Vyplatí se refinancování? Vývoj úrokových sazeb v čase

 

Úrokovém sazby hypoték se drží na minimálních hodnotách, což nahrává všem, kteří touží po novém úvěru na bydlení. Mohou ze současného vývoje těžit klienti bank, kteří již hypotéku uzavřeli?

refinancování hypotéky  Duben 2013 se zapsal v historických tabulkách. Podle statistik Fincetrum Hypoindexu klesla průměrná úroková sazba na zatím nejnižší stav. Rekordní hodnota činila 2,95 %. Během první poloviny roku spadly úroky o 0,26 %. Nejnižší sazby v historii zapříčinilo konkurenční prostředí a vlna akčních nabídek. Ačkoli se hodnoty během druhého pololetí roku 2013 opět vrátily nad psychologickou hranici 3 %, stále se jedná o lákavá čísla.

Díky výhodným podmínkám byl v loňském roce o hypotéky enormní zájem. Bude tento trend pokračovat i v roce 2014? Banky nadále soupeří nejen o zbrusu nové zájemce o hypotéku, ale snaží se nalákat také zákazníky, kteří již hypotéku mají sjednanou. Ze současného vývoje mohou těžit i ti, kteří přemýšlí o refinancování. Komu končí fixace úrokové sazby, měl by se rozhodně porozhlédnout po nabídkách konkurence.

fincentrum hypoindex graf Zdroj: Hypoindex.cz

Před pěti lety byly sazby téměř dvojnásobné

O kolik se mohou sazby refinancováním snížit? Mnoho klientů v minulosti uzavřelo fixaci na 3 nebo 5 let. Při porovnání tehdejších podmínek s těmi současnými jsou rozdíly markantní. Od ledna 2009 do ledna letošního roku došlo k téměř tříprocentnímu poklesu. Každá desetina směrem dolů může v součtu znamenat ušetřené tisíce korun.

Čas Průměrná úroková sazba
Leden 2009 5,74 %
Leden 2011 4,20 %
Leden 2014 3,08 %
 

Zdroj: Hypoindex.cz

Kdy se vyplatí refinancovat?

Nízké sazby jsou lákavé. Přesto se nevyplatí refinancovat lidem, kterým nekončí doba fixace. Mimořádnou splátku hypotéky v probíhající fixaci banky tvrdě trestají. Například za každý započatý rok si finanční společnosti účtují i pětiprocentní penále. Náklady by pak dosáhly několika desítek tisíc. O refinancování hypotéky má smysl uvažovat pouze v případě končící fixace. Právě v tomto období lze celou hypotéku bez postihu splatit novým úvěrem.

Není všechno zlato, co se třpytí

Nižší úroková sazba se automaticky nerovná úspora. Ještě je potřeba zohlednit výdaje, které jsou s refinancováním spojené.  Může se jednat o poplatky za zpracování úvěru, nový odhad nemovitosti. Tisíc korun stojí návrh na vklad zástavní smlouvy do katastru.

Správný postup refinancování

Když se blíží konec fixace, banka sama navrhne podmínky na další období. Problém je, že celá řada bank nechává své vyjádření až na poslední chvíli. Úředníci jsou si vědomi, že zákazníkům už nezbývá čas nabídku odmítnout a přejít ke konkurenci. Bezpečnější je požádat svou banku o návrh úrokové sazby s dostatečným předstihem. Každý kdo chce získat současnou nízkou úrokovou sazbu, musí jednat na vlastní pěst.

Zhruba tři měsíce před vypršením fixace je vhodné seznámit se s nabídkou ostatních společností. Hypotečních bank působí na českém trhu celá řada. Šance, že jinde nabízí nižší úroky je poměrně vysoká. Pak už nezbývá než porovnat nabídku současné banky s konkurencí. Samotný přechod k do jiného bankovního domu není tolik administrativně náročný úkol jako vyřízení hypotéky.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 1