DVB-T2: V jakém rozlišení budou nově stanice vysílat?

 

Jednou z nejopěvovanějších výhod nového standardu pozemního televizního vysílání je efektivnější využití frekvenčního spektra. S DVB-T2 bude možné přenášet až 5 programů v HD kvalitě v rámci jednoho multiplexu. Znamená to však, že budou všechny pořady vysílány s ostřejším obrazem? Bohužel ne. Prozatím to vypadá, že komerční televize své HD pořady přesunou na placené platformy. V jakém rozlišení budou tedy vaše nejoblíbenější pořady po přechodu na DVB-T2?

dvbt-2 rozlišení 

Lepší rozlišení je jedním z největších taháků v rámci přestupu na DVB-T2. Ano, nová technologie sice umožní přenášení kvalitnějšího obrazu a zvuku, to ovšem neznamená, že začnou všechny televizní stanice vysílat okamžitě ve Full HD. Ve skutečnosti se zdá, že bude mít přechod na lepší standard spíše opačný účinek. Jediné programy, které zcela jistě naladíte v tom nejlepším možném rozlišení, budou na tzv. veřejnoprávním multiplexu

Multiplex 21

Program Rozlišení obrazu
ČT1 HD 1920 × 1080 px
ČT2 HD 
ČT24 HD
ČT sport HD
ČT :D/art HD

Rozlišení 1920 × 1080 px je považováno za jedno z nejlepších rozlišení pro televize. Často se proto setkáte s označením Full HD, jelikož „tradiční“ HD má rozlišení 720 × 1280 px. Někde mezi Full HD a HD se pak nachází SD+, ve kterém mají být vysílány programy televize Prima. Označení SD+ je poněkud neobvyklé, televizní stanice ho používá, aby si nerozhádala poskytovatele satelitních televizí a kabelovek, které Primě za exkluzivní Full HD kanály platí. 

Multiplex 22

Program Rozlišení obrazu
Prima 1440 × 1080 px
Prima COOL
Prima Love
Prima ZOOM
Prima Max
Prima Krimi
Óčko 960 × 540 px
Óčko Star

Rozlišení 960 × 540 px je známé pod označením SD. Jedná se o standardní rozlišení, ve kterému bude i po přechodu na DVB-T2 vysílat například televize Nova. 

Multiplex 23

Program Rozlišení obrazu
Nova 960 × 540 px
Nova Cinema
TV Seznam.cz 1440 × 1080 px
TV Barrandov
Kino Barrandov 960 × 540 px
Barrandov Krimi
Šlágr TV
Šlágr 2
TV Noe

Návrat ke standardnímu rozlišení je trochu jako skok zpátky v čase. Pokud se přesto budete chtít dívat na více kanálů v HD kvalitě, nezbude než přejít na jednu z placených alternativ (kabelovku, IPTV či satelit).

Chcete lepší rozlišení?Alternativy k DVB-T2

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 2