9/2/2021, Michaela Šámalová, Ušetřeno.cz

Má kreditní karta vliv na žádost o hypotéku? Jak se odráží na DSTI?

Ano, všechny vaše půjčky a závazky hrají roli při žádosti o hypotéku. Kreditní karta není výjimkou.

Zodpovědný dlužník nade vše

Než vám banka půjčí několik milionů na dům nebo byt, chce mít jistotu, že jste bezproblémový dlužník. Ano, banky preferují dlužníky před lidmi, kteří ještě žádnou půjčku nespláceli a nemají tedy s dluhy zkušenost. Proto si někteří lidé pořizují kreditní kartu pár let před tím, než plánují zažádat o hypotéku.

Pokud jste si tedy kreditku pořídili, používali ji zodpovědně a spláceli jste vždy všechno včas, pak si vás banka bude víc vážit a nebude tolik váhat, dát vám vysokou půjčku. Jestliže jste ale na splátky často zapomínali a platili jste dluhy pozdě, tak budete naopak před bankou vypadat nedůvěryhodně a může vám to při žádosti o hypotéku přitížit. 

Které kreditní karty vám přinesou největší výhody? Zjistíte hned při porovnání.

Mám zrušit kreditní kartu před žádostí o hypotéku?

Čím méně budete mít aktuálních závazků, tím lépe budete při žádosti o hypotéku vypadat. Jestliže se ale nechcete své kreditky vzdát, spočítejte si, jak karta ovlivňuje vaše DSTI. Jedná se o limit zadlužení, který donedávna ČNB sledovala u všech žadatelů o hypotéku. 

„Obvykle má smysl rušit jen kreditky s opravdu vysokým úvěrovým rámcem, tedy karty, ze kterých můžete čerpat několik set tisíc korun. Kreditní karty na pár tisíc většinou nehrají moc velkou roli. Při žádosti o hypotéku nebo vysokou půjčku je ale vždy nejlepší vše konzultovat se svým bankéřem. Ten vám případně doporučí snížit si na kartě limit.“– Luboš Smejkal, finanční specialista České spořitelny

DSTI omezuje, jak velkou část z vašeho příjmu mohou měsíční splátky maximálně ukousnout. Aktuálně sice ČNB nevyžaduje přísné dodržování limitu DSTI, banky ho ale stejně sledují. Jak se tedy počítá a jak ho ovlivňuje kreditní karta?

Donedávna se jednalo o nanejvýš 50 % z čistého měsíčního příjmu. Jelikož se splátka dluhu na kreditce může měnit, při výpočtu se obvykle pracujte s určitým procentem ze zcela vyčerpané karty. Každá banka si toto procento stanovuje na základě vlastních postupů, může se ale jednat klidně i až o 5 % z úvěrového rámce. Pokud byste tedy měli kartu na až 200 000 Kč, pak by banka počítala do DSTI s měsíční splátkou kreditky ve výši 10 000 Kč.

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.