6/18/2024, Sandra Skorkovská, Ušetřeno.cz

Virtuální baterie: Jak díky fotovoltaice ušetřit na přetocích?

Lithium-iontové baterie jsou často drahé a ne každý si takový akumulátor může dovolit. Dodavatelé proto přišli s alternativou, kterou nazývají virtuální baterií. Vlastně se ale o žádnou akumulaci energie nejedná. Naopak veškerá elektřina vyrobená domácími elektrárnami je odesílána zpět do sítě, kde ji dodavatel rozešle dalším spotřebitelům. Vyplatí se to? 

Pokud máte domácí elektrárnu, setkáváte se pravděpodobně často s problémem, kdy vyrábíte nadbytek či zase nedostatek energie. S takovou komplikací se potýkají výrobci elektřiny z obnovitelných zdrojů po celém světě. Způsob, jak účinně vyřešit tuto nestabilitu v síti, hledají odborníci už dlouhé roky.

Elektřinu tam, kde je jí potřeba

Většina lidí, co si vyrábí elektřinu doma, vlastní fotovoltaický systém. Ten vytváří energii ze slunečního záření, tudíž nejvíce samozřejmě přes den. V tu dobu jsou ovšem domovy obvykle prázdné a elektřinu v nich nikdo nespotřebovává. Kam tedy mizí? 

V případě virtuální baterie proudí do sítě a z ní do míst, kde je jí zrovna nejvíce potřeba. Je tedy okamžitě spotřebována jinde. Díky tomu může velká elektrárna fungovat na nižší výkon. Jelikož jí tak usnadňuje domácí zdroj život, měl by to majitelům zařízení dodavatel oplatit, ne?

Srovnejte si ceny elektřiny zdarma

Vyplatí se virtuální baterie?

To je pro mnohé ta nejdůležitější otázka. Zařízení si totiž nejvíce pořizují ti, co chtějí na energii dlouhodobě ušetřit. Prozatím je na trhu pouze omezený výběr virtuálních baterií. 

Se svou verzí přišel E.ON nebo ČEZ. Jak se jejich produkty liší? Pro začátek je nutné říct, že u všech nesmíte mít licenci pro výrobu elektřiny a výkon FVE nemůže přesahovat 10 kWp. V dalších oblastech se však již radikálně odlišují.

E.ON virtuální baterie

 • Virtuální baterii dostanete pouze jako součást instalace fotovoltaiky od E.ONu.
 • Měsíčně můžete do baterie uložit omezené množství energie – na začátku 1 MWh, pokud tuto hranici překonáte, automaticky vám dodavatel nastaví vyšší kapacitu.
 • Využívání služby je zpoplatněné, cena se odvíjí od kapacity baterie (od 1 MWh/rok za 49 Kč/měsíc až 4+ MWh/rok za 499 Kč/měsíc).
 • Přehledná aplikace s aktuálními informacemi o spotřebě a míře nabití baterie.
 • Tolik, kolik kWh klient do baterie uloží, tolik také následně může odebrat později – třeba na podzim.
 • Elektřina uložená do virtuální baterie je vám odečtena z vyúčtování. 

Elektřina pro soláry ČEZ

 • Klient nemusí mít FVE instalovaný od společnosti.
 • Neexistuje limit na množství energie odeslané zpět do sítě.
 • Služba není zpoplatněná.
 • Aplikace k monitoringu energie.
 • Kalkulačka vypočítá odhadovanou soběstačnost při instalaci FVE.
 • Elektřina uložená do virtuální baterie je vám odečtena z vyúčtování.

Srovnejte si ceny elektřiny zdarma

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.