Jak předejít krádeži identity? A lze rozpoznat, že jste se stali obětí takového zločinu?

 

Krádež identity není žádné sci-fi, nedovolené shromažďování a používání osobních údajů nejčastěji v souvislosti právě s kriminální činnosti je prakticky denní chleba počítačových hackerů po celém světě. Zatímco čtete tento článek, někdo právě přichází o své pracně naspořené peníze, stačí pár vteřin a nemá ani vindru, sen, podívat se na stará kolena do Karibiku, asi nikdy neuskuteční. Místo toho bude dřít do úmoru a snažit se splatit dluhy, které za něj nasekal někdo jiný. Happy end v podobě dopadení pachatele a získání milionového oškodnění můžete totiž čekat jen v béčkovém americkém bijáku. V reálu to funguje trochu jinak. Tak si na své údaje raději dávejte pozor. Jak? To vám hned prozradíme.

krádež identity 

Krádež identity nebo spíše její zkopírování (nejde v pravém smyslu o krádež, protože poškozené osobě její identita samozřejmě zůstává) = podvodné jednání, kdy se někdo vydává za cizího člověka za účelem získání finančních prostředků, důležitých/tajných informací, například v případě ekonomické nebo vojenské špionáže, či jiné výhody – nejčastěji skrytí vlastní identity s cílem vyhýbání se vyhoštění, trestnímu stíhání apod. a také krytí nelegálního pohybu osob (migrantů, teroristů). 

tip 

Jaké metody krádeže identity existuji? 

 • fyzický útok (odcizení počítače, notebooku, disku, dokladů aj.) 
 • napadení zevnitř (vlastní zaměstnanci firmy, rodina)
 • napadení zvenčí (neoprávněný vstup, spyware, odposlech) 
 • manipulační techniky (phishing, pharming)
 

Po čem hackeři pasou?

 • čísla kreditních karet
 • bezpečnostní kódy kreditních karet
 • hesla a PIN kódy
 • adresa vašeho bydliště
 • datum narození
 • rodné číslo
 • číslo řidičského průkazu
 • detaily o úvěrech a hypotékách

Problematika kyberprostoru

V minulosti jsme svou identitu prokazovali výhradně listinnými dokumenty – vandrovní knížkou, glejtem, rodným listem, cestovním pasem, občanským průkazem nebo řidičským průkazem a dalšími legitimacemi, jejichž ztrátu, případně odcizení, jsme v relativně krátké době zaznamenali. Se vznikem počítačů, serverů, sítí, elektronicky sdělovaných a sdílených informací se však občanka stala jen jakousi kartičkou, která nám zabírá místo v peněžence a málokdy ji vůbec vytáhneme. 

Prakticky jsme přestali vystupovat osobně, svoji identitu potvrzujeme pouze prostřednictvím různých kódů a hesel. Naše identifikační údaje tak žijí ve virtuálním světě databází tak nějak vedle nás. K jejich „ukradení“ v tom slova smyslu, že by se zcela vytratily z povrchu zemského, v podstatě nedochází (pokud nejsou nějakým zásahem zničeny), a proto skutečnost, že je někdo zneužil, většinou zjistíme, až když shledáme, že jsme byli nějakým způsobem poškozeni my, nebo s použitím našich údajů někdo jiný.

krádež cizí identity  

Kde všude na vás číhá nebezpečí?

 • Bankomaty 

  Útoky na platební karty a PIN kódy patří mezi nejčastější. Důvod je jednoduchý. S těmito získanými daty mají podvodníci k přímému zisku nejblíže. Než tedy vložíte kartu do čtečky a naťukáte čtyři kouzelná čísílka, která otevírají cestu k vašim úsporám, stejně jako slovo Mollun, elfsky přítel, bránu do Mórie, zkontrolujte si bankomat. Může na něm být nainstalováno zařízení s miniaturním kamerovým systémem, který načte údaje z magnetického proužku či odpozoruje váš kód PIN. Oblíbenou rošťárnou vychytralých zlodějíčků je také aplikace obdélníčku se smyčkou, který vaši kartu v bankomatu přímo zachytí a už ji nevydá zpět.

 • Internetové bankovnictví 

  Říkáte si, proč by si hackeři vyhlídli zrovna vás, když mohou vybílit účet někomu kapánek movitějšímu? Takhle to úplně nefunguje. Riziko je stejné pro všechny z nás. Buď z vás někdo údaje fikaně vyláká, nebo se vám na férovku nabourá do počítače a vaše heslo odpozoruje, k tomu může dojít, pokud často navštěvujete pofidérní stránky, kde se to jen hemží reklamami, nebo když pravidelně neaktualizujete svůj antivirus či máte vypnutý firewall. Prvnímu případu jsme se podrobně věnovali v jednom z předchozích článků.

 
 • Platba kartou v obchodě 

  Riziku odcizení identity se vystavujeme i tím, když v jakémkoli obchodě zaplatíme za zboží platební kartou a účtenku poté odhodíme do koše. Obzvláště pokud tak učiníme ve velkém obchodní centru nebo na mezinárodním letišti, kde se neustále pohybuje obrovské množství lidí, to je přimo ráj zlodějů. Stačí jim skočit šipku do odpadků a z pro nás na první pohled neupotřebitelných čísel na účtence vysledovat použitelná čísla karet. Tragédie je na světě. 

 • Sociální sítě 

  Nejenže se na sociálních sítích můžete setkat s nebezpečnými odkazy, mallwarem a podvodnými zprávami, ale také si skrze ně můžete uškodit sami. Například když své osobní údaje vystavujete na odiv celému světu, protože se vám nechce obtěžovat s nastavením soukromí, nebo o takové možnosti nevíte. Váš profil je tak něco jako výkladní skříň v obchoďáku, stačí přidat nápis: „Hackeři, poslužte si.“ Nebo pokud si fotíte si svá vysvědčení, letenky, pasy, či kreditní karty, prakticky každý může vidět vaše údaje a zneužít je ve svůj prospěch. Tohle všechno je třeba při používání jak Facebooku, Instagramu, tak Twitteru a dalších sítí pečlivě hlídat.

 • Nezabezpečené mobily a tablety

  Kyberzločince lákají také formy bankovnictví v mobilu a tabletu. Podle posledních průzkumů Národního centra bezpečnějšího internetu (NCBI) téměř polovina uživatelů nemá tato zařízení narozdíl od stolního počítače nebo notebooku zabezpečená. Přitom stačí nainstalovat si jeden z bezpečnostních programů, který zajistí ochranu proti virům, podvodným nabídkám, šifruje ukládaná data a umožní mobilní zařízení zamknout a pravidelně zálohovat, k tomu trocha selského rozumu a zredukujete potencionální riziko krádeže identity na minimum.  

 • Marketingové průzkumy a soutěže

  Mnoho lidí dobrovolně a bez sebemenšího zaváhání vyplní jakýkoli registrační dotazník, soutěž, marketingový průzkum a s využitím svých údajů automaticky souhlasí. Naservírují tak své osobní údaje komukoli prakticky na stříbrném podnose. Navíc spousta takových formulářů může pocházet právě z dílny vypočítavých hackerů, kteří jejich prostřednictvím chtějí získat určité údaje a zneužít je. Dávejte proto pozor, kde a co na internetu zaškrtáváte a vyplňujete.

11 rad, jak předejít zcizení identity tip 

 • Ukládejte si doklady ve vnitřních kapsách a pravidelně kontrolujte, jestli vám některý nechybí. 
 • Buďte vždy ostražití a při sdělování osobních údajů se řiďte se rozumem. 
 • Při vyplňování různých dotazníků velmi dobře zvažujte jakékoliv poskytnutí svých údajů. 
 • Nesdělujte své údaje výměnou za možnost finanční odměny, či získání něčeho zdarma.
 • Vždy se zajímejte, kdo (jaká osoba nebo instituce) zpracovává vaše údaje.
 • Při nákupu přes internet si vždy pozorně čtěte obchodní podmínky.
 • Pravidelně kontrolujte své bankovní účty. 
 • Pokud máte pocit, že vás při výběru peněz z bankomatu někdo sleduje, transakci stornujte.
 • Nikomu nesdělujte váš PIN, ani rodinným příslušníkům, Policii ČR či bance.
 • Nenoste PIN napsaný na papírku společně s platební kartou.
 • Nevyhazujte doklady s vašimi osobními údaji, ani potvrzení o výběru z bankomatu, jen tak do koše.
 

Hackerská perlička

Američan Christopher Cheneye byl obviněn z krádeže přihlašovacích údajů k účtům několika svých oblíbených celebrit. Nechával si přeposílat kopie jejich e-mailové pošty. Za to mu hrozilo až 121 let odnětí svobody. 

Všímejte si i maličkostí

Oběti trestné činnosti spočívající v nelegálním získání a následném zneužití identifikačních osobních údajů se obvykle dostávají do velmi složité situace. Obzvláště pokud k odcizení došlo v již zmíněném kyberprostoru. Škody, které vzniknou v počátku, lze snadno přičítat administrativnímu omylu, nedostatkům v evidenčních systémech, selhání byrokratického aparátu aj., oběť tak mnohdy pozná, že došlo ke zneužití její identity, až se značným časovým odstupem. 

Doporučujeme proto všímat si i drobností. Zpozorněte, jakmile vám začnou do schránky chodit platební karty, o které jste si nezažádali, či pokud dlouhou dobu nedostáváte výpisy peněžních transakcí z účtu. Podezřelé je také, když jste ve styku s úřady často vystavování nevysvětlitelným nedorozuměním, nebo vám řada institucí od finančního úřadu, bank až po pojišťovny telefonuje a vymáhá uhrazení závazků, služeb, věcí, které jste si nekoupili. 

I odcizení internetového účtu nadělá značnou neplechu

Každý, kdo má vytvořený jakýkoli účet na internetu, by se měl mít na pozoru, jakým způsobem s ním nakládá. Následky při jeho odcizení mohou být totiž poměrně fatální. Jestli se jedná o účet soukromý, může pachatel zneužít kontakty, falešně komunikovat s přáteli, vyloudit z nich peníze apod. Když se odcizený účet týká firmy, firemních produktů, skupin atp. může útočník, který se jej zmocní, napáchat dokonce tak velké škody, že povedou ke krachu firmy. Získání účtu zpět může být navíc celkem oříšek, ne vždy se to podaří.

Co dělat v případě odcizení identity?

Pokud máte podezření, že někdo zneužívá vaše osobní údaje nebo vám byla odcizena identita, je třeba jednat co nejrychleji. Zaprvé se za každou cenu snažte zmírnit škody. Kontaktujte banku, nechejte si zablokovat všechny své karty. Také neprodleně zavolejte na policii, aby mohlo začít pátrání po podezřelých. Poté se řiďte všemi radami. Nahrávejte si šechny rozhovory a zapisujte jména lidí, se kterými budete komunikovat. Když budete mít štěstí, dobře to dopadne. Připravte se ovšem na to, že budete muset obejít spoustu úřadů a institucí a napravit svoji reputaci.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 14