Každá kreditka je jiná. Poradíme vám, jak si vybrat tu nejlepší

 

Kreditní kartu si bohužel celá řada lidí nevybírá. Prostě a jednoduše si ji nechají vnutit od banky. Pokud ale chcete kartu, kterou skutečně naplno využijete, měli byste si ji vybrat sami. Připravili jsme pro vás průvodce, který vám pomůže s ideálním nastavením parametrů.

kreditní kartaKterá karta je ta pravá? Kreditní karty mají mnoho podob. Ať už jde o použitou technologii, obchodní model či slevové programy. Velmi populární jsou tzv. co-brandové karty. Ty vydává banka ve spolupráci s partnerem, třeba obchodním řetězcem, leteckou společností, operátorem nebo cestovní kanceláři. Díky tomu se vám otevírají dveře k jedinečným výhodám u partnerské společnosti, na které nemají obyčejní zákazníci nárok. Ale ani se standardní kreditní kartou o propracovaný bonusový systém nepřijdete.

 

Podle čeho kartu vybírat

  • Bezúročné období
  • Úrok
  • Poplatek za vedení karty
  • Bonusy
  • Úvěrový limit
 

Chci pořádnou značku

Kreditní karty celosvětově provozuje několik společností. Mezi nejznámější značky patří Visa, MasterCard, Dinners Club, American Express nebo Japan Credit Bureau (JBC).

V České republice dominují první dvě zmiňované značky. Když cestujete do více exotické země, dopředu se informujte, zdali místní obchodníci vaši kartu přijímají.

  • Elektronické kreditní karty – platby těmito kartami se musí ověřovat online přes kartové centrum. Proto s nimi na řadě míst nemůžete zaplatit. Šance na zneužití karty je minimální. Výhodou jsou také minimální poplatky za blokaci a vydání karty.  
  • Embosované kreditní karty poznáte podle plasticky vyražených údajů. Díky tomu můžete s kartou platit i v obchodech, které nejsou vybavené elektronickým platebním terminálem. Embosovaná karta vás nezklame v zahraničí ani při platbě na internetu.

Délka bezúročného období

Majitele kreditní karty v první řadě zajímá, na jak dlouho si může půjčit, aniž by platil jakékoli poplatky. Bezúročné období trvá v rozmezí od 45 do 55 dnů. Během této doby máte čas vrátit peníze. Stačí si splátky správně naplánovat a dodržovat termíny. Banka vám pak bude půjčovat zadarmo. Výhodnější krátkodobý úvěr těžko seženete.

Nezapomínejte, že bezúročné období se vztahuje na bezhotovostní platby. Výběr hotovosti z bankomatu se většinou úročí okamžitě.

TIP

Zapomeňte na bankomat, zkuste CashBack

Jestli potřebujete peníze na ruku, využijte tzv. CashBack. Hotovost si vyberete přímo na pokladně v obchodě, kde nakupujete. Služba je výrazně levnější než výběr z bankomatu. Některé banky ji pro kreditní karty nabízí zcela zdarma.

 

Kolik zaplatím na úrocích

Když promeškáte vymezenou dobu a nestihnete splatit svou kreditní kartu včas, bude vás zajímat, kolik za čerpané peníze zaplatíte. Úrokové sazby jsou poměrně vysoké. Pohybují se kolem 20 %, u některých karet dokonce dosahují téměř 30 %. Nákupy se tak výrazně prodraží.

Hledáte výhodnou kreditní kartu se slevami?Srovnat kreditky

Pozor na poplatky

Je zcela běžné, že vlastníci kreditních karet za jejich vedení nebo vydání platí. Kolik to bude, záleží na aktivitě majitele. Kdo kartu neustále používá, nemusí za vedení platit ani korunu. Banky také rády lákají zákazníky na vedení v prvním roce zdarma. Pokud se za kartu každoročně platí, stojí to několik desítek až stovek korun za měsíc.

Kolik je na kartě peněz

Jakou částku vám banka půjčí, se odvíjí od vaší bonity. Mantinely vymezují měsíční příjmy. Úvěrový limit obvykle dosahuje dvojnásobek, trojnásobek nebo čtyřnásobek platu.

TIP

Pozor na vysoký úvěrový limit

Vysoký limit se nedoporučuje lidem, kteří horko těžko ovládají své nákupní choutky. Když propadnete nákupní horečce, snadno se můžete nepříjemně zadlužit.

 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 7