Nemáte na hypotéku pro vlastní byt? Zkuste družstevní bydlení

 

Přestože úroky z hypoték klesly hodně hluboko, mnoho lidí na klasickou hypotéku nedosáhne třeba kvůli nízkým příjmům. Alternativním řešením se může stát družstevní byt. Nevadí, že nemáte velký finanční obnos. I na družstevní byt si totiž můžete vzít hypotéku. Zatím tuto možnost nabízí pouze některé banky. Kde můžete žádat o hypotéku na družstevní byt?

hypotéka - řadové domyPřes 57 % dotázaných v průzkumu FINEP nevědělo, že se i dnes staví byty v družstevním vlastnictví. 

Povědomí o družstevním bydlení u mnoha Čechů zahrnuje spíš vzpomínky na levné byty z komunistické éry, ale už méně obyvatel tuší, že družstevní byty lze pořídit i v novostavbách. Navíc i přes rekordně nízké úrokové sazby si stále mnoho lidí prostě nemůže dovolit splácet hypotéku. Developeři i některé české banky začali na tento problém reagovat a spustili renesanci družstevního bydlení.

Developeři sází hlavně na nízké pořizovací ceny družstevních bytů. Lidé musí na začátku uhradit přibližne čtvrtinu ceny a zbytek doplatí postupně formou nájemného. Bankovní domy se zatím soustřední na poskytování předhypotečních úvěrů, ale některé průkopnické banky vám jsou schopny nabídnout na družstevní byt i klasickou hypotéku.

Většina bank vám nabídne předhypoteční úvěr

Problém nedostatečného příjmu i malé počáteční investice na nákup bytu vám většina bank a stavebních spořitelen pomůže vyřešit předhypotečním úvěrem. O co se jedná?

Předhypoteční úvěr dostanou ti zájemci o bydlení, kteří nesplní požadavky pro udělení hypotéky. Tedy nemají žádnou nemovitost, kterou by dali do zástavy. Tato varianta má ale jeden háček. Představuje dražší způsob financování oproti hypotéce, protože hypoteční úvěry jsou nabízeny s vyššími úrokovými sazbami.

Přestěhujte se do nového s výhodnou hypotékou.Srovnat ceny hypoték

Hypotéku na družstevní byt najdete u Hypoteční banky

Klasickou hypotéku, kde družstevní byt použijete jako zástavu hypotéky, můžete získat například s hypotečním úvěrem od Hypoteční banky. Tato možnost pro vás zůstává otevřená, pokud je družstevní dům rozdělen na samostatné družstevní byty a zároveň družstvo souhlasí s podpisem zástavní smlouvy. Lze si vybrat z různé délky splácení, nejméně 5 a nejvíce 40 let. Minimální částka hypotečního úvěru na družstevní byt u Hypoteční banky začíná na 300 tisících. 

Družstevní byt vám pomůže získat i hypotéka od České spořitelny. U největší tuzemské banky dostanete hypotéku i bez zajištění nemovitosti, ale během jednoho roku od zřízení hypotéky musí družstevní byt přejít do vašeho vlastnictví, abyste jej mohli zastavit.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 2