Debetní zůstatek

Co je debetní zůstatek?

Debetní zůstatek je záporný zůstatek na bankovním účtu klienta. Tuto částku, která je uvedena na výpisu z účtu, klient dluží bance ať už v rámci poskytnutého úvěru, povoleného přečerpání či z jiného důvodu. Opakem je kreditní zůstatek, což je kladný zůstatek, kdy banka dluží peníze klientovi.

Debetní zůstatek na běžném účtu

Do mínusu se můžete dostat i na běžném účtu bez kontokorentu. Obvyklá představa lidí je taková, že po vyčerpání všech finančních prostředků na běžném účtu vám banka jakoukoliv další platbu zamítne, a proto zůstanete vždy na nule. To ovšem není zcela pravda.

Základní potíž spočívá v tom, že obchodní terminály neposílají svůj požadavek na vyplacení peněz ihned. Některé platební terminály pracují v tzv. offline režimu, kdy si vaši platbu zaznamenají, ale požadavek bance odešlou až později, jakmile se dostanou do online režimu.

Tudíž se může stát, že vám na účtu zbývá např. 200 Kč. Zakoupíte si oběd za 150 Kč z terminálu v offline režimu, což znamená, že banka ještě neví o tom, že vůbec nějaká transakce proběhla. Dále si koupíte jízdenku za 100 Kč. Banka si odečte 100 Kč, ale oněch dalších 150 Kč jsou v terminále k bance teprve na cestě. Jakmile se o nich banka dozví, odečte 150 Kč od 100 Kč, čímž se váš účet dostane do záporných čísel -50 Kč.

V takové situaci je důležité co nejdříve splatit dlužnou částku, neboť si banka za ni účtuje úroky. Čím déle budete vyčkávat se splacením, tím hůře pro vás. I když nelze nikdy poznat, jaký terminál, v jakém režimu funguje, je nutné si svůj peněžitý stav na účtu pečlivě hlídat, protože pokud se dostanete do mínusu, vnímá to banka jako výhradně vaši chybu.

Srovnání cen energií

Najděte si levnějšího dodavatele a snižte si účty za energie.. Začnete výběrem, kde byste chtěli začít šetřit.

Ostatní často hledají