3/5/2024, Sandra Skorkovská, Ušetřeno.cz

Volání v zahraničí: Roaming, nebo místní SIM karta?

Pokud se chystáte na zahraniční dovolenou, určitě chcete zůstat ve spojení se svými blízkými i okolním světem, ale možná se zároveň obáváte, aby vám následný účet za telefon neprovětral peněženku. 

Vyplatí se vám využívat standardní roamingový tarif od domácího operátora, nebo pro vás bude výhodnější pořídit si předplacenou SIM kartu v zemi, kde se chystáte dovolenou strávit?

Mnoho lidí se v zahraničí snaží omezit volání, textování i surfování po internetu na nezbytné minimum, protože se obávají, aby jim radost z dovolené zpětně nezkazil tučný účet od operátora.

Kdo cestuje po EU, ten se nemusí účtu obávat

Pokud se chystáte cestovat po zemích EU, nemusíte se obávat, že by vás rozumné využívání telefonu zruinovalo

Ceny za volání, surfování po internetu a SMS se u všech 3 největších operátorů po EU pohybují na úrovni domácích cen – příchozí i odchozí hovory, internet, SMS a MMS v zemích EU obvykle stojí stejně, jako byste služby využívali v ČR. 

Země se zvýhodněným „evropským“ roamingem

Andorra, Belgie, Bulharsko, Chorvatsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Francouzská Guayana, Gibraltar, Guadeloupe, Guernsey, Irsko, Island, Itálie, Jersey, Kypr, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Manský ostrov, Martinik, Mayotte, Monako, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Reunion, Rumunsko, San Marino, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Vatikán a Velká Británie.

Vždy si ale zkontrolujte před odjezdem, jakým způsobem váš operátor účtuje své služby ve vaší destinaci.

Sjednejte si ten nejvýhodnější tarif

Volání mimo EU

Pokud ale vyrážíte za hranice Evropy a víte, že budete telefon hojně využívat, úvahy o koupi SIM karty přímo v cílové destinaci, jsou zcela na místě. Zvláště tehdy, jestliže chcete zůstat v internetovém spojení se světem. Datové služby mimo země EU se totiž mohou skutečně nepříjemně prodražit.

Jak na koupi místní SIM karty?

Trikem, který lidem na dovolené umožní obejít vysoké roamingové poplatky pro domácího operátora, je nákup předplacené SIM karty přímo v cílové destinaci. Téměř v každé zemi seženete za rozumnou cenu SIM kartu s volnými minutami, SMS a především balíčkem dat. Pořídit si ji můžete v každém větším supermarketu, a protože s jejím nákupem nepodepisujete žádnou smlouvu, využijete zkrátka jen to, za co si předem zaplatíte.

Chcete-li mít jistotu, že za služby nezaplatíte více, než máte v plánu, uhraďte SIM kartu raději hotově. Díky tomu zabráníte situaci, kdy byste v důsledku neporozumění podmínkám daného operátora museli za datový tarif platit opakovaně.

Nevíte, jakou kartu byste měli zvolit? Vzhledem k tomu, že v zahraničí se zpravidla nejvíce prodraží prosurfovaná data, vybírejte SIM kartu s co největším datovým balíčkem. V zahraničí je běžné, že za několik stokorun pořídíte kartu s několika gigabyty dat, která můžete bez obav využít.

Protože se nabídka operátorů neustále proměňuje, prostudujte si čerstvé informace na internetových fórech, nechte si poradit přímo v obchodě nebo se na výhodnou SIM kartu pro turisty zeptejte delegáta cestovní kanceláře, máte-li jeho služby k dispozici.

Anonymní SIM karta je českou specialitou. V zahraničí není běžné prodávat SIM karty anonymně. Proto nemusíte být překvapeni, když po vás bude obsluha obchodu požadovat při nákupu SIM karty cestovní pas nebo jiný doklad totožnosti. Zakoupenou kartu proto před odjezdem nikomu cizímu nepřenechávejte, neboť je registrovaná na vaše jméno.

Ušetřete s novým mobilním tarifem

Komu se nákup SIM karty vyplatí?

Většina lidí chce na dovolené především „vypnout“ nad knížkou nebo si aktivně odpočinout na výletě nebo během sportovních radovánek. Patříte-li mezi ně, pak je pro vás pravděpodobně nákup místní SIM karty zbytečný. Kdy se tedy vyplatí?

3 případy, kdy je nákup SIM karty vhodný:

  • Chystáte se pracovatPokud s sebou na dovolenou vezete počítač, na němž potřebujete spolehlivé připojení k internetu, ať už pomocí propojení se smartphonem, nebo využitím 3G/4G wi-fi modemu, pak místní SIM kartu s datovým balíčkem oceníte.
  • Mobil nedáte z rukyNechcete kvůli pobytu v zahraničí omezovat své internetové aktivity? Nemůžete existovat bez sociálních sítí? Zahraniční datový balíček vám to umožní.
  • Cestujete na vlastní pěstVyrážíte s batůžkem na delší dobrodružství bez záštity cestovní kanceláře? Pokud víte, že vás čeká řada hovorů s místními, hledání v mapách nebo využívání online jízdních řádů, oceníte volné minuty, SMS i pořádnou porci dat.

A kdy je pro vás nákup SIM karty zbytečnost?

Pokud ani v Česku nepatříte mezi náruživé „smartphonisty“, nemusíte se úvahami nad pořízením zahraniční SIM karty zatěžovat. Její zakoupení by pro vás pravděpodobně znamenalo zbytečnou investici

3 případy, kdy je místní SIM karta zbytečnou investicí:

  • Budete v dosahu wi-fiVyrážíte-li do místa, které je vybaveno stabilním wi-fi připojením, nemusíte se starat o to, jak vyřídit internetové nezbytnosti. Ve většině prázdninových destinací naleznete hned několik míst, kde se pohodlně připojíte.
  • Chystáte se relaxovatPokud předem víte, že telefon využijete jen k tomu, abyste blízkým dali vědět, že jste v pořádku dorazili a máte se skvěle, bohatě si vystačíte s roamingovými službami domácího operátora.
  • Stačí vám jen zkontrolovat e-mailyJestliže víte, že se vaše mobilní aktivita na dovolené zpravidla zredukuje pouze na několik krátkých hovorů a kontrolu e-mailové schránky, nemusíte se obávat, že vás účet od operátora zruinuje.

Najděte si výhodný mobilní tarif

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.