Výpočet hypotéky snadno a rychle

Díky široké nabídce hypoték si můžete svobodně vybrat tu, která vám sedne nejvíce. Jak se ale zorientovat v nabídkách jednotlivých bank? Spočítejte si nezávazně hypotéku a porovnejte si všechny nabídky mezi sebou. Ve srovnání pro vás máme nabídky všech velkých bank v ČR.

Přejít do hypoteční kalkulačky

Jak na výpočet hypotéky

Přemýšlíte o hypotéce, ale nevíte, kolik budete splácet? Pokud znáte úrok a výši hypotéky, můžete si splátky spočítat i sami. Většina bank používá pro výpočet měsíční splátky vzorec pro anuitní splátky. V dnešní době ale existuje daleko rychlejší a pohodlnější způsob, jak zjistit, kolik budete splácet, a to díky online hypoteční kalkulačce.

Ještě než si začnete počítat hypotéku, ať už sami na papíře, nebo pomocí online kalkulačky, udělejte si podrobný přehled o svých příjmech a výdajích. Rychle tak zjistíte, kolik vám měsíčně zbyde – a tím pádem i případnou výši měsíční splátky, kterou zvládnete bance splácet. Kromě toho se vyplatí mít finanční rezervu pro případ, že dostanete vyšší úrok než ten, se kterým jste počítali.

Výpočet hypotéky podle příjmů

Přípravu na hypotéku nepodceňujte. Banky prověří vaši úvěruschopnost opravdu do detailu. Bonitu si kromě příjmu ze zaměstnání či podnikání můžete vylepšit i dalšími příjmy např. dohodou o provedení činnosti, dohodou o provedení práce, vyplácením důchodů jako je starobní, vdovský a invalidní, rodičovský příspěvek, výživné nebo také příjmem z podnájmu. Pokud žádáte v páru, příjem se bude počítat za oba.

Nezapomeňte, že mezi výdaje se řadí pravidelné, nutné výdaje, ale i jiné splátky – leasing, kreditní karty, výživné atd.

Jak už jsme psali výše, banky posuzují, jak vysokou dostanete hypotéku, na základě vašich příjmů a výdajů. Trochu jiné podmínky platí pro zaměstnance a trochu jiné pro podnikatele. Zaměstnanci většinou dokládají výši příjmů potvrzením od zaměstnavatele. Podnikatelé pak musí doložit daňové přiznání za určité období (vždy závisí na konkrétní bance).

Jak vypočítat hypotéku – měsíční splátka

Maximální výši splátky hypotéky zvládnete vypočítat během pár minut. Při žádosti o hypotéku banka nejčastěji kouká na průměrný čistý příjem za posledních 6 měsíců. Pak od příjmu odečte alespoň 1,5× životního minima všech členů domácnosti a veškeré další výdaje (například za energie, potraviny, dopravu atd.), které uvedete do žádosti. Výsledkem výpočtu je přibližná výše splátky, kterou si můžete měsíčně dovolit.

Životní minimum 2021

– životní minimum jednotlivce – 3860 Kč,

– pro první dospělou osobu v domácnosti – 3550 Kč,

– pro druhou a další dospělou osobu v domácnosti – 3200 Kč,

– pro nezaopatřené dítě do 6 let – 1970 Kč,

– pro nezaopatřené dítě od 6 do 15 let – 2420 Kč,

– pro nezaopatřené dítě od 15 do 26 let – 2770 Kč.

Abyste se měli o co opřít, připravili jsme pro vás jednoduchý příklad.

Příklad: Manželé Novákovi mají 2 děti – dceři je 8 let, synovi je 5 let. Pan Novák vydělává každý měsíc 35 000 Kč čistého, paní Nováková 30 000 Kč čistého. Hypotéku si berou na rodinný dům, ve kterém chtějí bydlet, proto odpadají z výpočtu výdaje za nájem. Rodina ale ještě měsíčně utratí 30 000 Kč za jídlo, energie, dvě auta, pojištění a další rozmary.

Příjem rodičů = 35 000 Kč + 30 000 Kč = 65 000 Kč

1,5 × životního minima všech členů domácnosti = 1,5 × (3 550 Kč + 3 200 Kč + 1 970 Kč + 2 420 Kč) = 16 710 Kč

Další výdaje domácnosti = 30 000 Kč

Přibližná výše měsíční splátky = 65 000 Kč − 16 710 Kč − 30 000 Kč = 18 290 Kč

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Nenašli jste odpověď?
Napište nám – a my hned odpovíme.

Ostatní často hledají

Kalkulačka hypoték Refinancování hypoték Druhy hypoték Půjčka na bydlení Půjčka na rekonstrukci Co je to obrácená hypotéka Co ovlivňuje úrok hypotéky Účelová hypotéka Jaké jsou poplatky za hypotéku Hypoteční kalkulačka