Jsou lepší přímotopy, akumulačky nebo tepelná čerpadla?

 

Přímotopy, akumulačky nebo tepelná čerpadla – typů vytápění je hned několik a každé se hodí pro jinou domácnost. Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých zařízení?

teplo domovaJak nejlevněji zajistit teplo domova? Pro každý dům se hodí jiné elektrické vytápění. 

Laciné přímotopy jsou drahé na provoz

Doba klasických přímotopů jako nástěnných konvektorů pomalu končí. Nevzhledné otopná tělesa nejčastěji nahrazují podlahové topné systémy nebo různé sálavé zdroje tepla (například infrapanely). Důvod je nasnadě. Klasické přímotopy ohřívají pouze vzduch v nejbližší okolí. Rozdíly teplot v místnosti dosahují i 10 °C. Jak velí zákony fyziky, teplý vzduch stoupá ke stropu. Když se ochladí, pomalu klesá. Díky tomu dochází k nepříjemnému proudění vzduchu v místnosti. Kdežto podlahové vytápění ohřívá místnost rovnoměrně.

Srdce zmrzlíků si elektrické přímotopy získaly díky své účinnosti. Dokáží se velmi rychle ohřát na maximum a během chvíle sálají teplo do okolí. Jenže nic není zadarmo. Za příjemnou pokojovou teplotu si připlatíte. Jedná se o jeden z nejdražších zdrojů tepla. Vyjde dokonce třikrát dráž než kotel na uhlí. Výhodou je naopak nízká pořizovací cena a snadná údržba.

Využívat elektrické přímotopy se doporučuje v pasivních domech a v novostavbách. Tedy tam, kde je minimální únik tepla. Kdo topí přímotopem, má nárok na výhodný dvacetihodinový nízký tarif. Takže se dá ušetřit na provozu ostatních spotřebičů. 

Ušetřete za elektřinu v průměru 1 795 Kč ročně
 

Výhody a nevýhody přímotopů

 • Přímotopy se snadno regulují a jsou jednoduché na údržbu.
 • Pořizovací ceny přímotopů jsou velmi příznivé.
 • Můžete využívat 20 hodin nízkého tarifu.
 • Provoz přímotopů je velmi nákladný.

TIP

Je lepší topit elektřinou nebo plynem?

Topná sezona v našich klimatických podmínkách trvá půl roku. Během sychravého období a zimních plískanic prudce rostou náklady za vytápění. Nabízí se klasická otázka, je levnější topit elektřinou nebo plynem?

 

Akumulátory vycházejí z módy

Základem akumulačních kamen jsou šamotové nebo feolitové cihly. Ty v čase levné elektřiny hromadí teplo a poté ho pomalu uvolňují. Optimální teplo domova hlídá termostat, přesto jejich regulace není snadná. Akumulační zdroje vytápění nejsou jenom v podobě rozměrných kamen. Hromadění tepla může probíhat například v betonové vrstvě podlahy nebo v teplovodním zásobníku.

Od akumulačního vytápění se postupně upouští a do novostaveb si ho pořizuje málokdo. Kvalitní akumulační kamna stojí víc než přímotopy. Jsou rozměrné a těžké. Navíc se hůře hlídá teplota v bytě. Na druhou stranu ceny elektrické energie v nízkém tarifu jsou výhodnější než u přímotopů. Nízký tarif pro akumulátory trvá 8 hodin.

Výhody a nevýhody akumulačního vytápění

 • Zajímavá cena elektřiny v nízkém tarifu.
 • Nízký tarif trvá 8 hodin.
 • Teplota v místnosti se hůře reguluje.
 • Akumulační kamna jsou těžká a rozměrná.
 • Vyšší pořizovací náklady oproti přímotopům.

Vyplatí se investovat do drahého tepelného čerpadla?

U tepelných čerpadel se elektřina nepřeměňuje na teplo přímo. Pohání čerpadlo, které odebírá teplo z okolního prostředí – ze země, vzduchu nebo vody. Pro každou lokalitu je vhodný jiný typ. Jedná se o velmi levný zdroj vytápění a ohřevu vody. Oproti přímotopu je cena za megawatthodinu třetinová až pětinová. Navíc ušetříte za provoz domácích spotřebičů. Nízký tarif trvá 22 hodin denně.

Tepelné čerpadlo dokáže snížit provozní náklady domu o 45 až 65 %. Což u rodinného domu s tepelnou ztrátou 10 kW znamená přibližnou úsporu 20 000 až 30 000 korun za rok. Potíž je v pořizovací ceně zařízení a návratností investice. Proto se tepelná čerpadla hodí do domů s vysokou spotřebou.

Výhody a nevýhody tepelných čerpadel

 • Jedná se o levný a šetrný zdroj tepla.
 • Nejdelší nízký tarif, který trvá 22 hodin.
 • Pořizovací náklady výrazně převyšují ostatní typy elektrického vytápění.
 • Typ čerpadla se musí vybírat s ohledem na lokalitu.
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 2