Přehled: Jaké jsou druhy půjček

 

Různých půjček a úvěrů existuje obrovské množství. Abychom se v nich vyznali, rozlišujeme různé druhy úvěrů i půjček. Zjistěte, která z nich je vhodná právě pro řešení vaší situace.

jaké jsou druhy půjček 

Účelové a neúčelové spotřebitelské úvěry

První velké dělení půjček je podle jejich účelovosti a to na účelové a neúčelové. Rozdíl je ve výši úroku, který bývá vyšší v případě neúčelových spotřebitelských úvěrů.

Účelové spotřebitelské úvěry

Jak již označení napovídá, jedná se o půjčky vydávané na konkrétní účel - nákup zboží, služeb či nemovitostí. Výhodou účelové půjčky je většinou výrazně nižší úrok než u půjčky neúčelové. Banky nebo finanční instituce vydávající účelové půjčky ale vyžadují po klientovi doklad, že byly peníze využity výhradě na účel, ke kterému byly vypůjčeny. Mezi běžně prodávané účelové půjčky patří půjčky na automobil, na dovolenou, na rekonstrukci bytu či domu.

Nepřeplácejte zbytečně. Najděte si během pár minut tu nejvýhodnější půjčku!
 

Neúčelové spotřebitelské úvěry

Peníze z neúčelové půjčky může klient využívat libovolně bez dokládání toho, k čemu peníze použil. Je úplně jedno, zda peníze využije jednorázově nebo zda je postupně používáte například na vybavování nového bytu. Zvláštním typem neúčelového spotřebitelského úvěru je úvěr na kreditní kartě, u kterého také nikdo nehlídá, co si za peníze z něj koupíte. Daní za neúčelovou půjčku je pochopitelně vyšší úrok, než který běžně dostanete na účelovou půjčku.

Která půjčka vás vyjde nejlevněji?Přejít do srovnání

Úvěry podle zajištění

Pro získání jak účelového tak neúčelového úvěru je obvykle potřeba něčím ručit. Obzvlášť banky většinou vyžadují zajištění půjčky nemovitostí (bytem, domem, apod.) nebo alespoň nějakou věcí (např. automobilem). Existují ale i nezajištěné půjčky, u kterých není potřeba ničím ručit. Ty se obvykle udílejí pouze na nízké částky v řádech tisíců, maximálně desítek tisíc korun, anebo klientům s dobrou schopností splácet.

Krátkodobé a dlouhodobé úvěry

Dále se rozlišují spotřebitelské úvěry podle doby jejich splácení. Nejčastěji se dělí na krátkodobé, střednědobé a dlouhodobé.

  • krátkodobé - úvěry s dobou splatnosti do jednoho roku. Nejčastěji se jedná o půjčku na letní dovolenou, na nové jízdní kolo nebo jen na pokrytí krátkodobého výkyvu v rozpočtu domácnosti. Na krátkodobé úvěry bývají nejvyšší úroky.
  • střednědobé - úvěry s dobou splatnosti od 1 roku do 4 let. Obvykle úvěr na autombil nebo částečnou rekonstrukci byt.
  • dlouhodobé - úvěry s dobou splatnosti delší než 4 roky. Asi nejčastějším dlouhodobým úvěrem je hypotéka na nákup nebo opravu nemovitosti. Pro tento typ úvěru je typická nízká úroková sazba.
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 3