2/20/2024, Sandra Skorkovská, Ušetřeno.cz

Spořicí účet v eurech: Vyplatí se spořit v cizí měně?

Naprostá většina peněz uložených v bankách je v českých korunách a na běžném účtu. Česko ale v uplynulých měsících čelilo inflaci, jejíž dozvuky jsou v tuzemsku stále patrné a kvůli které se hodnota uložených peněz neustále snižuje. Pomůže, pokud si otevřete spořicí účet v eurech nebo v jiné měně? Lze se takto před inflací ochránit? A jaké podmínky banky pro ukládání peněz v cizí měně nabízejí?

Spořicí účet v eurech

Spořicí účet vs běžný účet

Připomeňme, že z běžného účtu můžete zcela běžně vybírat eura, případně je sem ukládat, ale o účet v cizí měně se nejedná. Peníze se přepočtou na české koruny a o tuto částku se účet navýší při vkladu, anebo naopak sníží v případě výběru. Běžný účet není k ukládání peněz příliš vhodný, neboť je velmi málo úročený, takže jej prakticky „požírá“ inflace. 

Spořicí účet v eurech je účet, ve kterém jsou peníze vyjadřovány v eurech, stejně jako pohyby na tomto účtu. Zcela jistě se takový účet vyplatí tomu, kdo má ze zahraničí pravidelný příjem. Pokud by totiž tento příjem inkasoval na svůj běžný účet v korunách, mohl by hradit kurzovou ztrátu, dále nejrůznější poplatky za převod peněz v cizí měně, který je vždy dražší než ten v korunách. 

Který spořicí účet je pro vás nejlepší?

Které cizí měny můžete ukládat?

Spořicí účet v cizí měně si lze otevřít u několika českých bank. Ukládat lze nejenom euro (EUR), ale také: 

 • americký dolar
 • švýcarský frank
 • britskou libru
 • japonský jen
 • kanadský dolar
 • dánskou korunu
 • švédskou korunu
 • polský zlotý 
 • a maďarský forint

Které banky nabízejí spoření v eurech?

Úročení spořicích účtů v eurech není stále příliš vysoké, často je vlastně blízké nule. Vzhledem k tomu, že se jedná o spořicí účty, které nejsou termínované, může se úrok zcela běžně měnit podle záměru banky a podle ekonomické situace. Pokud uvažujete o účtu v eurech, vezměte kromě úrokové sazby do úvahy všechny poplatky, tedy včetně měsíčního poplatku za vedení účtu, převodů na účtu a například možnosti výběru z bankomatu. 

Spořicí účet v eurech nabízí jen velmi málo bank. U ostatních najdete běžné devizové nebo multiměnové účty nebo termínované vklady v cizí měně.

BankaNázev produktuMěnyRoční úrok
Air BankSpořicí účetEUR, USD0,1 %
ČSOBČSOB Spořicí účetEUR, USD0,01 %
Fio bankaFio kontoEUR, USD0 %
Max bankaSpořicí účetEUR2,2 %
RaiffeisenbankSpořicí účet GOLD v EUREUR0,05 % (do 199 999 eur, nad 200 000 eur 0,01%)

Zdroj: webové stránky a sazebníky bank, údaje platné k 7. 2. 2024.

Je ale už na vás, podmínky které banky pro vás budou nejpřijatelnější a kde si nakonec ve vašich očích vyberete nejlepší spořicí účet v eurech

Jak funguje účet v cizí měně

V nabídkách bank hledejte účet v cizí měně pod názvem devizový účet, případně multiměnový (víceměnový) účet. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Devizový účet je veden v jedné zahraniční měně, např. eurový účet.

Na multiměnovém účtu můžete mít finance v různých měnách. Účet je vedený v korunách, ale můžete si zde zařídit podsložky pro různé měny. Přijaté i odchozí platby se ukládají v dané měně (v eurech, dolarech, librách, jenech), takže nepotřebujete více různých devizových účtů. Počet měn, které můžete na multiměnovém účtu spravovat, závisí na nabídce banky, může jich být až 30.

Založení eurového účtu

Založení běžného či spořicího eurového účtu se ničím neliší od klasického běžného účtu. Řada bank nabízí jeho sjednání online bez nutnosti návštěvy pobočky, některé ovšem jen v případě, že už jste klientem banky. Někdy se osobní návštěvě pobočky nevyhnete, účet je ale založen vždy ihned. Na webových stránkách nabízí banky možnost objednat se online nebo telefonicky, abyste měli jistotu, že nebudete ztrácet čas.

Fungování spořicího účtu v eurech

Devizový běžný i spořicí účet funguje stejně jako běžný a spořicí účet v korunách. Získáte k němu kartu a možnost ovládat ho přes internetové nebo mobilní bankovnictví a můžete bez problémů platit a spořit v cizí měně. Finance nejsou na spořicím účtu nijak vázané a můžete je vybírat ihned a za jakýmkoliv účelem.

Jinak funguje termínovaný vklad v cizí měně, který také najdete v nabídce bank. Zde máte finance vázané po určitou sjednanou dobu a výše úroku se pak odvíjí právě od doby, po jakou nemůžete s financemi volně disponovat. Princip je opět stejný jako u termínovaného vkladu v korunách.

Kdy se vyplatí spořicí účet v EUR?

 • Mezinárodní obchod a platby: Pokud provádíte časté transakce a obchody s mezinárodními partnery, pak účet v EUR vám umožní provádět platby v této měně snadněji. To může eliminovat potřebu konverze měn a snížit náklady spojené s kurzovými výměnami.
 • Cestování: Pokud často cestujete do zemí používajících euro, může být pohodlnější mít účet v této měně. Budete moci snáze provádět transakce a platby bez nutnosti převodu měn, což může být výhodné zejména při častých návštěvách eurozóny.
 • Investice do evropských aktiv: Pokud plánujete investovat do evropských aktiv nebo například do nemovitostí, pak účet v EUR vám umožní snadněji spravovat a provádět transakce v této měně.
 • Ochrana před kurzovými riziky: Účet v eurech vám pomůže se ochránit před volatilním kurzem české koruny. 
 • Výhodné bankovní nabídky: Některé banky mohou poskytovat výhodnější podmínky pro účty v eurech, například nižší poplatky za transakce nebo lepší úrokové sazby.

Vyplatí se spořicí účet v cizí měně?

Spořicí účty nejsou rizikové. Všechny vklady musí být ze zákona pojištěné, a to až do výše 100 000 eur. Problém nastává, pokud své úspory v cizí měně chcete směnit na koruny. Kurzy pro směnu se neustále mění. Když koruna výrazně posílí, může být směna na koruny nevýhodná. Je tak třeba myslet na to, jestli můžete na spořicím účtu finance nechat do doby, než pro vás bude kurz koruny výhodný.

Mohl by vás zajímat také multiměnový účet, který se hodí pro ty, jimž chodí částky v jiných měnách.

Klasické spořicí účty si můžete porovnat prostřednictvím naší kalkulačky spořicích účtů. Během chvilky uvidíte, který je pro vás nejvýhodnější.

Srovnejte si spořicí účty na jednom místě

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.