Jak topit plynem a ušetřit?

 

Vysoké částky na účtech za plyn vedou řadu lidí k otázkám, jak správně topit. Poradíme Vám, zda při odchodu do práce topení vypnout, nebo raději nechat zapnuté, a co jednoduchého můžete udělat, abyste každý měsíc ušetřili.

jak topit plynem 

U novostaveb je často žádoucí vypočítat tepelné ztráty jednotlivých místností a na základě těchto dat navrhnout vytápěcí systém tak, aby byl maximálně efektivní. Co ale mohou pro úsporu dělat ti, co už v domech a bytech bydlí a musí tedy vycházet z již hotového systému vytápění? Základem by měla být instalace časového termostatu, která je už řadu let standardní součástí dodávek vytápěcích systémů a která Vám pomůže efektivně regulovat čas a teplotu vytápění v průběhu celého dne.

Na druhu stavby záleží

Pak Vám již nic nebrání ve volbě odpovídající strategie pro vytápění. Ta souvisí se schopností Vašeho domu či bytu akumulovat teplo. V cihlovém či panelovém domě se obvykle vyplatí nastavit termostat tak, aby v době, kdy pracujete či jste z jiného důvodu mimo domov, vytápěl pouze na teplotu okolo šestnácti stupňů. Velkou část tepla pohltí těžké zdivo a usetritnecháte-li svůj dům či byt vychladnout více, potrvá velmi dlouho, než teplota opět dosáhne na příjemnějších 20 stupňů. 

Jiné je to u lehkých stavebních konstrukcí jako jsou například dřevostavby či půdní vestavby. Ty akumulují teplo méně a často je efektivní v takových prostorách při odchodu vypnout topení úplně, nebo pouze udržovat teplotu přijatelnou pro domácí zvířata a květiny. Obecně platí, že ani v největších mrazech by teplota domu neměla klesnout pod 10 stupňů.

Spočítejte si úsporu na plynu onlineSpočítat úsporu

Další jednoduché rady pro Vás

  • Nezapomínejte, že každý stupeň tepla navíc znamená znatelný příplatek.
  • Máte-li termostatické hlavice na topení, nastavte je vhodně – méně tepla na chodbách, více v často obývaných pokojích.
  • Větrat se vyplatí nárazově. Tzv. větračka je naopak velikým žroutem energie.
  • Citelného ušetření dosáhnete odsunutím nábytku od topení.
  • Nepřekrývejte topení dlouhými závěsy a utírejte z něj pravidelně prach.
  • Nezapomínejte svědomitě zavírat dveře do chladných místností a na chodby.
  • Důležitý je i pravidelný servis kotle, kouřovodu a komína. Seřízení kotle šetří Vaše peníze.

Pokud ani pak nebudete spokojeni se svým účtem za plyn, spočítejte si možnou úsporu při změně dodavatele pomocí online kalkulačky cen plynu, je možné, že pouhou změnou dodavatele ušetříte tisíce korun ročně.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 4