8/13/2024, Tomáš Keramidas, Ušetřeno.cz

Hrubá stavba domu: Co obnáší a kolik stojí?

Hrubá stavba. Pokud nejste ze stavebnictví, tak si nejspíše budete muset najít, co všechno v sobě tento pojem obsahuje. Jednotná definice neexistuje, obecně však platí určitá pravidla, která se na hrubou stavbu vztahují. Co vše do hrubé stavby spadá, na kolik vás vyjde a jak velkou část nákladů na celou nemovitost tvoří?

Hrubá stavba

Co to je hrubá stavba?

Hrubá stavba je termín, se kterým se setkáme ve stavebnictví a označuje první, ale zároveň klíčovou fázi výstavby budovy. 

Pojem zahrnuje několik základních komponent, které společně tvoří kostru budovy. 

Jelikož se jedná pouze o obecně zažité pojmenování, které není definováno v zákoně ani dalších normách, tak se může sice vykládat různě, nicméně obecně se do hrubé stavby počítají vždy podobné části.

Hledáte hypotéku?

Co je zahrnuto v rámci hrubé stavby?

Do hrubé stavby můžeme zahrnout:

  • Základy a další zemní práce (výkopové práce, základové pásy nebo desky a další)
  • Nosné zdi a sloupy
  • Stropní konstrukce
  • Krovy a střechy
  • Vnější stěny
  • Schodiště ve formě hrubé konstrukce
  • Rozvody kanalizace, vody, elektřiny v základové desce

Spornou položkou jsou okna a dveře, ty se někdy do hrubé stavby započítávají a někdy také ne. Obvykle se do hrubé stavby berou i izolace, ale pouze ty související se základy a dalšími vnitřními prvky. Nemluvíme v této souvislosti o izolaci nebo dokonce zateplení budovy z vnějšku.

Co se do hrubé stavby nepočítá?

Naopak hrubá stavba většinou nezahrnuje vnitřní omítky nebo podlahové krytiny. Celkově můžeme říci, že finální povrchové úpravy stěn, stropů a podlah nepatří do hrubé stavby.

Nepočítají se sem ani kompletní rozvody vody a kanalizace nebo elektroinstalace. Ty bývají dokončeny až v pozdějších fázích výstavby. A rovněž sem nepatří ani topení a vzduchotechnika.

A v souvislosti s hrubou stavbou nepočítáme ani s nábytkem a dalším vybavením.

Cena hrubé stavby za m2 

Cenu hrubé stavby ovlivňuje velikost a složitost projektu, lokalita výstavby a také použité materiály. Obecně se na základě těchto faktorů dá říci, že cena m2 užitné plochy u hrubé stavby vyjde na 20 až 30 tisíc Kč.

Pokud bychom tedy vzali do úvahy jednopodlažní rodinný dům o velikosti 100 m2, tak cena za jeho hrubou stavbu by se pohybovala asi kolem 2 až 3 milionů korun. 

Uvádí se, že hrubá stavba tvoří obvykle kolem 40 %, maximálně 50 % celkové ceny nemovitosti. U našeho příkladu by to znamenalo, že by nás celá nemovitost vyšla na 4 až 7,5 milionu korun.

Pochopitelně u dvoupatrových a větších domů nám náklady začnou narůstat. Je potřeba počítat i s možností zdražení stavebního materiálu v průběhu stavby.

Čerpání hypotéky na hrubou stavbu

V případě hypotečního úvěru na stavbu nové nemovitosti platí trochu jiná pravidla než u nákupu již postavené. Rozdíl je hlavně v čerpání peněz. Pokud kupujete už stojící nemovitost, tak dostanete finanční prostředky vyplacené všechny naráz. Rozhodně to není tak, že dostanete stavební povolení a hurá pro peníze.

Při stavbě nové nemovitosti je hypotéka čerpána postupně dle jednotlivých posunů ve výstavbě. Proto jsou pro banku důležité jednotlivé fáze stavby. Bance musíte z toho důvodu dokládat i harmonogram stavebních prací.

A právě jednou z fází je i dokončení hrubé stavby, které se musí zapsat na katastrálním úřadě. Od té chvíle je hrubá stavba součástí pozemku. Dokončení hrubé stavby vede ke zvýšení zástavy (pokud ručíte stavěnou nemovitostí, a ne nějakou jinou) a to povede k uvolnění dalších peněz.

Potřebujete hypotéku?

Nacházíte se momentálně v situaci, kdy se rozhodujete o tom, zda budete stavět, nebo koupíte již stojící nemovitost? Přemýšlíte o tom, jak tento důležitý životní krok zafinancujete?

Pořizování nebo dokonce stavění nemovitosti bývá opravdu složitý proces. A proto vám ho chceme alespoň trochu ulehčit. Jak?

Máme připravenou hypoteční kalkulačku, do které zadáte několik parametrů týkajících se potřebných financí, a my vám nabídneme přehledné srovnání dostupných hypoték. Na základě vámi zvolených parametrů si už pak jen vyberete tu pro sebe nejlepší.

A pokud byste při nějakém kroku tápali, tak jsou tady naši specialisté, kteří vám mohou být po celou dobu výběru při ruce.

Srovnání hypoték

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.