Jak dlouho trvá převod peněz z banky do banky?

 

Když zapomeneme zaslat nějakou nutnou platbu, jde téměř o minuty. Internetové bankovnictví ale bohužel nefunguje na mávnutí kouzelnou hůlkou, k ničemu vám není ani rozhořčené brblaní a divoká gestikulace rukama před monitorem prokládaná ťukáním si na čelo. Věřte nám, máme to ozkoušené. V pozdních večerních hodinách, o víkendech a svátcích vaše peníze zkrátka nikdo nikam nedoručí. Jak je to v ostatních dnech? Jak dlouho trvají expresní bankovní převody a které banky je vůbec umožňují provádět?

 

Peníze na svém účtu nemáte, ale ke druhé straně ještě nedorazily? Zřejmě si právě užívají nulovou gravitaci kyberprostoru. Zadáním příkazu k úhradě všechno totiž teprve začíná. Každá banka své termíny, do kdy je potřeba příkaz zadat, aby se realizovala ještě ten den. Pokud to nestihnete včas, musíte čekat na další den. A právě mezitím vaše pracně našetřené korunky kdesi plachtí či poletují.

Ukážeme vám to na jednoduchém příkladu

Pokud jste například klientem České spořitelny a chcete, poslat kamarádovi Karlovi (který má účet u jiné banky) peníze s tím, že potřebujete, aby odešly ještě ten den, musíte zadat příkaz přes internetové nebo mobilní bankovnictví nejpozději do 23:00. V případě, že chcete využít sběrného boxu, musíte to stihnout dokonce do 12:00 hodin.  

U převodu na přepážce má čas do konce pracovní doby. Jestliže platbu uskutečníte po stanovené lhůtě, banka vám finanční prostředky strhne až následující pracovní den. Převody se neuskutečňují o víkendech ani ve dnech státního svátku. 

  
Hello Bank! nabízí běžný účet s úročením 0,6 % bez poplatků a otevřít si jej můžete kompletně online

Jak dlouho trvá převod peněz mezi bankami?

  • Převod peněz v rámci stejné banky

    Je praktický okamžitý. Nejrychleji probíhá u Air Bank, kde se odeslané peníze připíšou na protiúčet během několika vteřin. Podobně je to i u Fio Banky, Equa Bank, mBank a UnicreditBank. Raiffeisenbank vám peníze přičte ten samý den, jen pokud byla platba odeslána do 18:00 hodin. MONETA Money Bank provádí převody v pracovní dny do pár minut a o víkendu až následující pracovní den.

  • Převod peněz na účet jiné banky

    Takový proces už je o chlup složitější a řídí se několika faktory. Z jaké banky se peníze odesílají a kam. Který den v týdnu je příkaz proveden a v jaký čas. Obecně ale platí, že převod bude proveden nejpozději druhý den od odeslání platby. Výjmkou potvrzující pravidlo jsou víkendy a svátky. Testem rychlosti se podrobně zabýval portál mesec.cz.

  • Převod peněz do zahraničí

    Pokud posíláte peníze mimo republiku, rychlost transakce se řídí hlavně měnou. Nejrychleji se převádí Eura, cca 2 dny. Libry odešlete za 4 pracovní dny a u mimoevropských měn může převod trvat 5 až 10 pracovních dní. Pozor si ale dejte i na poplatky, které mohou být v řádech stovek korun. Banka vás může obrat i na nevýhodném kurzu.

Banka Účet Doručení peněz ten samý den
Air Bank Malý tarif, Veký tarif ANO, platbu je nutné zadat do 11:30
Česká Spořitelna výběr účtů ANO, platbu je nutné zadat do 12:00
ČSOB výběr účtů ANO, platbu je nutné zadat do 12:00
Equa bank Běžný účet NE
Expobank Běžný účet ANO, platbu je nutné zadat do 12:00
Fio banka Osobní účet NE
Komerční banka výběr účtů NE
mBank mKonto ANO, platbu je nutné zadat do 8:00
MONETA Money Bank Tom účet ANO, platbu je nutné zadat do 12:00
Oberbank výběr účtů NE
Raiffeisenbank eKonto SMART ANO, platbu je nutné zadat do 8:00
Hello Bank Hello účet NE
UnicreditBank U konto NE

Najděte si ten pravý bankovní účet pomocí našeho srovnání >> 

 

 

Proč to tak dlouho trvá?

Každá odeslaná platba totiž musí projít kontrolou mezibankovního systému CERTIS, který zaštiťuje Česká národní banka (ČNB). Ten zvládne zpracovat 1,5 milionu transakcí za hodinu. Celý proces kontroly je plně automatický, ašak probíhá pouze v pracovních dnech od 0:00 do 16:00 hodin. A právě tady to vázne. Všechny platby odeslané po 16 hodině prostě nemá kdo zkontrolovat a poslat dál.

Jak převod peněz urychlit?

Spěcháte na platbu? Využijte nadstadardní službu své banky - tzv. expresní platbyPeníze budou  ještě tentýž den u příjemce. Připravte se ale na poplatky, nejčastěji okolo 200 Kč. U některých bank se cena odvíjí od hodiny, kdy příkaz provedete. Dopoledne se jedná o desetikorunové záležitosti, kdežto v odpoledních hodinách už se bavíme v řádech stokorun. Ušetřit i 50 % z poplatků můžete tehdy, pokud provedete příkaz přes internetové bankovnictví

  Zajímavosti ze světa bankovních převodů: V roce 2016 ČNB zpracovala přes 603,1 miliard příkazů k úhradě a inkas. Celková hodnota těchto operací byla 470 197 miliard korun. Z toho cca. 97 % plateb bylo menších než 100 000 korun.

Ostatní platební metody

Posílání peněz skrze internetové bankovnictví už dávno není jedinou možností, kterou v online světě máte. Existují různé alternativní metody a to jak pro platby v rámci České republiky, tak i do zahraničních zemí. Jednou z nich je například služba PayPal, která slouží pro nákupy na internetu a placení za různé služby. Oblíbenou a hojně využívanou platební metodou je i například Western Union.

Jak nejlépe uložit peníze?To mě zajímá
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 78