Co dělat, když nemám peníze a vynechám splátky úvěru?

 

Zjistěte, které banky s vámi budou vstřícně řešit nelehkou finanční situaci, když vám zrovna nezbudou žádné peníze na zaplacení měsíční splátky úvěru. Často záleží na individuálním zvážení případu, ale někteří finanční poskytovatelé používají jednotný postup. U České spořitelny a UniCredit Bank vám automaticky nabídnou odklad splátek.

penízeAutomatický odklad splátek bez poplatků patří spíše mezi nadstandardní služby. 

Vzali jste si půjčku s delší dobou splácení a najednou jste přišli o práci, nebo prostě máte hluboko do kapsy, takže nemůžete najít žádné finance na uhrazení měsíčních splátek? Zachovejte chladnou hlavu. Když se se svou problematickou životní situací svěříte finančnímu poskytovateli, většinou se bude snažit najít řešení výhodné pro obě strany. Přístup se ale bude lišit. Které banky se chovají k dlužníkům nejvstřícněji?

Pozor na poplatky za upomínky k úhradě dluhu

 

Příklady poplatků za upomínky:

 • Komerční banka: 1. upomínka: 100 Kč, 2. upomínka: 500 Kč
 • Raiffeisenbank: 1. upomínka: 300 Kč,      2. upomínka: 500 Kč, 3. upomínka: 1 000 Kč
 • Home Credit: 1. upomínka: 150 Kč, 2. upomínka: 360 Kč, další 500 Kč
 • Cetelem: 1. upomínka: 100 Kč, další 200 Kč
 

Když vynecháte jednu měsíční splátku úvěru, exekutor vám na dveře hned klepat nepřijde. Banka nebo jiný poskytovatel úvěrů se vás nejdříve pokusí upozornit na neuhrazený dluh a obdržíte několik upomínek. Vyplatí se nehrát mrtvého brouka, protože tyto upomínky bývají zpoplatněné. Nikdy navíc nepůjde jen o cenu za úkon (poslání doporučeného dopisu, proplacení tel. hovoru atd.), ale spíš o tučnou sankci v řádech stokorun.

Proto je lepší řešit situaci hned, když víte, že vám k zaplacení měsíční splátky budou chybět peníze. Největší problém způsobí opožděné platby u kreditních karet nebo u kontokorentu, kde vám hned začnou naskakovat úroky tempem dostihového koně.

Zkoušeli jste už snížit splátky konsolidací? Spočítat úsporu

Možná řešení: Odložení splátek nebo splátkový kalendář

Když budete komunikovat s úvěrovou společností, můžete dosáhnout odkladu splátek, nebo sjednání splátkového kalendáře. Bohužel ani tady se často nevyhnete placení poplatků. Případy dlužníků ale firmy posuzují velmi individuálně, takže co povolí jednomu dlužníkovi, nemusí povolit druhému. Nicméně, některé banky mají předem nastavená pravidla, jak špatnou finanční situaci majitelů úvěrů řešit. 

Nepřeplácejte zbytečně. Najděte si během pár minut tu nejvýhodnější půjčku!
 

Příklady odkladu splátek a jeho podmínky

mPůjčka Plus od mBank
 • U ztráty zaměstnání nebo nemoci trvající více než 1 měsíc existuje možnost odkladu splátek o max. 6 měsíců. Za odklad splátek zaplatíte jednorázový poplatek 300 Kč.
Půjčka od České spořitelny
 • V rámci úvěrového produktu můžete využít až 2x ročně odložení řádné měsíční splátky.
Home Credit půjčka
 • Za každých 12 měsíců trvání smlouvy můžete odložit 1 měsíční splátku. Tuto službu si můžete dokoupit k půjčce za 39 Kč měsíčně.

Kde nemusíte prosit o umožnění odkladu splátek?

Dvě české banky nabízejí svým klientům odložení platby měsíčních splátek jako automatickou službu. S prosíkem o odklad splátek půjčky nemusíte chodit do České spořitelny ani UniCredit Bank. Službu flexibilního splácení, která zaručuje možnost odložení 2 splátek za rok, obsahuje půjčka od České spořitelny zcela zdarma. Když si vyberete Presto půjčku od UniCredit Bank, dostanete k úvěru možnost až pětkrát odložit splátku (nejdříve lze odložit desátou měsíční splátku) a neplatit ani měsíční poplatek. I v tomto případě jde o bezplatnou službu, která zároveň nijak neovlivňuje výši úrokové sazby půjčky.

Najděte si půjčku bez lichvářeSrovnat úvěry

Prevence problémů: Pojištění schopnosti splácet

Když chcete předejít problémům v budoucnu, můžete si zároveň s úvěrem sjednat o doplňkové pojištění schopnosti splácet. Nepočítejte ale s tím, že půjde o levnou záležitost. Například, když se budete chtít pojistit proti ztrátě zaměstnání nebo dočasné pracovní neschopnosti u úvěru od Cofidisu, koupíte si pojištění Jistota za cenu 6,99 % z úvěru. Celkové náklady na půjčku vám hned narostou o další výdaje. Jako další příklad můžeme uvést vypůjčení 50 000 Kč přes produkt Era půjčka.

Příklad změny výše měsíční splátky při zakoupení pojištění schopnosti splácet

Produkt: Era půjčka
 • Výše úvěru: 50 000 Kč
 • Doba splácení: 5 let
 • Výše měsíční splátky:
 • bez pojištěním: 1 294 Kč
 • s pojištěním pro případ smrti a invalidity: 1 352 Kč
 • s pojištění pro případ smrti, invalidity a pracovní neschopnosti: 1 378 Kč
 • s pojištěním výše zmíněných případů a ztráty zaměstnání: 1 417 Kč
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 3