10/8/2020, Michaela Šámalová, Ušetřeno.cz

NÁVOD: Jak na výpověď smlouvy u mobilního operátora?

V dobrém i zlém, dokud vás smrt nerozdělí? To už se u mobilních operátorů dávno nenosí. Střídat je můžete prakticky jako ponožky podle toho, čí nabídka mobilního tarifu vás zrovna zaujme, nebo který poskytovatel vám nabídne lákavější výhody. Poradíme vám, jak snadno a rychle vypovědět stávající smlouvu a zároveň se vyhnout sankcím.

V posledních letech se doslova roztrhl pytel s virtuálními operátory. Vybrat si tak můžete z nekonečně mnoho nabídek výhodných tarifů ten, který vám sedne, a ušetřit tak spoustu peněz. Ptáte se, v čem je tedy ten zakopaný pes? Většina z nás totiž využívá paušálních výhod a je uvázána smlouvou na 24 měsíců. To znamená, že není tak jednoduché prostě přeskočit k jinému operátorovi ze dne na den. Jak výhodně odstoupit od smlouvy s mobilním operátorem a neprodělat na tom? Dáme vám jednoduchý návod. 

Srovnejte si ceny mobilních tarifů

Případ č. 1: Máte předplacenou kartu

Pokud si dobíjíte kredit, máte cestu k výhodnějšímu tarifu velmi zjednodušenou. Nejrychlejší možností je koupit si jinou předplacenou SIM kartu a tu aktivovat. V takovém případě můžete šetřit na volání okamžitě. Můžete si ale i vybrat jakýkoliv z nabízených tarifů. Jednoduché to je i tehdy, pokud si chcete zachovat své stávající číslo. Stačí se pouze držet našeho jednoduchého návodu.

Výpovědní lhůta u jednotlivých operátorů:

O2 – 30 dní

Vodafone – 30 dní

T-Mobile – 30 dní

Srovnejte si ceny mobilních tarifů

Případ č. 2: Jste vázaní smlouvou

Pokud máte u svého operátora smlouvu na dobu neurčitou, podejte řádnou písemnou výpověď. Po ukončení smlouvy získáte od operátora OKU (ověřovací kód účastníka) a můžete přejít za levnější nabídkou. Operátoři v dnešní době nabízí zajímavé ceny u neomezených tarifech. U úvazku na dobu určitou už dnes stačí počkat jen 3 měsíce od podepsání smlouvy. Pokud se rozhodnete vypovědět závazek dřív, zaplatíte pokutu.

Jak ukončit smlouvu u O2, Vodafone, T-Mobile?

Jestliže měníte operátora, nemusíte se o výpověď už vůbec starat. Zařídíme ji my, případně váš nový operátor. Pokud ale pouze rušíte starou službu, pak jste na to sami.

T-Mobile

Předčasné ukončení smlouvy učiníte písemnou výpovědí na sídlo společnosti či jakoukoliv značkovou prodejnu.

Vodafone

Také u Vodafone je třeba podat písemnou výpověď. Společnost tuto situaci ulehčuje předpřipraveným formulářem, který je možné stáhnout na webu v sekci Ke stažení.

O2

U společnosti O2 je možné zrušit smlouvu i po telefonu na její bezplatné lince. Písemnou výpověď můžete podat také na kterékoliv značkové prodejně či ji rovnou zaslat na sídlo společnosti.

Srovnejte si ceny mobilních tarifů

Případ č. 3: K tarifu máte zvýhodněný tablet nebo telefon

Tento případ nese asi největší úskalí. Pokud chcete odejít k jinému operátorovi, budete muset buď to celou, nebo zůstatkovou cenu produktu zaplatit. Ve smlouvě by mělo být vše upřesněno. Případně můžete zavolat na call centrum současného operátora, kde vám podmínky odstoupení poví. 

Návod na přenesení čísla:

  1. Vyberte si nejlepší tarif a objednejte si ho u nás nebo u operátora.
  2. Najděte si OKU (ověřovací kód účastníka = 14místný kód, který začíná na 8 a slouží k přenosu vašeho telefonního čísla) v online klientské zóně vašeho stávajícího operátora. Jestli ho nikde nevidíte, přečtěte si návod, jak získat OKU v Moje O2, Můj Vodafone, Můj T-Mobile
  3. Předejte svůj OKU kód našemu specialistovi, nebo novému operátorovi. Ten za vás podá u toho starého výpověď a zařídí přenesení čísla na základě OKU kódu.
  4. Nová SIM karta spolu se smlouvou k podpisu by si k vám měla najít cestu během 5 pracovních dnů. Kurýr vám dá předem vědět, kdy a kde si vše potřebné můžete převzít. Kvůli ověření totožnosti si k ruce připravte občanský průkaz.
  5. Nový operátor vám pošle zprávu s přesným datem vašeho přechodu. V daný den se mezi půlnocí a šestou hodinou ranní SIM karta automaticky aktivuje. Vložte ji ráno do telefonu místo té staré a máte hotovo.

Kdy lze odejít bez sankcí?

Novela z listopadu 2014 říká, že operátor je povinen informovat zákazníky o změně v obchodních podmínkách a právu ukončit smlouvu bez sankce tehdy, pokud se jedná o podstatnou změnu vedoucí ke zhoršení postavení účastníka (vás). Konkrétní změna musí být zveřejněna nejméně měsíc před datem platnosti. Když tato situace nastane, žádné sankce při výpovědi smlouvy mobilního operátora vám nehrozí. 

Díky novele z roku 2020 můžete bezplatně odejít od operátora i v případě, že máte závazek na dobu určitou, tedy například 24 měsíců. Žádnou sankci platit nebudete, pokud už od podpisu smlouvy uplynuly alespoň 3 měsíce. Jinak vás čeká pokuta 5 % z částky, kterou byste zaplatili za měsíční platby do původního konce smlouvy.

Jak to vypadá v praxi?

Výše měsíční platby = 500 Kč

Do konce smlouvy zbývá: 21 měsíců

Maximální výše pokuty = 1/20 zbývajícího závazku

(měsíční splátka × počet měsíců zbývajících do konce smlouvy) / 20 = maximální výše pokuty

(500 Kč × 21) / 20 = 525 Kč

Srovnejte si ceny mobilních tarifů

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.