Hypoteční úvěr

Co je hypoteční úvěr?

Hypoteční úvěr je půjčka, kdy dlužník ručí věřiteli svou nemovitostí. Jestliže dlužník není schopen splatit půjčku, věřitel může využít svého tzv. zástavního práva. To znamená, že může zástavu (zástava = hypotéka) zpeněžit a výtěžek si přivlastnit.

Jelikož dlužník ručí cennou nemovitostí, je pro věřitele tento vztah velmi výhodný, neboť se snižuje riziko, že by přišel o své vypůjčené peníze. Pro dlužníka je ovšem tento vztah také velmi výhodný, protože může ručit nemovitostí, která mu bude zároveň sloužit k okamžitému bydlení. Ručit každopádně ale lze jakoukoliv nemovitostí.

K čemu slouží hypoteční úvěr?

Hypotéka je určena k financování vlastního bydlení, k rekonstrukci, výstavbě či rozšíření stavby. Jedná se o tzv. účelovou hypotéku. Tj. zástava v podobě nemovitosti je koupena za účelem vlastního bydlení či pronájmu. Pakliže dlužník ručí nemovitostí, aby si koupil cokoliv jiného než nemovitost, mluvíme již o tzv. americké hypotéce.

U americké hypotéky není třeba dokládat za jakým účelem si ji zřizujete, ovšem úrokové sazby jsou oproti klasické hypotéce vyšší. Nehledě na to, že u americké hypotéky nemůžete čerpat státní podporu či si odečíst úrok z daní.

Srovnání cen energií

Najděte si levnějšího dodavatele a snižte si účty za energie.. Začnete výběrem, kde byste chtěli začít šetřit.

Ostatní často hledají