Faradayova klec

Co je Faradayova klec?

Faradayova klec je fascinující fyzikální princip založený na tom, že když je na povrchu určitého tělesa elektrický náboj, tak uvnitř tohoto tělesa už elektrické pole nevzniká. Faradayova klec se objevuje pouze na vodivých objektech, které jsou uvnitř duté a jsou trojrozměrné.

Za autora tohoto principu je považován anglický fyzik Michael Faraday, který ho objevil už v roce 1836 (ale pokusy s elektromagnetismem probíhaly mnohem dříve). 

Jak funguje Faradayova klec v praxi?

Teoretická fyzika je poměrně složitá, proto není snadné popsat přesný princip fungování Faradayovy klece. Můžeme ho ale na vlastní kůži zažít, například v letadle nebo v autě. Auto či letadlo jsou typické Faradayovy klece – jejich povrch je vodivý, a pokud do něj uhodí blesk, doslova po něm sjede, aniž by ublížil posádce uvnitř.

Hromosvod vs. Faradayova klec

Dalším příkladem využití Faradayovy klece je i hromosvod. Ten má za úkol svést při zásahu bleskem elektřinu do země, aby úder neohrozil nemovitost ani její obyvatele. Faradayova klec v tomto případě musí působit tak, aby vodivými částmi domu vedlo při úderu blesku co nejmenší množství proudu. I proto je potřeba, aby hromosvod byl dobře udělaný a měli jste na něj platnou revizní zprávu potvrzující jeho funkčnost.

Srovnání cen energií

Najděte si levnějšího dodavatele a snižte si účty za energie.. Začnete výběrem, kde byste chtěli začít šetřit.

Ostatní často hledají