ŠETŘÍME DOMA: Noční proud vám sníží výdaje o pětinu

 

Noční proud už sice oficiálně neexistuje, ale stále můžete odebírat část elektřiny levněji, a tím ušetřit své domácnosti výdaje za energii. Podívejte se na 3 jednoduché tipy, jak na to.

noční proudDoby, kdy jsme si bez omezení užívali nočního proudu, jsou pryč. Přesto můžeme ušetřit. 

Noční proud využívala v minulosti celá řada domácností. Odebíraly v pozdních večerních hodinách až do časného rána elektřinu za výhodnější cenu. Přestože tento výraz zakořenil v našich končinách, oficiálně už noční proud jako takový neexistuje. Naprostá většina z nás nyní pere i žehlí za stejné peníze ráno, po obědě i před ulehnutím.

Možnost využívat levnější proud ale přece jen stále existuje. A to díky speciální dvoutarifní sazbě, která v sobě kromě vysokého tarifu (ve kterém je elektřina drahá) skrývá i hrdinu s názvem nízký tarif. Jakmile přijde jeho hodina, rozdává levný proud. K přepínání mezi tarify slouží hromadné dálkové ovládání (HDO).

 

Kolik ušetřím?

Pokud využíváte elektrický bojler, mohou vaše výdaje za elektřinu klesnout oproti nejběžnější jednotarifní sazbě D02d o 20 %. S přímotopy ušetříte ještě více.

 

Nízký tarif - novodobý hrdina

Právě nízký tarif je takový novodobý noční proud. V závislosti na konkrétním typu sazby ho můžeme využívat 8 až 22 hodin denně. Doby zapnutí nízkého tarifu se liší na základě dané distribuční oblasti. A protože částečně zasahuje i do večerních hodin, zastaralé označování noční proud není taky úplně od věci.

Ušetřete za elektřinu v průměru 1 795 Kč ročně
 

Má to ale přece jen háček. Zdaleka všichni ho užívat nemohou. Pro tento způsob odběru elektřiny totiž musí odběratel splnit určité podmínky. Žijete-li v paneláku s ústředním vytápěním, musíte si chtě nechtě nechat zajít chuť.

Abyste mohli využívat nízký tarif, musíte splnit následující podmínky:

  • musíte topit na elektřinu a/nebo
  • musíte využívat elektřinu na ohřev vody.

Zkrátka musíte mít v domácnosti připojený akumulační spotřebič. Může se jednat o přímotop, akumulační vytápění, tepelné čerpadlo či elektrický bojler na ohřev vody.

3 jednoduché tipy, jak využít nízký tarif naplno

1. Mějte dokonalý přehled o času zapnutí nízkého tarifu

Časy zapnutí nízkého tarifu si dobře zapamatujte, případně si je poznamenejte na viditelné místo. Některé domácnosti dokonce využívají doutnavku, která je napojena na spínací kontakty relé a vhodně umístěna, aby ji měly na očích. Jakmile se sepne, odběratelé vědí, že nastal čas levného odběru elektřiny.

Mnoho těch, kteří využívají dvoutarifní sazbu, často ani přesně neví, kdy spíná noční proud. Může se měnit, a tak je dobré si je průběžně hlídat.

noční proud ČEZ – Noční proud

E.ON – Noční proud

PRE – Noční proud

2. Využívejte u spotřebičů odložený start

Pračky, myčky, domácí pekárny i trouby mají v sobě zabudovanou možnost odloženého startu. Zapnou se úplně samy až v přesně stanovený čas, a tak jejich používáním bez velkého úsilí odebíráte levnější elektřinu.

3. Plánujte si domácí aktivity na čas nízkého tarifu

Úklid s elektrickými spotřebiči, které neumožňují odložený start, můžete rovněž plánovat na chvíle, kdy máte sepnutý nízký tarif. Můžete tak například vysávat, žehlit či nabíjet svůj chytrý telefon, tablet či akumulátor z fotoaparátu.

TIP

A ostatní tipy jak ušetřit znáte?

Přečtěte si další díly našeho seriálu ŠETŘÍME DOMA!

 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 25