Spotřební úvěr

Co je spotřební úvěr?

Jako spotřební úvěr či častěji spotřebitelský úvěr označujeme úvěr, který poskytují banky i nebankovní instituce klientům na nákup spotřebního zboží. Odtud i jeho název. Spotřební úvěr tedy nejčastěji slouží k financování nepodnikatelských potřeb domácností například tedy na nákup automobilu, elektroniky či na financování dovolené.

Využití spotřebních úvěrů

Některé spotřební úvěry bývají vázány na konkrétní účel. Ty označujeme jako tzv. účelové úvěry. Pro jejich čerpání však chce finanční instituce doložit, že byly peníze skutečně použity na dohodnutý účel. Naopak u neúčelových spotřebních úvěrů toto vyžadováno není. Zde se můžeme často setkat s termínem půjčky na cokoliv. Otázka nutnosti ručení je pak závislá hlavně na výši úvěru a bonitě klienta. Pokud na základě toho banka či nebankovní společnost vyhodnotí úvěr jako rizikový, buď ho vůbec neposkytne, anebo bude požadovat ručení movitou věcí či nemovitostí či bude trvat na sjednání ručitele.

Podmínky konkrétního spotřebního úvěru jsou stanoveny ve smlouvě o spotřebitelském úvěru, kterou uzavírá klient a finanční instituce. Tyto podmínky však nesmí odporovat zákonným podmínkám, které jsou uvedeny v zákoně o spotřebitelském úvěru.

Srovnání cen energií

Najděte si levnějšího dodavatele a snižte si účty za energie.. Začnete výběrem, kde byste chtěli začít šetřit.

Ostatní často hledají