12/30/2023, Sandra Skorkovská, Ušetřeno.cz

Palivové články pro domácnost: Proč ne?

Domácí palivové články vyrábí z paliva elektřinu a teplo. Dělají to tiše, téměř bez emisí a s vysokou účinností. Technologie je známá už desítky let, proč se tedy dnes více nevyužívají palivové články?

Odpověď je od data jejich uvedení na trh stále stejná: jsou drahé. Jejich masivní rozvoj nastal akorát v Japonsku, kde jsou vládou dotovány. V Evropě jsou stále okrajovou záležitostí. Přesto jsou k sehnání výrobky k vytápění a k výrobě elektřiny, které si můžete pořídit domů.

Domácí palivový článek na zemní plyn

První skupina palivových článků využívá ke svému pohonu zemní plyn. Jejich výhoda je, že se dají koupit častěji, než jejich vodíkové protějšky a palivo pro ně je běžně dostupné standardní plynovou přípojkou. 

Palivový článek se pak stane čistým zdrojem elektřiny, tepla a teplé vody pro celý dům. Za cenu plynu tak získáte teplo i elektřinu. Vyplatí se to? A jaké jsou alternativy?

Princip palivového článku na zemní plyn, porovnání nabídek a ceny provozu naleznete na portálu TZB-info.cz, největšího českého portálu zaměřeného na stavebnictví, úspory energií a technická zařízení budov.

Ušetřete s novým dodavatelem plynu

Vodík a metanol – palivový článek pro ostrovní provoz

Když stačí dolévat palivo k získání elektřiny, jeví se palivový článek ideální pro ostrovní provoz. Kdo má fotovoltaickou elektrárnu a není připojen v síti, musí dnes v zimě provozovat hlučnou a neekologickou elektrocentrálu na fosilní paliva, nebo mít velké baterie, nejčastěji obojí.

Dobrá zpráva je, že se dá dnes využívat vodíkový palivový článek. V létě fotovoltaikou ze slunce vyrobíte vodík, uskladníte si ho v nádrži a v zimě nebo za nepříznivého počasí ho použijete v palivovém článku a získáte elektřinu a teplo.

Jaké jsou možnosti využití vodíku v domácnosti? Přečtěte si víc na TZB-info.cz.

Provoz vodíkového palivového článku je naprosto ekologický, jedinými emisemi je čistá voda a kyslík. Nevýhoda? Hádáte správně, velmi vysoká cena a momentálně v Evropě omezená dostupnost.

Chcete si koupit palivový článek už dnes a obáváte se výbušného vodíku? Dobrá zpráva, můžete si koupit palivový článek na metanol. Je mnohem levnější, přenosný a metanol je jako palivo naprosto bezpečný. Palivový článek na metanol tak může už dnes nahradit domácí elektrocentrálu.

Přečtěte si, jak funguje palivový článek na metanol.

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.