Roaming, nebo místní SIM karta? Víme, co se vám v zahraničí více vyplatí

 

Pokud se chystáte na zahraniční dovolenou, určitě chcete zůstat ve spojení se svými blízkými i okolním světem, ale možná se zároveň obáváte, aby vám následný účet za telefon neprovětral peněženku.Vyplatí se vám využívat standardní roamingový tarif od domácího operátora, nebo pro vás bude výhodnější pořídit si předplacenou SIM kartu v zemi, kde se chystáte dovolenou strávit?

žena s telefonem na dovolenéMnoho lidí mobil nedkládá ani během dovolené. 

Mnoho lidí se v zahraničí snaží omezit volání, textování i surfování po internetu na nezbytné minimum, protože se obávají, aby jim radost z dovolené zpětně nezkazil tučný účet od operátora.

Kdo cestuje po EU, ten se nemusí účtu obávat

Pokud se chystéte cestovat po zemích EU, nemusíte se obávat, že by vás rozumné využívání telefonu zruinovalo. Tři největší čeští operátoři (O2, T-Mobile i Vodafone) totiž od května letošního roku na základě nařízení Evropské komise výrazně snížili ceny svých služeb.

TIP

Chcete vědět, jak ušetřit na dovolené? 

 

Základ ceny za volání po EU se pohybuje na úrovni domácích hovorů, operátoři však ke každé provolané minutě, poslané SMS či prosurfovanému megabytu v zahraničí naúčtují příplatek. Jeho je u odchozího hovoru minimálně 1,60 až 1,66 koruny za minutu, podobnou částku zákazníci zaplatí za každý prosurfovaný megabyte a přípatek za SMS se pohybuje okolo 70 haléřů.

Ten, kdo má u operátora sjednaný neomezený tarif, má výhodu, neboť podle nových pravidel za volání a SMS zaplatí pouze zmíněný příplatek. Máte-li v rámci svého tarifu předplacené volné minuty či SMS, opět uhradíte pouze příplatek, k němuž vám operátor v případě vyčerpání limitu připočte také běžnou domácí sazbu.  

Země se zvýhodněným „evropským“ roamingem

Andorra, Belgie, Bulharsko, Chorvatsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Francouzská Guayana, Gibraltar, Guadeloupe, Guernsey, Irsko, Island, Itálie, Jersey, Kypr, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Manský ostrov, Martinik, Mayotte, Monako, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Reunion, Rumunsko, San Marino, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Vatikán a Velká Británie.

Od června příštího roku by pak měly roamingové poplatky v rámci EU zaniknout úplně, to znamená, že třeba z Paříže do Kodaně budete volat za stejnou cenu jako z Brna do Prahy.

Pokud ale vyrážíte za hranice Evropy a víte, že budete telefon hojně využívat, úvahy o koupi SIM karty přímo v cílové destinaci, jsou zcela na místě. Zvláště tehdy, jestliže chcete zůstat v internetovém spojení se světem. Datové služby mimo země EU se totiž mohou skutečně nepříjemně prodražit.

Jak na koupi místní SIM karty?

Trikem, který lidem na dovolené umožní obejít vysoké roamingové poplatky pro domácího operátora, je nákup předplacené SIM karty přímo v cílové destinaci. Téměř v každé zemi seženete za rozumnou cenu SIM kartu s volnými minutami, SMS a především balíčkem dat. Pořídit si ji můžete v každém větším supermarketu, a protože s jejím nákupem nepodepisujete žádnou smlouvu, využijete zkrátka jen to, za co si předem zaplatíte.

 

Anonymní SIM karta je českou specialitou

V zahraničí není běžné prodávat SIM karty anonymně. Proto nemusíte být překvapeni, když po vás bude obsluha obchodu požadovat při nákupu SIM karty cestovní pas či jiný doklad totožnosti. Zakoupenou kartu proto před odjezdem nikomu cizímu nepřenechávejte, neboť je registrovaná na vaše jméno.

 

Chcete-li mít jistotu, že za služby nezaplatíte více, než máte v plánu, uhraďte SIM kartu raději hotově. Díky tomu zabráníte situaci, kdy byste v důsledku neporozumění podmínkám daného operátora museli za datový tarif platit opakovaně.

Nevíte, jakou kartu byste měli zvolit? Vzhledem k tomu, že v zahraničí se zpravidla nejvíce prodraží prosurfovaná data, vybírejte SIM kartu s co největším datovým balíčkem. V zahraničí je běžné, že za několik stokorun pořídíte kartu s několika gigabyty dat, která můžete bez obav využít.

Porotože se nabídka operátorů neustále proměňuje, prostudujte si čerstvé informace na internetových fórech, nechte si poradit přímo v obchodě nebo se na výhodnou SIM kartu pro turisty zeptejte delegáta cestovní kanceláře, máte-li jeho služby k dospozici.

Komu se nákup SIM karty vyplatí?

Většina lidí chce na dovolené především vypnout“ nad knížkou nebo si aktivně odpočinout na výletě či během sportovních radovánek. Patříte-li mezi ně, pak je pro vás pravděpodobně nákup místní SIM karty zbytečný. Kdy se tedy vyplatí?

3 případy, kdy je nákup SIM karty vhodný:

 • Chystáte se pracovat
  Pokud s sebou na dovolenou vezete počítač, na němž potřebujete spolehlivé připojení k internetu, ať už pomocí propojení se smartphonem, či využitím 3G/4G WiFi modemu, pak místní SIM kartu s datovým balíčkem oceníte.
 • Mobil nedáte z ruky
  Nechcete kvůli pobytu v zahraničí omezovat své internetové aktivity? Nemůžete existovat bez sociálních sítí? Zahraniční datový balíček vám to umožní.
 • Cestujete na vlastní pěst
  Vyražíte s batůžkem na delší dobrodružství bez záštity cestovní kanceláře? Pokud víte, že vás čeká řada hovorů s místními, hledání v mapách či využívání online jízdních řádů, oceníte volné minuty, SMS i pořádnou porci dat.

A kdy je pro vás nákup SIM karty zbytečnost?

Pokud ani v Česku nepatříte mezi náruživé „smartphonisty, nemusíte se úvahami nad pořízením zahraniční SIM karty zatěžovat. Její zakoupení by pro vás pravděpodobně znamenalo zbytečnou investici

pláž se slunečníkyNenechte si zkazit dovolenou účtem za telefon. 

3 případy, kdy je místní SIM karta zbytečnou investicí:

 • Budete v dosahu WiFi
  Vyrážíte-li do místa, které je vybaveno stabilním WiFi připojením, nemusíte se starat o to, jak vyřídit internetové nezbytnosti. Ve většině prázdninových destinací naleznete hned několik míst, kde se pohodlně připojíte.
 • Chystáte se relaxovat
  Pokud předem víte, že telefon využijete jen k tomu, abyste blízkým dali vědět, že jste v pořádku dorazili a máte se skvěle, bohatě si vystačíte s roamingovými službami domácího operátora.
 • Stačí vám jen zkontrolovat e-maily
  Jestliže víte, že se vaše mobilní aktivita na dovolené zpravidla zredukuje pouze na několik krátkých hovorů a kontrolu e-mailové schránky, nemusíte se obávat, že vás účet od operátora zruinuje.
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 8
 

 
Oblíbení mobilní operátoři