7 důvodů, proč je pomalý internet

 

Internet se znenadání plouží rychlostí vyčerpaného šneka. Stránka se načítá zoufale pomalu. Video se seká. Předtím než vzteky zničíte počítač, si raději přečtěte, co zpomaluje internet.

pomalý internetPomalý internet? Nestresujte se a dejte si raději kávičku. Reklamy lákají na teoretické rychlosti

Neočekávejte, že budete stahovat a odesílat data rychlostí, kterou jste viděli v reklamě. Čísla udávaná poskytovateli internetu jsou teoretická maxima, kterých dosáhnete pouze v ideálních podmínkách. Reálné hodnoty jsou o poznání nižší a závisí na mnoha faktorech, třeba na vzdálenosti od vysílače, síle signálu, počtu připojených zařízení, technickém stavu příslušenství a softwaru.   

Počítač může onemocnět

Nákaza je ze začátku nenápadná ale rychlá. Počítačové viry komputer naprosto paralyzují. Citelně klesne výpočetní výkon, a tím se zpomalí běh jakýchkoli programů. Navíc se vir z vašeho počítače může vesele šířit dál, třeba pomocí e-mailů. Klesne i rychlost připojení. Proto mějte vždy puštěný antivirový program.

Reklamní programy

Když nepečujete o svůj počítač, napadnou váš počítač kromě virů i jiné programy, co zpomalují internet.

  • Spyware aplikace šmírují vaše chování na internetu. Pídí se po vašich heslech, číslech karet. Kromě toho, že ohrožují vaše soukromí, brzdí i rychlost vašeho připojení.
  • Adware jsou reklamní aplikace. Ačkoli neohrožují vaše soukromí, umí pořádně znepříjemnit brouzdání na internetu. Jestli vás otravují vyskakující okna, reklamní lišty v prohlížeči nebo ikony v oznamovací oblasti, je jisté, že se váš počítač nakazil.   

TIP

Jak se jich zbavit?

Naštěstí se dotěrných a nebezpečných aplikací můžete celkem lehce zbavit. Pomůžou vám programy jako Ad-Aware nebo Spybot. Údržbu provádějte pravidelně alespoň v měsíčním intervalu.

 

Starý modem a router patří do křemíkového nebe

I když k vám domů vede super rychlý internet, tak to při prohlížení stránek nemusíte vůbec poznat. Šetřit na modemu nebo routeru se nevyplácí. Je to jeden z nejčastějších důvodů, proč je pomalý internet. Levné a zastaralé modely mají nízkou propustnost dat, která stačila před několika roky. Rychlost výrazně klesá také s vyšším počtem připojených počítačů, telefonů nebo tabletů.

Proč je pomalý internet, když jsem vylepšil prohlížeč?

Většina doplňků, funkcí a plug-inů v prohlížeči vám ulehčí život. Jsou to různé panely vyhledávání nebo multimediální pomůcky. Zobrazují se v horní liště prohlížeče. Ale všeho moc škodí. Mohou způsobit problémy s výkonem a načítáním prohlížeče.

špatné počasíVenku je počasí, že by ani wi-fi signál nevyhnal. Wi-fi signál naruší i maličkosti

Každý, kdo přijímá internet pomocí wi-fi, ví, že kvalitu připojení ovlivňuje počasí. Ale to není jediná příčina, co zpomaluje internet. K výpadkům může dojít, když se v blízkosti nachází jiné zařízení, které funguje na podobné frekvenci – třeba mikrovlnná trouba nebo bezdrátový telefon.

Signál wi-fi dokáže překonávat zdi, ale není všemocný. Čím více překážek na cestě od modemu k počítači je, tím slabší signál bude. V ideálním případě by na sebe měly wi-fi modem a počítač vidět.

Tytyty - překročili jste datový limit

Někteří poskytovatelé internetu omezují uživatelům, kteří stáhli příliš mnoho dat, rychlost internetu. A to velmi výrazně. Restrikce (Fair User Policy) znají hlavně ti, kteří surfují přes mobilní internet nebo bezdrátový internet.

Naštěstí se jedná pouze o dočasnou penalizaci. Jakmile skončí měsíc, budete zase svištět rychlostí, na kterou jste zvyklí. Když se vám nechce čekat, můžete si za příslušný poplatek navýšit limit dat.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 15