Jak zhodnotit úspory

 

Už dávno je nám jasné, že nechceme-li přicházet o své naspořené peníze, musíme jim najít jiné místo, než je běžný účet nebo domácí prasátko. Tam nám je totiž pomalu a tiše ukrajuje každoroční inflace. Kam tedy peníze uložit, aby se jejich objem naopak zhodnocoval? Rady a tipy vám přinášíme v následujícím článku.

jak zhodnotit úspory Míra inflace by se dle vyjádření České národní banky měla v letošním roce pohybovat okolo 2 %. Prozatím se v uplynulých měsících roku držela na úrovni na 2,8 %. Tato hodnota je pro nás důležitým vodítkem. Pokud chceme své peníze zhodnocovat, musíme jim vybrat takový spořicí nebo investiční program, který bude míru inflace převyšovat.

K inflaci je ale potřeba přihlížet z dlouhodobého hlediska a udělat si tak představu o výši ztrát na svých úsporách. V loňském roce činila míra inflace 1,4 %, v roce 2012 dokonce 3,3 %. Průměrná inflace za poslední tři roky se pohybuje kolem hodnoty 2,5 %. Pokud tedy máte úspory ve výši 40 000,- Kč, za další tři roky se při podobném vývoji inflace mohou snížit přibližně na hodnotu 39 000,- Kč. Čím více peněz máte a čím delší dobu je necháte ležet ladem, tím více jich ztratíte.

Jak tedy s penězi naložit, aby naopak časem přibývaly na své hodnotě a vytvářely vám ještě větší úspory?

Vložte peníze na spořicí účet nebo na termínovaný vklad

Spořicí účty mají oproti běžným účtům vyšší procento zhodnocení. Vyplatí se tedy uložit peníze tam. Přehledné porovnání těch nejzajímavějších z nich najdete v našem srovnání spořicích účtů.

Pokud své peníze výhledově nepotřebujete, vložte je na termínovaný vklad. Ten je zhodnocován ještě lepším úročením a úspory vám zde porostou rychleji. S penězi můžete disponovat jen na konci každého sjednaného období, které může být v řádu měsíců nebo let. 

Založte si stavební spoření

Stavební spoření je stále jednou z nejzajímavějších forem spoření. Stavební spořitelny byly z ekonomických důvodů nuceny snížit míru úročení až na úroveň pohybující se kolem 1 %, ale stavební spoření je stále ještě atraktivní forma spoření z důvodu státní podpory ve výši 10 % (max. 2.000,- Kč ročně). Pokud své peníze následujících 6 let nutně nepotřebujete, je stavební spoření příjemnou formou zhodnocení vašich peněz.

Spořte s životním pojištěním

Investiční životní pojištění kromě krytí rizika úrazu, smrti nebo nemoci pojištěného má za úkol zhodnocovat jeho vklady. Podle zvoleného investičního programu se vložené prostředky úročí přibližně 2 – 2,6 %.

Investujte

Kdo se nebojí rizika, může investovat do akcií, komodit nebo podílových fondů. Investice jsou dlouhodobou záležitostí. Před vlastním rozhodnutím, kam peníze investovat, je dobré seznámit se s dlouhodobým vývojem investičního trhu nebo získat doporučení od investičního poradce.

TIP

Staňte se machrem přes investice

Představte si, že se ráno probudíte, nemusíte do práce a přitom vám na účet přijde tolik peněz, kolik potřebujete. Pěkná představa, že? Proměňte své sny ve skutečnost. Přečtěte si seriál o tom, jak správně investovat a zhodnotit úspory.

 

Nakupujte nemovitosti a umělecká díla

Kdo má možnost investovat větší finanční obnos, může své vklady zhodnotit na realitním trhu nebo nákupem uměleckého díla. V případě nemovitostí se dá předpokládat vzestupný vývoj, neboť trh s realitami je nyní na svém dlouhodobém minimu a experti očekávají opětovný postupný nárůst cen. V oblasti uměleckých děl je moudré nechat si poradit od vyškolených odborníků, kteří dokáží odhalit případné padělky a imitace.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 5