Co dělat, když nemáte peníze na zaplacení energií

 

Získat cejch neplatiče je relativně lehké. Stačí jednou nezaplatit za energie a problém je na světě – přerušení dodávek, pokuty, vymahači. Poskytneme vám první pomoc a poradíme, jak situaci vyřešit.

problémy s neplacenými účtyProblémy s nesplacenými účty začněte řešit včas.  Kroky jednotlivých dodavatelů vůči dlužníkům se různí, ale nejčastější postup vypadá následovně. První upozornění přijde ve chvíli, když jste promeškali datum splatnosti o více jak sedm dní. Upomínka bývá na částku, kterou zákazník skutečně dluží. Datum splatnosti se posune až o čtrnáct dní.

Jde do tuhého

Jestli opět nebudete nic řešit, nastávají opravdové problémy. Očekávejte další upozornění. Takzvaná předžalobní upomínka už zahrnuje i úroky z prodlení a pokutu. V dalším kroku vás dodavatel odpojí od dodávek. Například ČEZ měsíčně odstřihne elektřinu asi 2 800 domácnostem. V minulosti společnost odpojovala ještě více dlužníků. Za pokles může zasílání SMS a emailových upomínek. „V roce 2011 jsme měli asi 4 000 případů přerušení dodávek měsíčně. Po zavedení nové formy upozornění na nutnost uhradit závazky toto číslo kleslo asi o 30 procent," uvedl pro ČTK mluvčí společnosti ČEZ Jan Pavlů.

Dohoda je výhra pro obě strany

Se zákazníky, kteří se dostali do problematické situace, se energetické společnosti snaží dohodnout individuálně. Nesplacené pohledávky se řeší splátkovým kalendářem. S notorickými neplatiči ale nemají dodavatelé příliš slitování. Na vstřícný postoj není právní nárok a rovnou jim přeruší dodávky zemního plynu a elektrické energie.

Máte opravdu nejlevnějšího dodavatele? Srovnat ceny plynu

Pokud byste kalendář nedodrželi, nesplacenou částku bude dodavatel vymáhat soudní cestou. Náklady rostou a rostou. Z nesplacené faktury se lehce může stát závazek za několik desítek tisíc.

Půjčka: elegantní řešení i problémy

Aby nedošlo k nejhoršímu, dá se chvilkový výpadek financí elegantně vyřešit pomocí krátkodobé půjčky. Splatnost úvěrů před výplatou se pohybuje v rozmezí od jednoho týdne do měsíce. Pokud víte, že do té doby vám peníze na účet nepřijdou, vyhněte se půjčce velkým obloukem. Raději hledejte jiné řešení, protože vytloukat klín klínem, je ekonomická sebevražda.

Když občan nemůže, stát pomůže

Kdo má nízké příjmy, které nepokrývají náklady spojené s bydlením, může požádat o pomoc stát. Příspěvek na bydlení slouží na úhradu nájemného, ale i na platby za elektřinu, plyn nebo vodu. Žadatel musí doložit příjmy a výdaje rodiny za uplynulé čtvrtletí. Ty se porovnávají s tzv. normativními náklady, které stanovuje stát. Dávka se vyplácí zpětně. Její výše se stanovuje relativně složitým výpočtem, který zohledňuje počet osob v bytě, v jak velkém městě se bydlení nachází, zda se jedná o podnájem, osobní vlastnictví nebo družstevní bydlení.Zdroj: MPSV 

Šťastná ruka při výběru dodavatele ušetří tisíce

Rozdíly v cenících jednotlivých dodavatelů nejsou na první pohled příliš viditelné. Jenže i nepatrná odchylka v ceně za kilowatthodinu se v ročním vyúčtování výrazně promítne. Může se klidně jednat až o 8 000 korun u domácností, které plynem nebo elektřinou topí. To už jistě stojí za zvážení. V případě vaření se jedná o úsporu v řádech stokorun za rok. Který dodavatel je nejvýhodnější, snadno zjistíte v kalkulačce cen plynu nebo kalkulačce cen elektřiny.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 2
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/plyn.png
Oblíbení dodavatelé