Autopojištění: Jak najít to nejvýhodnější?

Autopojištění je nedílnou součástí „povinné výbavy” každého majitele vozidla. Pokud se chcete na silnicích cítit opravdu bezpečně, měli byste mít sjednané kvalitní povinné ručení i havarijní pojištění, které se o vás vždy postarají.

Srovnat autopojištění

Jak si sjednat autopojištění online?

Stačí zadat pár údajů o vás a vozidle

Stačí zadat pár údajů o vás a vozidle

Žádná věda. V kalkulačce vyplníte pár základních údajů o vás a vašem vozidle – např. objem motoru a váš rok narození.

Výběr nejlepšího pojištění

Výběr nejlepšího pojištění

Nejlepší pojištění přímo vám na míru sjednáte snadno, rychle, a navíc z pohodlí domova. 

Kompletní ochrana pro motoristy

Kompletní ochrana pro motoristy

S povinným ručením i havarijním pojištěním si dopřejete kompletní ochranu, kterou ocení všichni motoristé. 

Co je autopojištění?

Autopojištění chrání majitele nebo provozovatele auta před následky dopravních nehod. 

To znamená, že když způsobíte škodu někomu dalšímu nebo se něco stane vašemu autu, pojišťovna to zaplatí. 

Povinné ručení je základ, bez kterého auto nesmí na silnici. Havarijní pojištění a další připojištění jsou dobrovolná. 

 

Základní druhy autopojištění

Povinné ručení 

Povinné ručení je pojištění odpovědnosti, které musí mít sjednaný každý majitel (nebo provozovatel) vozidla. Bez platného povinného ručení nesmí žádné auto na veřejnou silnici. 

Kdybyste vyrazili na cesty nepojištěným autem, hrozí vám nejen pokuta při kontrole. V případě nehody totiž budete všechny škody platit ze svého.  

Když jste pojištění a způsobíte nehodu, vaše pojišťovna proplatí škody až do smluvené hodnoty (tzv. výše pojistného plnění). 

 • Škody na majetku – na cizím automobilu, svodidlech, sloupech a na dalším hmotných věcech.
 • Škody na zdraví – odškodnění za zdravotní výdaje, zhoršené společenské uplatnění i ušlý zisk. 

Základ povinného ručení tvoří limity pojistného plnění, které jsou ze zákona stanoveny na nejméně 35 mil. Kč na zdraví a 35 mil. Kč na majetek. Jedná se ovšem opravdu o nutné minimum, které v některých případech nemusí na pokrytí škod stačit. 

Proto je dobré si limity pojistného plnění nastavit alespoň na 75 mil., ideálně na 100 mil. Kč pro škody na zdraví a pro škody na majetku.

Zpravidla platí, že čím vyšší pojistné plnění máte sjednané, tím vyšší bude i cena povinného ručení. Nemusí to tak ale být vždy. 

Dokladem uzavřeného povinného ručení je tzv. zelená karta. Ta dnes už nemusí být zelená, a dokonce ji ani nepotřebujete mít s sebou fyzicky. Vždy ji však mějte u sebe minimálně v elektronické podobě, tedy staženou, naskenovanou nebo vyfocenou v mobilu.

Havarijní pojištění

Při dopravní nehodě se havarijní pojištění postará o pokrytí škod na vašem automobilu. Pokud jste nehodu nezpůsobili, úhrada škody půjde z povinného ručení jejího viníka.

Havarijní pojištění dále obvykle kryje živelní škody  kroupy, povodeň, záplavu atd. Pomoci vám může i při odcizení auta nebo jeho poškození vandalem

Jednotlivá rizika si můžete sjednat v rámci jednoho komplexního pojištění tzv. allrisk, nebo v kombinaci havárie + živel, případně odcizení + živel

Při výběru havarijního pojištění je důležité sledovat výši spoluúčasti – tedy částku, kterou v případě pojistného plnění zaplatíte vy. Při škodě 200 000 Kč a spoluúčasti 10 % tak pojišťovna zaplatí 180 000 Kč a vy 20 000 Kč. Zpravidla platí, že čím vyšší spoluúčast, tím levnější pojištění.

Pojišťovna vám obvykle proplatí škody způsobené:

 • srážkou s jiným vozem,
 • srážkou s překážou,
 • pádem či nárazem.

Pokud chcete sebe i své auto maximálně ochránit, k základní pojistce vyberte také vhodná připojištění. 

Srovnat povinné ručení

Připojištění k autopojištění

Nabídka připojištění k povinnému ručení a havarijnímu pojištění bývá široká, proto je důležité zvolit pouze ta připojištění, která pro vás mají opravdu význam. 

Pokud se například pohybujete výhradně ve městě, připojištění pro střet se zvěří moc smysl nemá. Naopak by se vám mohlo vyplatit chránit se proti vandalismu nebo odcizení vozidla. 

Je dobré zvážit také nebezpečí živelných katastrof nebo zajištění náhradního auta při nehodě nebo poruše. 

Základní připojištění

 • Skel vozidla včetně toho čelního, 
 • úrazu řidiče a posádky vozidla, 
 • zavazadel nebo jiné převážené výbavy, 
 • střetu se zvěří, 
 • přírodních rizik, 
 • odcizení vozidla, 
 • rozšířených asistenčních služeb, 
 • zapůjčení náhradního vozidla při nehodě nebo poruše, 
 • přímé likvidace při pojistné události, 
 • GAP (guaranteed asset protection). 

Pojištění GAP 

Jde o specifický druh připojištění, díky kterému vaše auto neztrácí na hodnotě. Při totálním zničení auta garantuje proplacení částky, kterou byste v době nehody zaplatili za pořízení nového.  

V praxi to znamená, že pokud jste kupovali nové auto za 300 000 Kč a v okamžiku nehody byste ho nové sehnali za 250 000 Kč, platí tato druhá suma. 

Pojištění GAP garantuje, že tuto částku dostanete – a to i v případě, že vaše auto během let používání ztratilo na hodnotě a v okamžiku nehody mělo cenu třeba jen 150 000 Kč. 

Pojištění GAP také zpravidla pokryje spoluúčast, takže nemusíte platit vůbec nic.  

Cena autopojištění

Každého řidiče bude zcela jistě zajímat, na kolik ho autopojištění vyjde. Vliv na cenu pojistných produktů má hned několik faktorů:

 • model, typ, značka a stáří vozu,
 • věk a místo bydliště pojistníka,
 • bezeškodní průběh minulé pojistky (bonusy, případně malusy),
 • pojištěná rizika a další připojištění,
 • frekvence placení,
 • výše spoluúčasti.

Pokud chcete znáte aktuální nabídku na trhu, je dobré se podívat na srovnávač autopojištění.

Vyplatí se mi autopojistka? 

Při rozhodování, které (a jestli vůbec nějaké) havarijní pojištění si pořídit, si nejprve zodpovězte následující otázky:

 • Jste „sváteční jezdec“, nebo v autě téměř spíte? Jestli za rok najedete tisíce kilometrů, havarijní pojištění je určitě dobrá volba. Člověk nikdy neví.
 • Kolik nehod už máte za sebou? Pokud je jich nad míru, řekněte si narovinu – opravdu jezdíte tak rychle či neopatrně, nebo máte prostě jenom smůlu? Podle odpovědi pak volte pojištění.  
 • Kde se s autem nejčastěji pohybujete? Ve městě, na vesnici, v zahraničí? Připojištění vybírejte na míru svému obvyklému prostředí.
Srovnat autopojištění

Kalkulačka autopojištění: Jak funguje?

Kalkulačka autopojištění vám na pár kliknutí srovná povinné ručení. Stačí do ní zadat základní údaje o vašem vozidle a během pár kliknutí myší uvidíte přehledně srovnané nabídky hned od několika pojišťoven na českém trhu. 

Obratem se vám ozve jeden z našich specialistů na povinné ručení a vše s vámi probere. Pokud si vyberete výhodné autopojištění, rád vám pomůže i se samotným sjednáním.

Kalkulačka autopojištění

Nejlevnější autopojištění

Kdo by nechtěl na své pojistce na auto ušetřit? Pamatujte ale na to, že cena by neměla být tím hlavním kritériem pro výběr správného autopojištění. 

Primárně byste se měli zaměřit na to, aby pro vás zvolené pojistné produkty byly nejvýhodnější a zajistili vám adekvátní ochranu

Bydlíte ve velkém městě? Pak ve vašem autopojištění nemělo chybět riziko krádeže a vandalismu. 

Máte nové auto? Přidejte pojištění GAP. 

Všechny pojistné produkty, které v online kalkulačce najdete, si totiž můžete jednoduše upravovat podle svých představ – ať už v oblasti připojištění, asistenčních služeb, nebo pojistných limitů. 

Věřte nám, že šetřit na svém bezpečí by se vám opravdu nemuselo vyplatit. 

Výběr povinného ručení i dalších autopojištění může být složitý, protože je potřeba zvážit hodně věcí. 

Abychom vám to co nejvíc usnadnili vytvořili jsme pro vás přehlednou kalkulačku povinného ručení, která za vás porovná aktuální nabídky pojišťoven. Pro srovnání nabídek havarijního pojištění využijte srovnávač autopojištění

Autopojištění do zahraničí

A jak je to s pojištěním vašeho vozu v zahraničíPovinné ručení vám platí na celém území Evropy (přesný rozpis států najdete v zelené kartě). Stejné by to mělo být také u většiny pojistných produktů havarijního pojištění. Pro jistotu se ale předem podívejte do vaší pojistné smlouvy, kde bude území platnost pojistky zcela jistě uvedena.  

V případě, že máte sjednané pouze povinné ručení, ale za hranicemi chcete mít kompletní ochranu, je možné si sjednat krátkodobé havarijní pojištění nebo také autoasistenci k vašemu cestovnímu pojištění

Jak sjednat autopojištění?

Sjednání autopojištění je v dnešní době záležitost několika kliknutí. Vyberte si online nabídku pomocí kalkulačky nebo srovnávače a postupujte krok za krokem podle návodu.  

A pokud si nejste jistí, co vlastně potřebujete, rádi vám pomůžeme se v nabídkách zorientovat. Náš specialista s vámi projde vaše požadavky a pomůže vám vybrat tu nejvhodnější nabídku.  

Sjednat autopojištění

Jak podat výpověď autopojištění?

Výpověď autopojištění je nejlepší podat v papírové podobě – poštou, případně ji donést na pobočku pojišťovny. U většiny pojišťoven by už dnes ale měl stačit pouze e-mail obsahující správně vyplněnou žádost o ukončení pojistky.

Nezapomeňte také dodržet správný termín pro podání výpovědi autopojištění.

Typ výpovědiLhůta pro podáníUkončení pojistky
Výpověď ke konci pojistného obdobíNejpozději 6 týdnů před výročním dnem pojistné smlouvy.K datu ukončení pojistného období.
Výpověď nové pojistkyDo 2 měsíců od jejího uzavření.Za 8 dní od doručení výpovědi.
Výpověď do 3 měsíců ode dne oznámení vzniku pojistné událostiDo 3 měsíců od oznámení pojistné události.Za měsíc od doručení výpovědi.
Výpověď dohodouXKe dni dohody obou stran.
Výpověď z důvodu změny vlastníka, prodeje vozidlaNejlépe ihned. Ke dni oznámení změny vlastníka.
Výpověď z důvodu vyřazení vozidla z evidence vozidelNejlépe ihned. Ke dni vyřazení vozidla z evidence vozidel.
Výpověď z důvodu změny pojistnéhoDo 1 měsíce od oznámení této změny.K datu ukončení pojistného období.
Srovnání autopojištění

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Povinné ručení kryje všechny škody, které způsobíte někomu jinému. A to na majetku (na cizím automobilu, svodidlech, sloupích a na dalším hmotných věcech), i zdraví (odškodnění za zdravotní výdaje, zhoršené společenské uplatnění i ušlý zisk). 

Havarijní pojištění kryje náklady na škodu způsobenou havárií, živly (krupobití, vichřice, sesuv půdy či sněhu, povodeň a záplava atd.), pro případ odcizení vozu, jeho poškození vandalem nebo při jeho neoprávněném použití. K těmto rizikům si můžete také sjednat užitečná připojištění - například skel, úrazu, zavazadel atd.

Určitě. S oběma těmito pojistkami si zajistíte kompletní ochranu, kterou ocení všichni motoristé. Povinné ručení, dané zákonem, hradí škody, které byste provozem svého auta způsobili někomu jinému, havarijní pojištění zase uhradí škody způsobené na vašem voze. 

V online kalkulačce autopojištění do které zadáte základní technické údaje o vozidle a údaje o pojistníkovi. Během pár minut uvidíte aktuální cenovou nabídku autopojištění, ze které si vyberete tu nejvýhodnější přímo pro vás. Nedívejte se primárně po ceně produktu, ale také po tom, aby vám v případě škody nabídl odpovídající ochranu a pomoc.

Nenašli jste odpověď?

Napište nám – a my hned odpovíme.

Poslat zprávu

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.