EIC kód

Co je EIC kód?

EIC je zkratka pro Energetický identifikační kód (v angličtině Energy Identification Code). V Evropské Unii se používá k označování předavatelů a odběratelů energií (odběrná místa, zásobárny plynu, lodní terminály, spojovací a odečítací body atd.). Vy se s ním ale asi nejčastěji setkáte na faktuře za plyn, označuje totiž vaše odběrné místo.

Jak takový EIC kód vypadá? Skládá se z celkem 16 znaků (písmen a čísel). Pojďme se společně podívat, co znamenají.

EIC kód

EIC kód pořadí znaků

1. Na prvních dvou místech najdete vždycky čísla. Pro odběrná místa plynu to jsou 2 a 7, to je kód Evropské sítě provozovatelů přenosových soustav pro plyn, která EIC vydává.

2. Následuje písmeno označující takzvanou kódovou identitu = druh objektu, může to být skupina (X), oblast (Y), měřící bod (Z), tie line (T), zdroj (W) nebo poloha (V). U odměrných míst plynu to je vždy Z.

3. Další v pořadí je písmeno G, které určuje, že se jedná o plyn. Odborníci mu říkají identifikátor řady.

4. Na 5. až 7. místě najdete kód distributora. Podle toho hned poznáte, kde přibližně se nachází odběrné místo. 

5. 8. v pořadí je znak, který určuje druh odběrného místa

  • Z = skutečné odběrné místo 
  • V = virtuální odběrné místo 
  • N = nezákaznické odběrné místo

6.. Na druh odběrného místa navazuje 7místné pořadové číslo odběrného místa

7. Poslední znak je pouze kontrolní. Nemá žádný zvláštní význam.

EIC kód si na rozdíl od postele nebo skříní při stěhování nemůžete vzít s sebou. Dostane ho nový majitel, který se do domu či bytu nastěhuje po vás. A pokud odběrné místo zanikne (například po zbourání domu), přestane i jeho EIC kód existovat.

Kde najdete EIC kód

Najít EIC odběrného místa je hračka. Dodavatelé ho vypisují úplně na každou fakturu (vyúčtování), kterou vám posílají. Také byste ho měli mít uvedený na vaší smlouvě o sdružených dodávkách plynu.

Ovšem, co dodavatel, to jiná faktura, proto vám rovnou přikládáme několik obrázků, abyste věděli, kde přibližně v dokumentech hledat.

Kde najdu EIC

Nemáte zrovna smlouvu ani žádnou fakturu po ruce a nechce se vám prohledávat šuplíky? Stačí zavolat vašemu dodavateli nebo distributorovi na linku zákaznické péče. Tam vám po ověření totožnosti EIC kód rádi prozradí.

 

Srovnání cen energií

Najděte si levnějšího dodavatele a snižte si účty za energie.. Začnete výběrem, kde byste chtěli začít šetřit.

Ostatní často hledají