Proč se vyplatí mít energie napsané na sebe, i když nejste majitelem bytu?

 

Neříká vám byt / dům, ve kterém přebýváte pane? To může být v případě, že chcete ušetřit nějakou tu kačku prostřednictvím změny dodavatele energií, trochu problém. Nedělejte ale z komára velblouda předem. Někdy stačí vyzbrojit se na majitele těmi správnými argumenty a on roztaje rychleji než sněhulák v poušti. Pár z těch, které fungují doslova jako zaklínadlo, vám prozradíme >>

energie ilustrace 

Nájem 15 000 Kč + 3 500 Kč zálohy, sečteno, podtrženo, 18 500 Kč zašlete na určený účet a o víc se nestarejte. Většina inzerátů na pronájem bytů vypadá hodně podobně. Majitelé si zpravidla dodávky energií ošéfují sami a potencionálním zájencům o byt poté jen oznámí výši všech poplatků. O tom, že by nájemník sám vybíral dodavatele, nemůže být řeč. Ale samozřejmě existují výjimky potvrzující pravidlo.  

3 tipy, jak přepis energií odůvodnit majiteli bytu

Potýkáte se s problémem, že pronajímatel není vašemu přání přepsat energie na vaši osobu úplně nakloněn? Neházejte ještě flintu do žita. Poradíme vám, jakými argumenty ho zaručeně přesvědčíte. 

 • „Ušetří vám to spoustu starostí“ 

  Po převodu energií na nájemníka odpadne majiteli nemovitosti spousta poviností. Nebudu už nadále muset řešit s nájemníkem zálohy a následné vyúčtování. Nájemník se o vše stará sám a sám také nese případné riziko dluhu, který může vzniknout při neplacení záloh nebo nedoplatků. Pokud dodavatel zvýší nájemníkovi zálohy, je to jeho problém a není kvůli tomu nutné upravovat nájemní smlouvu. Zjednodušeně řečeno, vše jde na nájemníkovi triko.  

 • „Zařídit přepis je jednoduché a velmi rychlé“

  Elektroměr i plynoměr lze převést na jinou osobu pouze vyplněním jednoduchého formuláře, který bývá ke stažení na stránkách dodavatelských společností. ten pak stačí odeslat prostřednictvím České pošty nebo elektronicky. Převod elektroměru je dokonce možné vyřídit i on-line přímo na stránkách dodavatele elektřiny (například u PRE). Pokud majitel pronájímá byt přes realitní kancelář, měl by přepis energií zdarma zařídit makléř v rámci svých služeb.

  citace „Majitelům přepis doporučuji. A to nejen elektroměru či plynoměru, ale prakticky čehokoliv, co přepsat lze (např.: úhrady za připojení k internetu, telefon případně pevnou linku).“

  - Ing. Stanislav Durchánek, realitní makléř
 • „Navozuje to lepší vztahy nájemce s pronajímatelem“

  Pokud má najemník jasně stanovenou částku za všechny služby spojené s bytem a nikde si nemůže ověřit svou spotřebu, nikdy si nemůže být jistý, jestli si majitel náhodou neúčtuje více, než musí. Vlivem toho může vzájemná nedůvěra, i když ve většině případů částky za zálohy samozřejmě souhlasí.  

  Při této variantě také hrozí, že by nájemníkovi nemusel být ze strany pronajímatele vyplacen přeplatek. Není neobvyklé, že pronajímatel požaduje nedoplatky, ale přeplatky nechá. Pořádek zkrátka dělá přátele. V případě, že má energie pod palcem nájemník, tato napjatá a velmi nepříjemná situace ve vztahu nájemník X majitel nastat nemůže.

Problémy mohou vzniknout při stěhování 

V případě, že má energie na sebe psané nájemník a plánuje se v nejbližší době přestěhovat, čeká ho drobná administrativa. Všechny uzavřené smlouvy na dodávky energií musí převést na nové nájemníky, z čehož vyplývá potřeba řešit předávací protokoly, podpisy od původního i nového nájemce, žádosti o smlouvy, výběr dodavatele a produktové řady. Často je nutné dojít vše vyřešit na pobočku.  

Chystáte se k přepisu? Najděte si nejlevnějšího dodavatele na trhu během 2 minut
 

Majitelům doporučujeme si alespoň pohlídat, že k přepisu došlo a původní nájemce nemá žádné nedořešené dluhy. Ty by sice šli za ním, ale plynoměr ři elektroměr by technici samozřejmě odpojili v bytě, který měl pronajatý. S tím se samozřejmě pojí další poplatky a v případě plynoměru jsou při novém zapojení nutné také revizní zkoušky, které nestojí zrovna málo.

Vodné a stočné musí platit vždy majitel

Zatímco přepsat elektřinu nebo plyn na nájemníka lze velmi snadno a bez problémů, u vodného a stočného se vám to nepodaří. Zákon to totiž neumožňuje. Dále není možné, aby nájemník platil úhrady teplárnám, tedy za teplou a studenou vodu.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 8
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/plyn.png
Oblíbení dodavatelé