Jak snížit náklady na svícení

 

Umělé osvětlení prodlužuje náš den a vytváří příjemnou atmosféru. Jenže za pohodlí se platí. Svícení spolyká až jednu desetinu elektřiny v domácnosti. Víte, že spotřebu můžete relativně jednoduše a s nízkými náklady razantně snížit?

náklady na svíceniíU klasických vláknových žárovek unikne až 90 % energie ve formě tepla. Správná žárovka je základ

Desítky let celý svět svítil klasickými žárovkami s wolframovým vláknem. Jenže v poslední době umělé osvětlení zažívá doslova renesanci. Tlak na snižování energetické náročnosti a na ochranu životního prostředí vedl ke zdokonalování. Na trhu se objevily úsporné zdroje světla.

Svítit klasickými žárovkami je učebnicový příklad plýtvání. Pouze 8 % dodané elektřiny se přemění na světlo. Pro hraje pouze nízká pořizovací cena. Jenže úsporné světelné zdroje spotřebují o 25 a 90 % méně elektřiny. Například výměnou jediné 100W žárovky za kvalitní zářivku ušetříte na energii během patnácti let jejího předpokládaného provozu přes 3 100 Kč.

Typy moderních úsporných žárovek

Halogenová žárovka

 • Úspora elektřiny 25 až 30 % oproti klasické žárovce.
 • Mají 2x delší životnost.
 • Produkují příjemné světlo pro oči.
 • Úsporou a výdrží nemůže konkurovat zářivkám a LED osvětlení.

Kompaktní zářivka

 • Mají až o 80 % menší spotřebu než obyčejné žárovky.
 • Vydrží až dvacetkrát déle oproti wolframové žárovce.
 • Mají pomalejší náběh na plný výkon. Prodleva trvá až 120 sekund.
 • Vyšší pořizovací cena.

LED žárovka

 • Ve srovnání se starými žárovkami jsou o 85 % úspornější.
 • Vynikají dlouhou životností, odolností, okamžitým náběhem na plný výkon.
 • Vysoká pořizovací cena.

Štítek prozradí

Energetické štítky pronikly už také do osvětlení. Od roku 2013 musí být takto označeny všechny výrobky. Díky štítkům snadno porovnáte spotřebu svítidel. Princip hodnocení je podobný jako u domácích spotřebičů. Stupnice úspornosti se vyjadřuje písmeny od A po E. Přičemž energetická třída A++ je nejúspornější světelný zdroj. Třídě E se obloukem vyhněte. Jedná se o hladového žrouta elektřiny. Kromě označení se na štítku uvádí také spotřeba energie během 1 000 hodin provozu.

 

Rozmístění osvícení

Kompaktní zářivky se hodí do místností, kde se pravidelně a trvale svítí. Uplatnění najdou v obývacím pokoji, ložnici nebo v kuchyni. Nízká cena a okamžité rozsvícení předurčuje halogenové žárovky do místností, kde se často zapíná a vypíná světlo. Hodí se na toaletu, chodbu nebo do spíže. LED osvětlení najde uplatnění doslova v každé místnosti. Nevadí mu ani časté zhasínání.

O světlo se musí pečovat

Nejenom správně koupené osvětlení snižuje energetickou náročnost. Stačí provést několik drobných úprav a účty klesají. O lampy a lustry se musíte starat. Udržujte je čisté a pravidelně stírejte špínu. Chuchvalce prachu snižují účinnost osvětlení. Správné směřování světelného paprsku bývá alchymie. Základní poučka zní, že světlo musí na plochu dopadat rovnoměrně.

Najděte si levného dodavatele elektřiny Porovnat ceny

Rada k nezaplacení

Zhasínat, zhasínat, zhasínat. Jednoduché a známé pravidlo, které často nevědomky porušujeme. Mezi lidmi panuje mýtus, že zhasínání a rozsvěcení je neekonomické a spotřebovává příliš energie. Vypínat světlo se vyplatí v případě, že se do místnosti znovu vrátíte za déle než pět minut.

Na společné domovní chodbě, schodišti, zkrátka všude, kde se extrémně často rozsvěcí a zhasíná, se vyplatí instalovat vypínače s pohybovým čidlem. Nebojte se jejich spotřeby. Senzory ušetří daleko víc energie, než spotřebují.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 6