4/14/2023, Sandra Skorkovská, Ušetřeno.cz

Volání ze a do zahraničí: Jak funguje roaming?

Chystáte se na dovolenou a rádi byste občas dali svým blízkým vědět, že se máte dobře? Na kolik vlastně takové volání ze zahraničí vyjde? A kolik zaplatíte za SMS či MMS zprávy?

Pro volání ze zahraničí je třeba roaming

Roaming bývá většinou aktivní už v základním nastavení od operátora. Aktivovat si ho ale případně můžete obvykle v mobilní aplikaci operátora.

Roaming ve zkratce

Roaming je využívání mobilních služeb mezi domovem a navštívenou zemí. Můžete tak být se svým tuzemským číslem v zahraničí, a přece se dovoláte.

Mobilní telefon díky aktivnímu roamingu automaticky vyhledá alternativu v podobě zahraniční sítě a ihned se k ní zaregistruje. 

V ten moment informuje váš operátor toho zahraničního o službách, které u něj využíváte.

Můžeme si tak i mimo českou kotlinu užívat veškeré služby, na které jsme běžně zvyklí – volání, psaní zpráv či surfování k internetu. Samozřejmě v rámci cenové politiky, kterou nastavil váš tuzemský operátor pro využívání služeb v zahraničí.

TIP: Konec drahým hovorům v EU

V EHP (Evropském hospodářském prostoru) teď můžete volat a posílat SMS jako doma. Jen si dejte pozor, že Švýcarsko do EHP nepatří.

Máte opravdu výhodný mobilní tarif?

Roamingové zóny: Kde se právě nacházím?

Je asi logické, že za volání ze Slovenska, Ruska nebo Kajmanských ostrovů nebudete platit vždy stejně. 

Svět se z hlediska roamingu běžně dělí do 3 zón, od nichž se pak odvíjí cena za hovor, SMS a MMS zprávu či přenos dat

Zóně 1 bývají u většiny operátorů země Evropské unie a někdy i přidružené státy. Ty se u jednotlivých operátorů mohou lišit. 

Zóně 2 bývají evropské státy, které nejsou členy EU, někdy i státy jiných světadílů. Opět závisí na jednotlivých operátorech.

V Zóně 3 pak většinou najdete zbytek světa.

ZónaO2T-MobileVodafone
Zóna 1EUEU, Norsko, Lichtenštejnsko, IslandEU
Zóna 2zbytek Evropyzbytek Evropy, Severní Amerika, východní Asie, ostrovySeverní Amerika, východní Asie, Austrálie, ostrovy
Zóna 3zbytek světazbytek světazbytek světa

Zdroj: oficiální stránky jednotlivých operátorů

Jaké existují další možnosti?

V případě, že máte v zahraničí přístup k internetu, můžete využívat i volání zdarma přes internet. Umožňuje ho několik aplikací – Messenger, Whatsapp atd.

Dobrou službu mohou udělat i předplacené telefonní karty koupené přímo v destinaci, kde dovolenkujete. Hodí se zejména tehdy, budete-li v dané krajině pobývat delší dobu.

Máte opravdu výhodný mobilní tarif?

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.