněn dle roamingového ceníku.

Nepřeplácíte zbytečně za volání?

Chytrá aplikace s přehledem identifikuje call centrum

Jsem v metru, ztrácím vás. Pracuji, nemám čas, zavolejte mi později. Ještě mi nebylo osmnáct. Nebaví vás neustále vymýšlet výmluvy, proč nechcete odpovídat na ten či onen dotazník, nebo koupit novou matraci? Nainstalujte si aplikaci, která rozezná, jestli vám volá call centrum. Na trhu je jich dostupných hned několik pro Android i iOS.

Můžu to zvednout?

Oblíbená aplikace Můžu to zvednout vás upozorní na telefonní čísla, která ostatní uživatelé appky označili za obtěžující. Výhodou je, že nemusíte být připojeni k internetu, aplikace funguje i offline.

Poznej operátora

Pokud jste nenašli neznámý kontakt v seznamu nebezpečných čísel, pak je riziko minimální. Z cizího čísla ale můžete vyčíst ještě řadu zajímavých informací. Nezjistíte z nich sice, komu patří telefonní číslo, ale získané indicie vám mohou výrazně usnadnit identifikaci. U pevných linek poznáte, z jakého kraje vám volají. Stejně tak rozeznáte předčíslí operátorů nebo mezinárodní volání. Identifikaci operátora ale ztěžuje, že si lidé při změně operátora mohou převést telefonní číslo. Například když odejdete od Bleskmobil k Vodafone zůstane vám předvolba 702, která pro Vodafone není typická. 

Předčíslí mobilních operátorů
O2T-MobileVodafone
předčíslí 601, 602, 607předčíslí 603, 604, 605 předčíslí 608
předčíslí 702, 720 až 729předčíslí 730 až 739předčíslí 770 až 777

Nepřeplácíte zbytečně za volání?

Podvodníci jsou stále vynalézavější

Zatímco dříve frčelo jen prozvánění a obírání lidí o pár stovek na spojovacích poplatcích, dnes vám někdo za pár vteřin kompletně vyluxuje bankovní konto. Jak? Bude se například vydávat za vašeho přítele na Facebooku a poprosí vás, jestli si na vaše číslo nemůže nechat zaslat kód, který nutně potřebuje, ale zrovna nemá telefon. Co byste nepomohli kamarádovi, viďte? No a pro dobrotu na žebrotu. Jakmile mu kód zašlete, obere vás o peníze prostřednictvím m-platby. Tato platební metoda totiž umožňuje platit za zboží nebo služby pomocí telefonu. V podstatě to funguje stejně jako při placení kartou. Akorát místo čísla karty se zadává telefonní číslo a místo PINU pak kód z SMS zprávy, naštěstí se ale tento kód dá použít jen jednou.  

Jak se bránit před nevyžádanými telefonáty:

  • Nebuďte lehkovážní a své telefonní číslo poskytujte jen ve výjimečných případech.
  • Obzvlášť opatrní buďte na internetu. Když už ho do nějakého dotazníku vyplníte, uvědomte si, že dáváte souhlas s použitím čísla pro reklamní účely.
  • Do chytrého telefonu si můžete stáhnout aplikaci na blokování nevyžádaných hovorů.
  • Na policii se obraťte pouze v případě, že vám po telefonu někdo vyhrožuje.

Nepřeplácíte zbytečně za volání?

Vyhledejte si číslo volajícího v internetové databázi

Našli jste nepřijatý hovor od neznámého čísla? Obdrželi jste prapodivnou SMS? Telefonní číslo si můžete jednoduše vyhledat v internetových databázích a přečíst si komentáře, které k nim přidali jiní uživatelé, případně napsat komentář vlastní a pomoci tak ostatním identifikovat podvodníky a nejrůznější telemarketingové společnosti.

Internetové databáze tel. čísel
Kdovolal.cz široká databáze kontaktů
Muzutozvednout.czdalší z databází nevyžádaných hovorů
Whocallsme.comideální na zahraniční čísla
Vyhledatcislo.czjednoduchá databáze kontaktů
Kdomivolal.cz a Kdomivolal.euznámé portály tel. čísel 

Na vyhledávání kontaktů existují i různé aplikace dostupné jak na Google Play, tak na App Store. Sestavili jsme pro vás seznam několika nejznámějších:

Mobilní aplikaceDostupnost
Zvednout to? Kdo mi volalApp Store (99 Kč)
KdoMiVolalGoogle Play, App Store
TruecallerGoogle Play, App Store

Nepřeplácíte zbytečně za volání?

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2023 Ušetřeno.cz s.r.o.