Pozor na nepoctivé sousedy: Jak zjistit černý odběr elektřiny

 

Skáčou na vašem elektroměru kilowatthodiny jako dostihoví koně? Možná, že je na vás napojena černá přípojka elektřiny. Zloději drahocenného elektrického proudu používají velmi sofistikované metody. Odhalit nepoctivce není vůbec jednoduché. Víme, jak zjistit černý odběr elektřiny.

Vyúčtování se liší o tisíceElektroměr musí být zaplombovaný.  

Černý odběratel nemusí vysávat pouze své sousedy ale rovnou energetické společnosti. Obvyklé je přetáčení elektroměrů. O poznání hůře se odhalují kabely připojené rovnou do neměřených elektrických rozvodů, tzv. před elektroměr. Proto fungují specializované útvary na stopování zlodějů elektřiny. Svými drsnými metodami na hraně zákona neslavně proslulo „detektivní komando“ společnosti ČEZ. Energetické pátrače ale mají všichni distributoři.

Co dělat, když mám podezření na černý odběr elektřiny

Jak postupovat, když se vám skokově zvedla spotřeba energie a máte podezření, že za vaše peníze svítí soused? Prvotní prohlídku si můžete udělat sami. Odpojte všechny spotřebiče, nezapomeňte ani na ty ve stand-by režimu, a sledujte elektroměr. Nejjednodušší řešení je se obrátit na svého distributora elektřiny. Vyšle k vám domů technika, který s pomocí přístrojů vše důkladně změří.

ČEZ Distribuce dokonce doporučuje svým zákazníkům, aby se v případě zjištěných závad, které vykazují znaky neoprávněného odběru, přímo obrátili na policii.

Kam se obrátit
Distributor E-mail Telefon
PRE cerneodbery@pre.cz 267 053 621
ČEZ - - - 840 840 840
E.ON info@eon.cz 800 773 322
 

Sankce za černý odběr

Dopadený hříšník musí počítat s odpojením elektřiny. V řadě případů je nutné demontovat měřicí zařízení a poslat ho k expertize. Dodávky se obnoví až po vypořádání dluhu. Pokuty se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. V zásadě jsou možné dvě možnosti:

 

Když celková škoda přesáhne částku 500 tisíc korun, hrozí nepodmíněný trest s odnětím svobody 4 až 6 let.

 
  • Dohoda – Energetická společnost vypočítá škody a navrhne výši náhrady. Pokud se obě strany domluví a černý odběratel přistoupí na podmínky, je dodávka elektřiny okamžitě obnovena.
  • Soud – Když nedojde ke shodě, předá distributor případ policii a následuje soud o náhradu škody.

Stržená plomba na elektroměru

Ačkoli je elektroměr v majetku distributora, odpovědnost za jeho stav nese odběratel. Aby se zabránilo manipulaci s naměřenými výsledky, chrání elektroměr plomba. Když je ochranná známka stržená, nemusíte panikařit. Chybějící plomba sama o sobě neznamená, že jste zloději elektřiny. Když zařízení funguje správně a ukazuje reálnou spotřebu, není se čeho bát. Přivolaný technik elektroměr znovu zapečetí a vy máte jistotu, že s ním nikdo nemůže manipulovat.

Ušetřete za elektřinu v průměru 1 795 Kč ročně
 

Zlodějem nevědomky

Porušit zákony můžete, aniž byste o tom věděli. Není nic neobvyklého, že při přepisu odměrného místa lidé narazí na nesrovnalosti. Může za to buď předchozí majitel, nebo nekvalitní práce firmy, která provedla opravy v elektroměrovém rozvaděči. Proto energetici doporučují provést při koupi nemovitosti revizi rozvodů.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 0