Jaké jsou možnosti spoření

 

Šetřit peníze nemusíte jen tak, že je nasypete do prasátka nebo zašijete do matrace. Existují mnohem efektivnější způsoby spoření, které Vaše peníze nejen uchovají na horší časy ale také rozmnoží.

prasatko 

Možností spoření existuje celá řada, svým způsobem spoříte i na běžném bankovním účtu. Kvůli inflaci a různým poplatkům to ale není moc výhodné. Proto je vhodné mít vedle běžného bankovního účtu ještě nějakou výnosnější formu spoření. Nemusíte být ani expert na investování. Snad všechny banky dnes nabízejí spořicí produkty, jako jsou spořicí účty či termínované vklady, u kterých máte 100% jistotu, že budou Vaše peníze v bezpečí a navíc ještě vydělávat.

 

Spořicí účet

Spořicí účet je asi nejjednodušší, nejpohodlnější a stále relativně výnosný způsob spoření, který Vám navíc přináší celou řadu výhod a možností hospodaření. Spořicí účet se od běžného moc neliší, je na něm ale větší úrok a obvykle se u něj neplatí žádné poplatky (za zřízení, za vedení apod.). Většinou navíc můžete své peníze libovolně používat na rozdíl od termínovaného vkladu. Spořicí účet je ideální v kombinaci s běžným účtem, kdy se oba účty vzájemně doplňují, a Vy tak pohodlně a výhodně spoříte.

Termínovaný vklad

Termínovaný vklad je jednorázový bankovní vklad, ke kterému nemáte po předem stanovenou dobu přístup a peníze jsou Vám vyplaceny až po uplynutí této doby. Tím se termínovaný vklad liší od spořicího účtu, kde máte peníze k dispozici obvykle po celou dobu spoření. Termínované vklady bývají úročeny buď pevnou úrokovou sazbou po celou dobu spoření anebo proměnlivou, která se v průběhu spoření mění. Na čím delší dobu peníze ukládáte, tím vyšší úrok získáte. Banky obvykle pro zřízení termínovaného vkladu vyžadují nějakou minimální výši vložených peněz, nejčastěji alespoň 1000 Kč.

Vkladní knížka

Princip fungování vkladní knížky je jednoduchý, je to v podstatě obdoba termínovaného vkladu nebo spořicího účtu jen s tím rozdílem, že o všech vkladech máte přehled v malé papírové knížce. S vkladními knížkami se ale dnes setkáte již jen velmi ojediněle. V době počítačů pro ně přestává být využití. Spořicí účty i termínované vklady téměř vždy nabízejí vyšší úročení než vkladní knížka a na rozdíl od vkladní knížky je nemůžete ztratit.

"Společnost má stále dost nízké povědomí o možnostech zhodnocení peněz. Přitom zhodnit peníze může být velice jednoduché a stoprocentně bezpečné. Stačí vybrat vhodné spoření a pak už jen sledovat, jak Vám peníze přibývají a pouze neleží ladem. O nějaké formě spoření by podle mého měla přemýšlet každá česká domácnost."

- Jiří Rusek, investor
 
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 5