Jak funguje kontokorent

 

Chtěli byste mít rezervu na účtu a v případě potřeby čerpat peníze do mínusu? Kontokorent, který to umožňuje, dnes nabízí drtivá většina bank. Jeho používání má však svá pravidla, jež je potřeba dodržovat. Jinak se může kontokorent citelně prodražit. Jak tedy tato služba funguje?

kontokorent 

Každému se občas stane, že mu vlivem přílišné rozšafnosti chybí peníze do výplaty. Díky povolenému přečerpání můžete bez obav vybírat peníze z bankomatu, i když máte na kontě nulu. Na co peníze použijete, už banku absolutně nezajímá. Ohrožené nejsou ani pravidelné platby jako SIPO či inkaso. Bez problémů odejdou z vašeho účtu na účet příjemce.

Kontokorent je půjčka

Ačkoli se kontokorent pojí s běžným účtem, jedná se vlastně o druh krátkodobé půjčky. S tím rozdílem, že do mínusu můžete jít kdykoli a opakovaně. V bankovní řeči se označuje jako tzv. revolvingový úvěr. Nemusíte se ani trápit pravidelnými splátkami. Přes nespornou výhodu finanční nezávislosti, však musíte dodržovat pravidla jako v případě klasických půjček. Vyplatí se sledovat úrokové sazby, výši limitu a pravidla splácení.

Nepřeplácejte zbytečně. Najděte si během pár minut tu nejvýhodnější půjčku!
 

Aspoň na jeden den v plusu

Oproti klasické půjčce je vyrovnání kontokorentu daleko benevolentnější. Dlužnou částku nemusíte pravidelně po měsících splácet. Obvykle stačí, když se do jednoho roku od využití půjčky dostanete do plusu. Platí to například u České spořitelny, Raiffeisenbank, Fio bank či Equa bank. Pozor na to, že některé banky mají tuto dobu kratší. Alespoň na jeden den během šesti měsíců se musíte dostat u ČSOB, Komerční banky nebo s Era kontokorentem. Splácení je jednoduché. Kontokorent se automaticky částečně nebo zcela vyrovná ve chvíli, kdy vám na účet přijde výplata.

Příklad fungování kontokorentu

Chcete získat finanční rezervu, a proto si sjednáte možnost přečerpání účtu ve výši např. 20 000 korun. A když vás překvapí neočekávané výdaje, zůstanete v klidu. Vyčerpáte 5 tisíc korun během 5 dní, než vám přijde výplata za účet. Za čerpané peníze zaplatíte na úrocích jen 13 Kč. Pohodlně tím vyřešíte svou situaci – výhodně a bez dalších poplatků.

Zdroj: csas.cz

Výše kontokorentu závisí na příjmech

Kolik může jít klient do mínusu, se odvíjí především od příjmů. Většina bank nastaví maximální strop kontokorentního úvěru na dvojnásobek až trojnásobek čistého měsíčního příjmu. Když si nedáte pozor a nastavený limit překročíte, vyjde vás to pěkně draho. Naopak minimální hodnota debetu pak bývá 5 000 Kč.

Jelikož nastavení kontokorentu se odvíjí od příjmů zákazníka, je jasné, že nárok na tuto službu nemá automaticky každý. Základem je pravidelný příjem. Některé banky dokonce vyžadují i několika měsíční historii klienta.

Úroková sazba

Jestliže se na svém kontě dostanete do záporných čísel, banka vám začne z vypůjčené částky počítat úrok. A to pouze za dobu, po kterou jste úvěr čerpali. Úroková sazba se u většiny kontokorentních úvěrů pohybuje v rozmezí od 10 do 20 % za rok. Jak již bylo řečeno, týká se to pouze povoleného debetu do stanoveného limitu. Při překročení stropu musíte platit sankční poplatky a zvýšenou úrokovou sazbu.

Úrokové sazby
Banka Roční úroková sazba
Česká spořitelna 18,90 %
Raiffeisenbank 21,90 %
Fio banka 8,30 % nebo 14,30 %
Era 17,90 %
Moneta Money Bank 14,90 % nebo 21,99 %
 

Zdroj: weby bank

Který kontokorent je nejvýhodnější?Porovnejte si je

Kdy se kontokorent vyplatí

Než si sjednáte kontokorent, je dobré vědět k jaký účelům je vhodný. Ano slouží jako finanční rezerva pro nenadálé situace a pokrytí běžných plateb. Jeho využívání se vyplatí v  krátkodobém horizontu v řádech dnů. Při dlouhodobém mínusu se jedná o poměrně drahý úvěr. Například když si chystáte na nákup vybavení do domácnosti, s velkou pravděpodobností vyjde levněji klasický spotřebitelský úvěr. Získáte totiž výrazně nižší úrokovou sazbu.

Alternativou ke kontokorentu může být kreditní karta. Ta má sice vyšší úroky, ale když stihnete vrátit půjčku v bezúročném období, neplatíte za půjčku žádné poplatky.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 11