Najděte nejlevnějšího dodavatele v Brně a na jihu Moravy

 

Pokud si myslíte, že cena plynu je pro celou Českou republiku pevně daná a všude stejná, pak jste na omylu. Třeba Brněnské ceny se od těch pražských značně liší. Jak je to možné? Víte, jak získat levný plyn v Brně?

dodavatel plynu  Ať bydlíte v Brně, Aši nebo Dolní Lhotě odebíráte stále stejný zemní plyn, přesto jsou poplatky značně rozdílné. Pravděpodobně si lámete hlavu proč. Vysvětlení není úplně jednoduché. Ceny plynu pro koncového zákazníka se odvíjí od několika parametrů. Finální částku, kterou naleznete na faktuře za plyn, tvoří regulovaná a neregulovaná část. K tomu je potřeba započítat i 21% DPH.

Regulovaná cena v Brně

Regulovanou složku, která tvoří zhruba čtvrtinu poplatků, stanovuje stát, respektive Energetický regulační úřad. Spadají sem platby za distribuci a služby operátora trhu. Fakticky se jedná platbu za správu potrubí, jeho opravy a investice do modernizace sítě. Výše ceny se odvíjí podle příslušnosti ke konkrétní distribuční oblasti. Ty jsou na našem území tři. Pražská plynárenská se stará o distribuční soustavu v hlavním městě a okolí, pro oblast jižních Čech drží licenci E.ON. Zbytek České republiky spadá pod křídla RWE. Brno patří právě do poslední jmenované skupiny. Jak již bylo řečeno, cenu za distribuci nelze nikterak ovlivnit, ale odběratelé z jižní Moravy nemají ani důvod. Pevné sazby v tomto regionu jsou v roce 2013 zdaleka nejnižší v celém Česku.

Srovnání dodavatelů plynu v Brně Srovnat ceny

Neregulovaná cena – šance k úspoře

Brňané, kteří touží po skutečně nízkých cenách, by měli věnovat pozornost druhé položce ve vyúčtování. Tzv. neregulovaná složka totiž tvoří zhruba 75 % z koncové ceny. Kolik bude zákazník platit, se přímo odvíjí od obchodní politiky konkrétního dodavatele zemního plynu. Výši poplatků určuje do značné míry dominantní dodavatel svou cenovou politikou. Menší hráči se mu pak přizpůsobí, obvykle nabídnou o něco nižší ceny. Zajímavé třeba je, že plyn v Praze patří mezi nejlevnější v celé zemi. O cenách v Moravské metropoli se totéž říct nedá.

Řešením může být změna dodavatele plynu a přechod k jiné společnosti, která nabízí výhodnější ceny než dominantní dodavatel. Nabídky jednotlivých společností se často liší až o několik procent. Jaký je nejlevnější moravský dodavatel plynu? Spočítejte si to v kalkulačce.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 2