Jak dlouho trvá převod peněz z banky do banky?

 

Když zapomeneme zaslat nějakou nutnou platbu, jde téměř o minuty. Internetové bankovnictví ale bohužel nefunguje na mávnutí kouzelnou hůlkou, k ničemu vám není ani rozhořčené brblaní a divoká gestikulace rukama před monitorem prokládaná ťukáním si na čelo. Věřte nám, máme to ozkoušené. Jak dlouho trvají expresní bankovní převody a které banky je vůbec umožňují provádět? Spasí nás okamžité platby?

jak dlouho trvá převod peněz 

Peníze na svém účtu nemáte, ale ke druhé straně ještě nedorazily? Zřejmě si právě užívají nulovou gravitaci kyberprostoru. Zadáním příkazu k úhradě všechno totiž teprve začíná. Každá banka své termíny, do kdy je potřeba příkaz zadat, aby se realizovala ještě ten den. Pokud to nestihnete včas, musíte čekat na další den. A právě mezitím vaše pracně našetřené korunky kdesi plachtí či poletují.

Ukážeme vám to na jednoduchém příkladu

Pokud jste například klientem Komerční banky a chcete, poslat kamarádovi Karlovi (který má účet u jiné banky) peníze s tím, že potřebujete, aby odešly ještě ten den, musíte zadat příkaz přes internetové nebo mobilní bankovnictví nejpozději do 20:30. Zadáte-li platbu později, připíše se Karlovi na účet až následující pracovní den. 

U převodu na přepážce máte čas do konce pracovní doby. Jestliže platbu uskutečníte po stanovené lhůtě, banka vám finanční prostředky strhne až následující pracovní den. Převody se neuskutečňují o víkendech ani ve dnech státního svátku. 

  
Hello Bank! nabízí spořicí účet s úročením 1,5 % bez poplatků a otevřít si jej můžete kompletně online

Jak dlouho trvá převod peněz mezi bankami?

  • Převod peněz v rámci stejné banky

    Je praktický okamžitý. Nejrychleji probíhá u Air Bank, kde se odeslané peníze připíšou na protiúčet během několika vteřin. Podobně je to i u Fio Banky, Equa Bank, mBank a UniCredit Bank. MONETA Money Bank provádí převody v pracovní dny do pár minut a o víkendu až následující pracovní den.

  • Převod peněz na účet jiné banky

    Takový proces už je o chlup složitější a řídí se několika faktory. Z jaké banky se peníze odesílají a kam. Který den v týdnu je příkaz proveden a v jaký čas. Obecně ale platí, že převod bude proveden nejpozději druhý den od odeslání platby. Výjimkou potvrzující pravidlo jsou víkendy a svátky. Pokud chcete, aby platba přišla ještě v ten den, musíte například u MONETA Money Bank zadat platbu do jiné banky nejpozději do 12:00.  

  • Převod peněz do zahraničí

    Pokud posíláte peníze mimo republiku, rychlost transakce se řídí hlavně měnou. Nejrychleji se převádí Eura a měny z Evropského hospodářského prostoru. Pozor si ale dejte na poplatky, které mohou být v řádech stovek korun. Banka vás může obrat i na nevýhodném kurzu. MONETA Money Bank nově nabízí online směnárnu v mobilní Smart Bance, kde láká na nejvýhodnější bankovní kurz na českém trhu. Srovnávat se dá se středním kurzem ČNB.

 

Jak dlouho trvá převod peněz z banky do banky?

Kdy se tedy Karlovi, který má účet u jiné banky než vy, objeví platba na účtu? Prošli jsme transakční limity a lhůty bank pro případy, kdy posíláte Karlovi peníze přes internetové bankovnictví.

Banka Účet Kdy zadáte platbu  Kdy budou peníze u Karla
Air Bank Malý tarif, Veký tarif Kdykoliv během pracovního dne; když po něm následuje víkend nebo svátek, tak jen do 16:30 Následující pracovní den
V den před víkendem nebo svátkem po 16:30, o víkendech, svátcích Následující pracovní den vám banka strhne peníze z účtu, další pracovní den je bude mít Karel na účtu
Česká Spořitelna výběr účtů do 23:00 Tentýž den/následující pracovní den
ČSOB výběr účtů Do 14:00 v pracovní den Tentýž den
Do 22:00 v pracovní den Následující pracovní den po okamžiku přijetí příkazu 
Po 22:00 v pracovní den odejde platba až následující pracovní den Následující pracovní den po okamžiku přijetí příkazu 
Equa bank Běžný účet do 10:30 Tentýž den
do 22:00 Následující pracovní den
Expobank Běžný účet - Následující pracovní den
Fio banka Osobní účet do 23:50 Následující pracovní den
Komerční banka výběr účtů do 20:30 Tentýž den
po 20:30 Následující pracovní den
mBank mKonto v pracovní den do 08:00 Tentýž den
v pracovní den od 08:00  Následující pracovní den
v den volna Následující pracovní den
MONETA Money Bank Tom účet v pracovní den do 12:00 Tentýž den
v den volna, svátku, v pracovní den od 12:00 Následující pracovní den
Raiffeisenbank eKonto SMART do 18:00 Následující pracovní den
UnicreditBank U konto do 18:00 Následující pracovní den
Hello Bank Hello účet v pracovní den do 18:00 Tentýž den/následující pracovní den
v pracovní den po 18:00 odejde platba až následující pracovní den Následující pracovní den po okamžiku přijetí příkazu 

Najděte si ten pravý bankovní účet pomocí našeho srovnání >> 

 

jak dlouho trvá převod peněz 

Proč to tak dlouho trvá?

Každá odeslaná platba totiž musí projít kontrolou mezibankovního systému CERTIS, který zaštiťuje Česká národní banka (ČNB). Ten zvládne zpracovat 1,5 milionu transakcí za hodinu. Celý proces kontroly je plně automatický, avšak probíhá pouze v pracovních dnech od 0:00 do 16:00 hodin. A právě tady to vázne. Všechny platby odeslané po 16 hodině prostě nemá kdo zkontrolovat a poslat dál.

Jak převod peněz urychlit?

Spěcháte na platbu? Využijte nadstandardní službu své banky - tzv. expresní platbyPeníze budou ještě tentýž den u příjemce. Připravte se ale na poplatky. U některých bank se cena odvíjí od hodiny, kdy příkaz provedete. Dopoledne se jedná o desetikorunové záležitosti, kdežto v odpoledních hodinách už se bavíme v řádech stokorun. Ušetřit i 50 % z poplatků můžete tehdy, pokud provedete příkaz přes internetové bankovnictví

Dnes se již na trhu objevují i tzv. okamžité platby. Jedná se o speciální platby do 400 000 Kč, které jsou připsány na účet vaše kamaráda v řádu vteřin. Ať už ji zadáte v sobotu ve 23:56 nebo třeba ve čtvrtek v 6:30. Má to háček. Kamarád musí mít účet u banky, která okamžité platby také podporuje. Mezi ně patří Raiffeisenbank, ČSOB, Komerční banka, Banka CREDITAS, Air bank a PPF banka. Také u České spořitelny můžete platit a přijímat platby okamžitě. Limit na jednu platbu je ale jen 100 000 Kč.

  Zajímavosti ze světa bankovních převodů: V roce 2018 zpracovalo ČNB celkem 672,8 mil. položek v celkové hodnotě 319 028 mld. Kč. Z toho cca. 98 % plateb bylo menších než 100 000 korun.

Ostatní platební metody

Posílání peněz skrze internetové bankovnictví už dávno není jedinou možností, kterou v online světě máte. Existují různé alternativní metody, a to jak pro platby v rámci České republiky, tak i do zahraničních zemí. Jednou z nich je například služba PayPal, která slouží pro nákupy na internetu a placení za různé služby. Oblíbenou a hojně využívanou platební metodou je i například Western Union.

Jak nejlépe uložit peníze?To mě zajímá
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 93