Při ukončení smlouvy s operátorem zaplatíte pouze 20 % zbylých závazků

 

Konec vysokým pokutám za předčasné ukončení smlouvy na dobu určitou s mobilním operátorem! Díky tzv. Husákově novele zaplatíte od února letošního roku jen 20 % zbylého závazku.

smlouva s operátorem - mobilZa předčasné ukončení smlouvy uhradíte o 80 % méně než v minulých letech. 

Ještě donedávna se mobilní operátoři příliš nestresovali novými virtuálními operátory, kteří nabízeli zvýhodněné ceny nejen za neomezené tarify. Vždyť pokuty za předčasné ukončení smluv na dobu určitou, díky kterým si je k sobě přivázali, byly nesmyslně vysoké! Pokud chtěl jejich klient utéct za výhodnější nabídku, musel doplácet plnou výši měsíčního plnění, které zbývalo do konce závazku. S tím už je teď konec! Novela Zákona o elektronických komunikacích (zkráceně ZoEK), známá jako Husáková novela, razantně snížila pokuty za předčasné ukončení smluvního závazku na pětinu součtu měsíčního paušálu či minimálního měsíčního plnění.

Mobilní operátoři nejásají, zákazníci ano

Změnu zákona pochopitelně zákazníci vítají. Díky ní totiž mají o mnohem jednodušší a levnější možnost získat výhodnější tarif. Platit 20 % závazků je přece jen rozdíl oproti tomu platit plnou částku. V následujících výpočtech se přesvědčíte, že předčasné ukončení smlouvy nebude pro vaši peněženku bolestný zážitek.

Volejte a pište až o 70 % levněji!Srovnat tarify
 

Za ukončení smlouvy na dobu určitou jen 20 % závazků

1. Máte tarif

Pokud jste si zřídili tarif za plnou (ne zlevněnou) cenu 999 Kč, budete platit pětinovou sankci z této částky vynásobenou počtem měsíců, které vám schází do vypršení smlouvy - v našem příkladu se jedná o 2 měsíce.

  • Kolik zaplatíte: (999 x 0,2) x 2 = 400 Kč

2. Máte zvýhodněný tarif

Ve výhodné akční nabídce jste získali tarif za 499 Kč, který je ale obvykle v nabídce za katalogovou částku 749 Kč. Pokud ukončíte předčasně smlouvu, která končí za 3 měsíce, zaplatíte 20 % z katalogové ceny.

  • Kolik zaplatíte: (749 x 0,2) x 3 = 449 Kč

3. Máte dotovaný telefon

K tarifu jste získali zvýhodněný telefon za 499 Kč. Původní cena však byla 6 499 Kč. U předčasného ukončení smlouvy budete muset uhradit rozdíl, tzn. 6 000 Kč. Tato sankce se oproti minulosti nemění a i nyní je třeba dorovnat plný rozdíl dotované a katalogové ceny přístroje.

4. Máte tarif i dotovaný telefon

V takovém případě platíte pětinovou sankci za tarif a doplácíte rozdíl zvýhodněné a plné ceny za přístroj. V následujícím příkladu si opět srovnáme ceny v čase (použijeme k tomu výpočty z bodu 1 a 3)

  • Kolik zaplatíte: 400 Kč + 6 000 Kč = 6 400 Kč

Co přesně říká zákon?

"Výše úhrady v případě ukončení smlouvy před uplynutím doby trvání, na kterou je smlouva uzavřena, výpovědí ze strany účastníka nebo podnikatele nebo dohodou obou smluvních stran, přičemž výše úhrady nesmí být vyšší než jedna pětina součtu měsíčních paušálů zbývajících do konce sjednané doby trvání smlouvy, nebo jedna pětina součtu minimálního sjednaného měsíčního plnění zbývajících do konce sjednané doby trvání smlouvy, a výše úhrady nákladů spojených s telekomunikačním koncovým zařízením, které bylo účastníkovi poskytnuto za zvýhodněných podmínek."

§ 63 odst. 1 písmeno p) zákona o elektronických komunikacích
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 30
 

 
Oblíbení mobilní operátoři