6/14/2023, Sandra Skorkovská, Ušetřeno.cz

3 možnosti bezpečného spoření

Šetřit peníze nemusíte jen tak, že je nasypete do prasátka nebo zašijete do matrace. Existují mnohem efektivnější způsoby spoření, které vaše peníze nejen uchovají na horší časy, ale také rozmnoží. Představíme vám 3 možnosti spoření, které banky nabízí.

Možností spoření existuje celá řada, svým způsobem spoříte i na běžném bankovním účtu. Kvůli inflaci a různým poplatkům to ale není moc výhodné.

Proto je vhodné mít vedle běžného bankovního účtu ještě nějakou výnosnější formu spoření. Nemusíte být ani expert na investování. Snad všechny banky dnes nabízejí spořicí produkty, jako jsou spořicí účty nebo termínované vklady, u kterých máte 100% jistotu, že budou vaše peníze v bezpečí a navíc ještě vydělávat.

Vklady jsou ze zákona pojištěny do výše 100 000 eur.

Který spořicí účet je nejvýhodnější?

Spořicí účet

Spořicí účet je asi nejjednodušší, nejpohodlnější a stále relativně výnosný způsob spoření, který vám navíc přináší celou řadu výhod a možností hospodaření. Spořicí účet se od běžného moc neliší, je na něm ale větší úrok a obvykle se u něj neplatí žádné poplatky (za zřízení, za vedení apod.).

Většinou navíc můžete své peníze libovolně používat na rozdíl od termínovaného vkladu. Spořicí účet je ideální v kombinaci s běžným účtem, kdy se oba účty vzájemně doplňují, a vy tak pohodlně a výhodně spoříte.

Termínovaný vklad

Termínovaný vklad je jednorázový bankovní vklad, ke kterému nemáte po předem stanovenou dobu přístup a peníze jsou vám vyplaceny až po uplynutí této doby. Tím se termínovaný vklad liší od spořicího účtu, kde máte peníze k dispozici obvykle po celou dobu spoření. 

Termínované vklady bývají úročeny buď pevnou úrokovou sazbou po celou dobu spoření anebo proměnlivou, která se v průběhu spoření mění. 

Na čím delší dobu peníze ukládáte, tím vyšší úrok obvykle získáte. Banky ale pro zřízení termínovaného vkladu vyžadují nějakou minimální výši vložených peněz, nejčastěji alespoň 1 000 Kč.

Stavební spoření

Stavebko je spořicí produkt s poměrně pěkným výnosem. Kromě úroku od spořitelny se na něj totiž vztahuje i státní příspěvek v podobě 10 % z ročně naspořené částky. Získat tak od státu můžete až 2 000 Kč ročně.

Dobré zhodnocení s malým rizikem je ale vyvážené nízkou likviditou, tedy dlouhou vázací dobou. Peníze na stavebku totiž musíte nechat ležet bez tknutí alespoň 6 let od založení spoření. Pokud byste si úspory chtěli vybrat předčasně, spoření je potřeba zrušit, zaplatit sankce (obvykle se pohybují okolo 1 % ze sjednané cílové částky) a rozloučit se s celou státní podporou.

Na kterém účtu je nejlepší spořit?

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.